4 základné rady k starostlivosti o rajčiny: Ktoré výhonky musia preč, ako polievať, čím nastielať a prečo neodlisťovať?

Po správnom vysadení priesad na hriadky sa o rastliny treba aj naďalej starať. Pestovateľských úkonov je viac, no tieto základné by ste pri rajčinách rozhodne nemali podceňovať.

21.05.2024 14:00
rajčiny Foto:
debata

1. Polievajte výhradne podmokom

To, že rajčiny by ste nemali zalievaťna listy je rada, ktorá sa neustále opakuje. No v tomto prípade ide naozaj o dôležitú vec a fungujúcu prevenciu proti výskytu plesne zemiakovej. Áno, môžete si povedať, že veď na rastliny predsa prší, tak prečo okolo toho robiť toľko „kriku“, no práve preto. Už na ne prší, tak prečo by ste mali ešte plesni dávať ďalšie šance na rozvoj? Zalievajte preto podmokom, priamo na pôdu v okolí stonky, pričom je dobré, už pri sadení priesad si okolo nich vytvoriť akoby misy čo zaistí, že dodaná voda sa nebude roztekať po hriadke, ale vsiakne do pôdy presne v najbližšom okolí koreňov.

Zdravé a dobre zapestované rajčiny majú pomerne... Foto: SHUTTERSTOCK
rajčiny, voda, polievanie, Zdravé a dobre zapestované rajčiny majú pomerne mohutný koreňový systém. Ten im zaručí, že si vlahu dokážu zaistiť aj z väčších hĺbok. Aby „nezleniveli“ a vedeli si poradiť aj pri trochu väčšom suchu, nepolievajte ich každý deň malými dávkami vody, ale radšej raz za niekoľko dní väčším množstvom vody, ktorá sa musí dostať tak hlboko do pôdy, aby prevlhčila koreňovú zónu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #paradajky #rajčiny #rajčiaky #pestovanie rajčín #staroslivosť o rajčiny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december