Nemajte jablká s nechutným prekvapením. Trus lariev nie je žiadna lahôdka: Kedy treba zasiahnuť a ochrániť si úrodu?

Ak ide o jablone, tak problémovým obaľovačom je obaľovač jablčný, pretože je pôvodcom červivosti. Jeho húsenice postupne prenikajú do plodov, pričom v nich za sebou nechávajú hrdzavočierny trus. A niečo také nechce jesť nikto.

22.05.2024 06:00
obaľovač jablčný Foto:
debata

Najväčším problémom je, že tento škodca môže mať počas roka viac generácií, a tak škodiť opakovane, hoci vo všeobecnosti platí, že pre úrodu býva najnebezpečnejšia druhá, teda letná generácia. Ako uvádzajú Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR) v aktuálnej signalizačnej správe, zanedbanie potrebného ošetrenia stromov môže viesť k poškodeniu 25 až 50 percent plodov.

Typickým príznakom napadnutia plodu obaľovačom jablčným (Cydia pomonella) je vstupný otvor vytvorený mladou larvou. Okolo neho je vyhlodaná špirálovitá chodbička, ktorá smeruje k jadrovníku. Napadnuté plody sú vo vnútri vyžraté a nájdete v nich aj výkaly lariev.

Foto: SHUTTERSTOCK
obaľovač jablčný

Let prvej generácie dospelých jedincov má stúpajúcu tendenciu už od začiatku mája

Vzhľadom na predpovedané premenlivé počasie však podľa odborníkov z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSÚP) nenastane výraznejšie dlhodobé oteplenie s vhodnými podmienkami pre rojenie dospelcov. Spôsobí to však predĺženie trvania náletu a lokálne aj jeho zníženie. Večerné teploty merané o 21:00 hodine stredoeurópskeho času vystúpili nad hraničnú hodnotu 17°C pre kladenie vajíčok od 30. apríla približne 3-krát. To znamená, že kladenie vajíčok už začalo, i keď v zníženej miere. Pre určenie termínu ošetrovania odborníci odporúčajú sledovať aj odchyt dospelcov pomocou feromónových lapačov, ktorý je uverejňovaný na stránke ÚKSÚP.

Upozorňujeme, že na spoľahlivé určenie termínu ošetrovania je dôležité sledovať početnosť imág, teda motýlov obaľovača jablčného feromónovými lapačmi, ale aj kladenie vajíčok a ich vývoj.
Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR)
Dospelý jedinec obaľovača jablčného. Špecifikom... Foto: SHUTTERSTOCK
obaľovač jablčný Dospelý jedinec obaľovača jablčného. Špecifikom tohto škodcu je, že preferuje sladkoplodé odrody a okrem jabloní môže napadnúť hrušky, marhule, duly či orechy.

Dôležité pravidlá ošetrovania jabloní proti obaľovačom

  • Pre ošetrovanie je potrebné po najbližšom vrchole letu počítať dni na jeho vykonanie, pričom prípravky uvádzané v tabuľke pre 1. termín ošetrovania treba aplikovať ihneď po vyvrcholení letovej vlny motýľov alebo po nájdení prvých vajíčok v sade.
  • Biologické prípravky sa aplikujú tesne, teda jeden až dva dni pred liahnutím lariev alebo tri dni po vyvrcholení letovej vlny imág.
  • To však predpokladá kontrolu stavu vajíčok v sade (tesne pred liahnutím sú vajíčka v štádiu takzvanej čiernej hlavičky).
  • Ostatné prípravky sa aplikujú v čase hromadného liahnutia lariev, teda osem dní po vyvrcholení letovej vlny imág (v tabuľke 2. termín). Do tejto skupiny prípravkov odporúčame vyberať tie, ktoré nemajú iba kontaktný účinok.
Vstupný otvor na plode a larva obaľovača... Foto: SHUTTERSTOCK
obaľovač jablčný Vstupný otvor na plode a larva obaľovača jablčného v jadrovníku.

Orientačné obdobia ošetrovania

Územie Slovenskej republiky 1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo: okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky 25. až 27. máj 1. až 3. jún
2. signalizačné pásmo: ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce 28. až 30. máj 3. až 7. jún
3. signalizačné pásmo: nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m 5. až 8. jún 10. až 17. jún
Polohy nad 600 m ešte plus 5 až 7 dní  

Aktuálne povolené prípravky na ochranu proti obaľovačovi jablčnému

Mospilan 20 SP, Decis Protech, Mavrik, Karate Zeon 5 CS, Samuraj, Spintor, Neemazal_T_S(a­zadirachtin).

jablká, jablko, zber Čítajte aj Jablkám veľkým ako vlašské orechy doprajte túto živinu a spoľahlivo predídete znehodnoteniu úrody počas skladovania

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #obaľovač jablčný
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december