Spýtali sme sa skúseného pestovateľa zeleniny, Ing. Petra Gajdoština, aký je jeho názor na dve najčastejšie pravidlá, ktoré sa všeobecne odporúčajú dodržiavať pri vysádzaní paprikových priesad. Naozaj sú pre rastliny, ich zdravý rast a bohatú úrodu také dôležité? Alebo ide len o rokmi zaužívané, no pri aktuálnych moderných odrodách už nepotrebné postupy?
Čítajte aj 8 praktických rád zeleninára vám zaistí ukážkovú úrodu papriky: Tajomstvom úspechu nie sú iba silné priesady, ale aj...Naozaj musíme pri výsadbe počítať s tým, že do jednej výsadbovej jamky treba umiestniť po dve priesady?
„Odporúčanie sadiť paprikové priesady po dve je staré niekoľko desiatok rokov. Vychádzalo sa z toho, že rastliny sa navzájom podopierajú a výhonky sa v menšej miere vylamujú pod hmotnosťou ťažkých plodov. Takmer každý záhradkár dnes už papriky vyväzuje v riadku motúzom, čím sa vylamovaniu zabráni najefektívnejšie. V takomto prípade nie je sadenie po dvoch priesadách potrebné, no nič tým ani nepokazíte.“
V prípade, že má papriková priesada pri vysádzaní nasadený jeden alebo viaceré kvety, treba tieto vyštipnúť?
„Ak sa kvet vytvorí na príliš mladej nedorastenej rastline, spôsobí jej spomalenie rastu. Paprika sa totiž začne sústrediť na tvorbu plodu. Prirodzene je nastavená tak, že chce prostredníctvom semien zachovať svoju populáciu. Toto však nie je pre pestovateľa žiaduce, pretože tvorba ďalších kvetov a plodov je zastavená. Dostatočne nevyvinutá rastliny ešte nemá kapacitu na to, aby dokázala naraz vyživovať viaceré plody a zároveň nasadzovať ďalšie kvety. Naše domáce odrody papriky, ktoré boli vyberané na skorosť a rýchle kvitnutie, majú snahu vytvoriť kvety a plody čo najskôr. Aby ste však získali slušný výnos, musíte najskôr nechať rastlinu narásť a až potom jej „dovoliť“ kvitnúť a nasadzovať plody. Preto nie je podstatné, či vyštipnete prvý jeden, dva či tri kvety. Vyštipnite ich toľko, koľko bude treba, aby rastlina papriky najskôr narástla, až potom začala rodiť.“