Rýchlo rastúce, no krátkoveké
Topole (Populus nigra) sa v priemere dožívajú menej ako sto rokov. Veľmi zaujímavé však je, že sa medzi sebou pomerne jednoducho krížia, a tak je dnes uznaných až 89 druhov rozdelených do niekoľkých sekcií.
- Napríklad topoľ čierny sa u nás prirodzene vyskytuje hlavne pozdĺž vodných tokov v teplejších oblastiach. Pre ľahké kríženie sa aj v prírode často vyskytuje jeho stĺpovito rastúca forma používaná vo verejnej zeleni (var. pyramidalis).
- Určite ste už počuli aj o topole osikovom (P. tremula), ľudovo označovanom osika. Jeho listy sa už pri slabom vánku rýchlo trepocú.
- Topoľ biely (P. alba) je zase charakteristický tým, že v horúcich letných dňoch otáča listy proti slnku tak, aby sa od ich spodnej bielej časti odrážali prudké slnečné lúče. Bráni sa tak nadmernému odparovaniu vody.
4 topoľové zaujímavosti z histórie
- Kedysi ľudia verili, že topoľ dokáže absorbovať energiu, avšak ako zlú, tak aj dobrú. Pristupovali k nemu preto s rešpektom, na považovali ho tiež za strom s ochrannou mocou.
- Koly z topoľa osikové sa natĺkali okolo domov, pozemkov a záhrad, aby chránili obyvateľov pred medveďmi a zlými silami.
- Topoľové drevo sa nesmelo používať na stavby domov, pretože sa verilo, že rodiny v nich žijúce sa bude triasť od prekliatia a chudoby.
- Kúsok dreva z topoľa osikové sa odporúča dať do suda s kapustou, aby neskysla. Pravdou je, že topoľ má antiseptické účinky, takže dokáže pokazeniu kvasenej kapusty predísť.
Topoľ lieči
Podľa známej slovenskej bylinkárky a autorky kníh ako Zdravie z byliniek alebo Zabudnuté bylinky Anny Kopáčovej z Vrbového, majú topole protirakovinové, antibakteriálne, protizápalové, protibolestivé, močopudné a dezinfekčné účinky. „Všetky časti topoľa, teda púčiky, listy aj kôra, obsahujú voňavé éterické oleje a silice, chryzín a ďalšie flavonoidy, živicové a voskové látky, triesloviny, farbivo, manit, terpén, karyofylén a humulén a tiež fenolové glykozidy salicín a populín,“ objasňuje bylinkárka a dodáva: „Topoľ čierny odporúčam na doliečenie lymskej boreliózy, ako prevenciu proti rakovine prsníka, pri zápaloch dýchacích ciest, pri kašli, zápale a rozdutí pľúc, pri zápale močových ciest a prostaty, pri kĺbovom reumatizme aj proti svalovým kŕčom.“
Topoľ čierny dokáže z organizmu vylučovať kyselinu močovú, preto je vhodné ho užívať pri dne. Pri vonkajšom použití osoží pri ťažko sa hojacich ranách, vredoch, hemoroidoch a pri kloktaní.Anna Kopáčová, bylinkárka z Vrbového
Topoľový čaj, ktorý je vhodný ako prevencia rakoviny prsníka, pri zápaloch dýchacích ciest, proti rozdutiu pľúc a na znižovanie horúčky
Jednu čajovú lyžičku čerstvých alebo sušených listov topoľa čierneho zalejte štvrť litrom vriacej vody, 10 minút lúhujte a preceďte. Tri týždne užívajte dva razy denne.