Nekupujte drahé plody, ktoré k nám cestujú stovky kilometrov: Nenáročná machovka porastie v záhrade aj na balkóne

S plodmi machovky sa už bežne stretnete aj na pultoch predajní s ovocím. Za pár gramov tejto veľmi zdravej pochúťky však zaplatíte príliš veľa. Navyše, plody k nám cestuju loďou či lietadlom stovky kilometrov, a tak sa zberajú pred dozretím.

14.05.2024 08:07
machovka peruánska Foto:
debata

Machovku si pritom môžete prakticky bez akýchkoľvek problémov dopestovať v záhrade alebo vo väčšom kvetináči na balkóne. Poradíme vám, ako na to.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Zo stovky druhov odporúčame tieto

Machoviek je naozaj veľa. Rod Physalis zahŕňa okolo stovky druhov pochádzajúcich prevažne z teplých oblastí amerického kontinentu. Patria do čeľade ľuľkovité a sú tak príbuznými zemiakom, rajčinám aj paprikám.

Floristi a milovníci kvetinových aranžmánov určite poznajú machovku čerešňovú (P. alkekengi). Ide o trváci druh, ktorý sa pestuje pre červenooranžové kalichy. Pri dobrých podmienkach sa pomerne rýchlo rozširuje dužinatými podzemkami, preto sa niekedy vymkne spod kontroly. Kalichy v tvare drobných lampiónikov sú krásne, no ak ich ozaj chcete využiť na aranžmány, odporúčame pestovať P. alkekengi var. franchetii, ktorá ich má väčšie, intenzívnejšie vyfarbené a trvácnejšie.

Foto: SHUTTERSTOCK
machovka peruánska

Jednoročná, ale supersladká je machovka peruánska (P. peruviana), najlepšia na pestovanie v prípade, že vám ide o plody. Sú to presne tie, ktoré sa predávajú v obchodoch, a ktoré nájdete ako prízdobu na dezertoch. Rastliny sú citlivé na mráz, preto sa priesady do záhrady sadia až v druhej polovici mája. Áno, ak sa pre pestovanie machovky rozhodnete až teraz, musíte si zadovážiť hotové priesady. Z výsevu by ste sa už v aktuálnej sezóne úrody nedočkali. Tento druh má pomerne dlhú vegetáciu, preto sa v krytom priestore vysieva už vo februári rovnako ako papriky.

Machovka má dlhú vegetáciu a je teplomilná,... Foto: SHUTTERSTOCK
machovka peruánska Machovka má dlhú vegetáciu a je teplomilná, preto sa u nás musí predpestovávať a von vysádzať až v druhej polovici mája - po neskorých mrazoch.

Pre balkónové záhradky

Rastliny P. pruinosa sú nižšie, hlavne pri pestovaní v nádobách dorastajú len do výšky 30 cm, no veľmi bohato a skôr rodia, než machovka peruánska. Na našom trhu je dostupná napríklad odroda ‘Jantar’. Kvety tohto druhu sú samoopelivé a rastliny majú podobné pestovateľské nároky ako rajčiny. Zberu prvých plodov sa dočkáte v júli a priebežne budú dozrievať až do neskorej jesene. Drobnou nevýhodou je, že plne dozreté z rastliny opadávajú.

Plody P. pruinosa sú menšie ako v prípade... Foto: SHUTTERSTOCK
machovka, P. pruinosa Plody P. pruinosa sú menšie ako v prípade machovky peruánskej, no vynikajú výraznou sladkosťou a ananásovou vôňou, pre ktorú sa tento druh nemecky nazýva Ananaskirsche (ananásová čerešňa). Pochádza z teplých oblastí Mexika a Strednej Ameriky kde je označovaný ako Ground cherries.
rajčina, rajčiny, priesady Čítajte aj Pred sadením priesad treba urobiť jednu vec, aby nedostali šok, rýchlo zakorenili a bez prestojov pokračovali v zdravom raste

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #machovka peruánska #machovka čerešňová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december