Obávaný alergén útočí v plnej sile. Všade je ho veľa, no okrem problémov ponúka aj liečivú silu. Napríklad v prevencii rakoviny

V uplynulých dňoch ste si určite všimli, že v ovzduší poletujú zvláštne biele chumáčiky. Ide o takzvanú topoľovú vatu.

11.05.2024 14:00
topoľ, alergia, alergén, kýchanie, žena Foto:
debata
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Rýchlo rastúce, no krátkoveké

Topole (Populus nigra) sa v priemere dožívajú menej ako sto rokov. Veľmi zaujímavé však je, že sa medzi sebou pomerne jednoducho krížia, a tak je dnes uznaných až 89 druhov rozdelených do niekoľkých sekcií.

  • Napríklad topoľ čierny sa u nás prirodzene vyskytuje hlavne pozdĺž vodných tokov v teplejších oblastiach. Pre ľahké kríženie sa aj v prírode často vyskytuje jeho stĺpovito rastúca forma používaná vo verejnej zeleni (var. pyramidalis).
  • Určite ste už počuli aj o topole osikovom (P. tremula), ľudovo označovanom osika. Jeho listy sa už pri slabom vánku rýchlo trepocú.
  • Topoľ biely (P. alba) je zase charakteristický tým, že v horúcich letných dňoch otáča listy proti slnku tak, aby sa od ich spodnej bielej časti odrážali prudké slnečné lúče. Bráni sa tak nadmernému odparovaniu vody.
Topoľ osikový je typický tým, že kým mladé... Foto: SHUTTERSTOCK
topoľ osikový Topoľ osikový je typický tým, že kým mladé stromy majú hladkú kôru, pri starších môže byť rozpukaná.

4 topoľové zaujímavosti z histórie

  • Kedysi ľudia verili, že topoľ dokáže absorbovať energiu, avšak ako zlú, tak aj dobrú. Pristupovali k nemu preto s rešpektom, na považovali ho tiež za strom s ochrannou mocou.
  • Koly z topoľa osikové sa natĺkali okolo domov, pozemkov a záhrad, aby chránili obyvateľov pred medveďmi a zlými silami.
  • Topoľové drevo sa nesmelo používať na stavby domov, pretože sa verilo, že rodiny v nich žijúce sa bude triasť od prekliatia a chudoby.
  • Kúsok dreva z topoľa osikové sa odporúča dať do suda s kapustou, aby neskysla. Pravdou je, že topoľ má antiseptické účinky, takže dokáže pokazeniu kvasenej kapusty predísť.
Takéto špirálovité útvary na listových stopkách... Foto: SHUTTERSTOCK
topoľ, vošky, Takéto špirálovité útvary na listových stopkách topoľov spôsobuje voška dutinárka skrutkovitá.

Topoľ lieči

Podľa známej slovenskej bylinkárky a autorky kníh ako Zdravie z byliniek alebo Zabudnuté bylinky Anny Kopáčovej z Vrbového, majú topole protirakovinové, antibakteriálne, protizápalové, protibolestivé, močopudné a dezinfekčné účinky. „Všetky časti topoľa, teda púčiky, listy aj kôra, obsahujú voňavé éterické oleje a silice, chryzín a ďalšie flavonoidy, živicové a voskové látky, triesloviny, farbivo, manit, terpén, karyofylén a humulén a tiež fenolové glykozidy salicín a populín,“ objasňuje bylinkárka a dodáva: „Topoľ čierny odporúčam na doliečenie lymskej boreliózy, ako prevenciu proti rakovine prsníka, pri zápaloch dýchacích ciest, pri kašli, zápale a rozdutí pľúc, pri zápale močových ciest a prostaty, pri kĺbovom reumatizme aj proti svalovým kŕčom.“

Topoľ čierny dokáže z organizmu vylučovať kyselinu močovú, preto je vhodné ho užívať pri dne. Pri vonkajšom použití osoží pri ťažko sa hojacich ranách, vredoch, hemoroidoch a pri kloktaní.
Anna Kopáčová, bylinkárka z Vrbového

Topoľový čaj, ktorý je vhodný ako prevencia rakoviny prsníka, pri zápaloch dýchacích ciest, proti rozdutiu pľúc a na znižovanie horúčky

Jednu čajovú lyžičku čerstvých alebo sušených listov topoľa čierneho zalejte štvrť litrom vriacej vody, 10 minút lúhujte a preceďte. Tri týždne užívajte dva razy denne.

Listové púčiky topoľa čierneho sa zberajú skoro... Foto: SHUTTERSTOCK
topoľ Listové púčiky topoľa čierneho sa zberajú skoro na jar, keď ešte nie sú rozvinuté. Vtedy obsahujú najviac prospešných látok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #rakovina #topoľ
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december