Praktická pomôcka vám zemiaky ochráni proti plesni. Pravidelne ju sledujte a vždy budete o krok vpred pred katastrofou

Plesni zemiakovej je najlepšie predchádzať. Keď sa raz objaví v poraste, len ťažko ju stopnete. Ide pritom o najvážnejšiu chorobu zemiakov, ktorá zdecimuje rastliny a znehodnotí úrodu. Problémom je, že rovnaký patogén poškodzuje aj rajčiny.

17.05.2024 14:00
zemiaky, zber Foto:
debata

Preventívnu ochranu proti plesni zemiakovej (fytoftóre) vyžadujú najmä poloskoré a neskoré odrody zemiakov. Podobne ako pri rajčinách, aj výskyt tohto ochorenia podporuje daždivé počasie. Ak sa rozhodnete pre preventívne postreky, treba ich opakovať v dvojtýždňových intervaloch, ale v prípade silného infekčného tlaku bude nutné, skrátiť ich na 10 až 7 dní.

rajčiny, dážď Čítajte aj Čo hrozí rajčinám v tomto daždivom počasí? Smutná pravda o budúcnosti vašich rastlín, ktorú vám nikto na rovinu nepovie

Veľkým pestovateľským problémom je, že huba Phytophthora infestans napáda nielen nadzemné časti rastlín (vňať a listy) ale aj hľuzy. Nedá sa preto povedať, že ak sa pleseň zemiaková objaví až tesne pred zberom, napadnutá vňať nepredstavuje žiadne ohrozenie úrody. Zemiaky, ktoré vykopete spod silne napadnutej vňate oveľa rýchlejšie podliehajú mokrej hnilobe.

Poškodenie porastu plesňou zemiakovou hrozí... Foto: SHUTTERSTOCK
zemiak, zemiaky, pleseň zemiaková Poškodenie porastu plesňou zemiakovou hrozí hlavne pri častých a výdatných dažďoch, vysokej vzdušnej vlhkosti a použití nezdravého sadiva. Málokto vie, že huba dokáže prezimovať aj v poškodených hľuzách. Po napadnutí rastlín je postup choroby veľmi rýchly. Vďaka vetru sa môže šíriť na veľké vzdialenosti.
zelenina, kalendár, výsev, máj Čítajte aj 21 zelenín, ktoré sa v máji ešte oplatí vysiať + overené odrody: Už pestujete všetko, čo ste túto sezónu plánovali?

Ktoré prípravky vybrať na preventívny postrek?

Pokiaľ sa hovorí o prevencii, myslí sa tým ošetrenie porastu zemiakov ešte pred prepuknutím infekcie. To, ktorý meďnatý fungicíd zvolíte závisí od predpokladanej sily infekčného tlaku choroby (teda od priebehu počasia). Pri slabšom postačia kontaktné prípravky, silnejší vyžaduje systémové. Dôležité však je, aby ste dodržiavali maximálne odporúčaný počet možných opakovaní postreku daným prípravkom a neprekračovali ho. Patogén by si naň mohol vytvoriť odolnosť.

Pri citlivých odrodách zemiakov sa prvé... Foto: SHUTTERSTOCK
zemiak, zemiaky, pleseň zemiaková Pri citlivých odrodách zemiakov sa prvé preventívne ošetrenie proti plesni zemiakovej odporúča v období zapojenia porastu v riadkoch, pri ostatných na začiatku kvitnutia.

Toto vám pomôže, určiť presný čas ošetrenia a vyhnúť sa tak prehnanému používanie chémie

Vo všeobecnosti sa uvádza, že ochrana proti plesni zemiakovej na zemiakoch býva aktuálna od polovice júna do začiatku augusta. Aktuálne povolené v malospotrebi­teľských baleniach sú prípravky: Enervin SC, Champion 50 WG, Magnicur Finito, Polyram WG, Polyversum-Biogarden, Revus 250 SC. Najlepšie však je, zasiahnuť presne vtedy, keď skutočne hrozí riziko rozvoja patogéna. Ako však toto obdobie čo najpresnejšie určiť? Pomôžu vám s tým odborníci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSÚP). Pripravili a pravidelne aktualizujú špeciálnu signalizáciu pre zemiaky. Nájdete v nej presne zaznamenávané úhrny zrážok podľa lokalít a tiež to, či v rámci daných dátumov došlo k splneniu predpokladov pre hospodársky významný výskyt plesne zemiakovej, alebo koľko ešte chýba k dosiahnutiu takéhoto neželaného stavu. Vy tak môžete postrekom zasiahnuť v správny čas a účinne.

Foto: Canva
zemiaky, pleseň zemiaková
paprika Čítajte aj Sadia sa papriky po dve a treba odstrániť prvý kvet? Skúsený pestovateľ v tom má jasno: Aj záhradkári podliehajú mýtom

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zemiaky #ÚKSÚP #pleseň zemiaková #signalizačná správa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december