6 praktických tipov, ako úspešne pestovať fazuľu na zber lahodných strukov: Držte sa našich rád a úroda vás nesklame

Vedeli ste, že fazuľa kríčkovitá vznikla ako mutácia pôvodnej popínavej formy? Napriek tomu sa u nás pestuje častejšie.

19.05.2024 07:30
fazuľa kríčková Foto:
debata

Prečo je to tak? Hlavným dôvodom je rýchlejší nástup do vegetácie, ktorá je navyše kratšia. Znamená to, že rastliny zvyčajne prinesú lepšiu úrodu a menej trpia chorobami či škodcami (ak sa vyskytnú, tak vošky).

hrach Čítajte aj Hrach budete zberať na kilá, ak si dáte pozor na 4 časté chyby: Zvlášť jedna je známy mýtus, ktorému sa neoplatí veriť

Menšou nevýhodou pri pestovaní fazule kríčkovitej je, že struky dozrievajú prevažne naraz, preto si postupný zber zabezpečíte len postupným vysievaním. Super je, vysiať si radšej menej, ale viackrát s odstupom približne týždňa až desať dní.

Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa kríčková

Farebné možnosti

V závislosti od odrody si môžete vybrať struky zelené, žlté alebo fialové, pričom kvalitné nemajú vlákna ani pergamenovú membránu. Na priereze môžu byť ploché alebo guľaté. Ploché struky majú väčšinou aj ploché semená (biele, svetlohnedé, jedno-, dvoj-, trojfarebné).

Foto: dobrasemena.cz
fazuľa kríčkovitá

Praktické tipy na pestovanie

  • Ako ostatné rastliny z čeľade bôbovité si aj fazuľa kríčkovitá dokáže pomocou hrčkotvorných baktérií symbioticky žijúcich v hľuzkách na jej koreňoch viazať vzdušný dusík a využiť ho na svoju výživu. Vďaka tomu jej stačí len štartovacia dávka dusíkatého hnojiva, prípadne len kvalitný kompost, no skúsenosť je taká, že v dobre obrábanej pôde sa zaobíde aj bez akéhokoľvek doplnkového prihnojovania.
  • Fazuľa (aj tyčová) je veľmi dobrá predplodina. Pôdu zanecháva kyprú, a pretože sa uložený dusík, ktorý nespotrebuje, po odumretí rastliny uvoľní späť do pôdy, je k dispozícii pre ostatné, neskôr pestované plodiny.
  • Vo všeobecnosti treba pri fazuli dávať pozor na veľmi skoré vysievanie, pretože základom úspešného pestovania je dobre vyhriata (aspoň na 10 až 12 °C) a prekyprená pôda. V chladnej semená počas klíčenia zahnívajú. Podľa pestovateľskej oblasti preto s vysievaním začnite najskôr začiatkom mája. Máte čas do polovice až do konca júna.
  • Osivo vysievajte do hniezd po 3 až 4 semená v spone 30 × 40 cm, alebo do riadkov asi 10 cm od seba. Dôležitá je aj hĺbka sejby – 4 až 7 cm.
  • Pravidelná závlaha je dôležitá hlavne v čase klíčenia a kvitnutia, rovnako i v suchom lete zvyšuje úrodu.
  • Rastliny okopávajte len do začiatku kvitnutia. Neskôr by ste tým mohli spôsobiť opadávanie kvetov a zhoršiť ich zdravotný stav.
‘Aidagold’ je stredne skorá odroda so žltými...
‘Fleuret’ má dlhé (15 cm), rovné, tmavo zelené...
+3‘Gama’ je stredne neskorá odroda s vyšším...

Na struky aj semená

Ak ste si doteraz mysleli, že fazuľa kríčkovitá sa zásadne pestuje len pre mäkké, dužinaté struky, mýlili ste sa. Rovnako ako fazuľa tyčová má odrody určené na zber za zelena, ale aj na zber už suchých semien.

Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa kríčková

Šup s nimi do mrazničky

Keď pozberaté dozreté struky, v chladničke vydržia čerstvé len niekoľko dní. Postupne začnú gumovatieť, v tom horšom prípade plesnivieť. Preto je najlepšie úrodu, ktorú nestihnete okamžite premeniť na chutný pokrm zamraziť na neskoršie použitie, prípadne zavariť v sladkokyslom náleve.

Naše odporúčanie

Ak by ste mali takú možnosť, určite skúste vysiať si odrodu fazule kríčkovitej určenú na zber semien vo voskovej zrelosti. Vo Francúzsku ich označujú ako flageolet. Semená sa zberajú v čase, keď sú ešte mäkké, ale už celkom vyvinuté. Po vylúskaní sa krátko varia a používajú do zeleninových šalátov.

Semená špeciálnej odrody fazule kríčkovitej... Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa kríčkovitá Semená špeciálnej odrody fazule kríčkovitej zberané vo voskovej zrelosti (flageolet).
paprika Čítajte aj Sadia sa papriky po dve a treba odstrániť prvý kvet? Skúsený pestovateľ v tom má jasno: Aj záhradkári podliehajú mýtom

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #fazuľa kríčkovitá #fazuľové struky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december