Prichádza náhle a cibuľu v okamihu ničí. Najväčším spojencom je pre ňu dážď. Zasiahnite včas a nedajte jej šancu

Pleseň cibuľová zvykne „udrieť“ v druhej polovici mája a aktuálna sezóna nebude iná.

20.05.2024 08:00
cibuľa, pleseň cibuľová Foto:
debata

Pleseň cibuľová (Peronospora destructor) je najvážnejším ochorením cibule. Patrí medzi mikroskopické huby a spôsobuje výrazný pokles v množstve úrody, zhoršuje skladovateľnosť cibule a infikované rastliny sú často ešte aj druhorne infikované krčkovou hnilobou (hubami rodu Botrytis).

šalotka Čítajte aj Šalotku dopestujete aj tam, kde cibuľa kuchynská zlyhá. Vydrží až dva roky a existujú ďalšie 4 dôvody, prečo je lepšia

Prvé príznaky vidieť na starších listoch v podobe charakteristických žltkastých až svetlohnedých pozdĺžnych škvŕn, ktoré sa postupne zväčšujú. Napadnuté listy časom blednú, žltnú a usychajú. Problémom je, že okrem poškodenia listovej plochy a zníženia asimilácie huba neskôr napáda aj cibule.

Príznaky výskytu plesne cibuľovej v poraste

Silno napadnutý porast cibule plesňou cibuľovou môže vyzerať akoby zničený silným krupobitím. V pokročilom štádiu napadnutia pletivá zasychajúcich listov postupne kolonizujú fakultatívne saprofytické huby z rodov Alternaria a Stemphylium, čím listy v mieste poškodenia a usychania nadobúdajú tmavé až čierne sfarbenie. Pleseň cibuľová sa dá zameniť za usychanie špičiek listov alebo za mrazové poškodenie.

Fotogaléria
+2

V rámci chemickej ochrany môžete využiť prípravok Signum, ktorý je dostupný aj v malospotrebi­teľskom balení, prípadne Magnicur Finito (fluopicolide a propamocarb). Porast cibule treba ošetriť opakovane v intervale 10 až 14 dní od polovice mája najmä za daždivého počasia. Nezabudnite, že do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo, inak bude ošetrenie zbytočné. Listy cibule totiž odpudzujú vodu a postreková kvapalina by z nich bez pridania zmáčadla stiekla na pôdu. Posledné ošetrenie musí byť vykonané tak, aby do začiatku zberu uplynula ochranná lehota použitého prípravku. Preto sa na záverečné ošetrenia odporúčajú fungicídy s kratšou ochrannou lehotou.

Dobrou prevenciou proti plesni cibuľovej je hriadka na slnečnom stanovišti, vzdušný, neprehustený porast a zavlažovanie podmokom (ku koreňom, nie na listy).

Z prípravkov povolených pre organické pestovanie sa používajú tie na báze medi (napríklad Kuprikol 50 v kombinácii s BorOilom alebo CuproTonic). Z biologických prípravkov sa môžu použiť Chitopron 5 % (20 až 50 ml/10 l vody) a Imunofol (30 až 50 ml/10 l vody).

Už teraz sa pripravte na zber úrody a vyrobte si praktický sušiak na cibuľu alebo cesnak podľa nášho návodu
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #cibuľa #pleseň cibuľová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december