Cibuľa k jahodám, reďkovka s mrkvou, tekvica s kukuricou: Vieme, ako šikovne ušetriť priestor a získať viac úrody

Využívať to, že jednotlivé druhy zeleniny majú rozdielnu rýchlosť rastu, výšku a celkové nároky na priestor je skvelým spôsobom, ako zaplniť všetok dostupný priestor v záhrade a z úrody vyťažiť maximum.

23.05.2024 06:00
zelenina, zeleninová hriadka, zmiešané... Foto:
debata

V máji sa už zeleninové hriadky definitívne plnia všetkým, čo bolo v aktuálnom pestovateľskom pláne. Priesady, vzcháduajúce sejby, ale vo veľkom už aj zbery reďkoviek, šalátov, mladej cibuľky… Stále však môžete pokračovať v ďalšom vysievaní. Že nemáte kam? Stačí sa poriadne pozrieť.

Základnou myšlienkou medzipestovania je, že rýchlejšie rastúcu zeleninu pozberáte skôr, než budú pomalšie plodiny potrebovať viac priestoru.
zelenina, kalendár, výsev, máj Čítajte aj 21 zelenín, ktoré sa v máji ešte oplatí vysiať + overené odrody: Už pestujete všetko, čo ste túto sezónu plánovali?

Šalát k rajčinám

Nie je nič jednoduchšie, ako si zájsť na trh a kúpiť zopár priesad šalátu hlávkového. Veď sa len pozrite, koľko voľného priestoru je stále pomedzi vysadené rajčiny. Kým rastliny zmohutnejú a zaplnia priestor v medziriadkoch, vy postupne zozberáte krásnu úrodu šalátových hlávok.

Foto: SHUTTERSTOCK
rajčiny, šalát

Mrkva s reďkovkou

Kto ešte nevysial neskorú odrodu mrkvy na zimné uskladnenie, stále môže, no skúste si pripraviť zmes semien s reďkovkou. Okrem šetrenia priestorom na hriadke je na takomto postupe skvelé i to, že reďkovka oveľa rýchlejšie klíči, takže vám už v priebehu 3–4 dní od sejby vyznačí hriadky a kým začne mrkva naplno rásť, pozberáte úrodu šťavnatých buľvičiek.

Vysiať naraz reďkovku s mrkvou je výhodné. Kým... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
mrkva, reďkovka, medzipestovanie Vysiať naraz reďkovku s mrkvou je výhodné. Kým reďkovka už začína tvoriť buľvičky a o 5-6 dní bude pripravená na zber, mrkva ešte len "začína" ukazovať klíčne lístky.
reďkovka Čítajte aj Štipľavá, popraskaná, prevŕtaná drôtovcami? Za tieto chyby sa vám reďkovka nepoďakuje a úroda bude slabá
zväčšiť Zdroj foto Shutterstock.com, grafika Pravda
susedské vzťahy, čo s čím pestovať, alelopatia, zelenina, pestovanie, výsadba, sejba Zdroj foto Shutterstock.com, grafika Pravda

Listovú zeleninu dajte kamkoľvek

Šalát listový, eruka (rukola), zmes ázijských listových zelení, kôpor na mladé lístky, koriander… Prakticky všetky zeleninové druhy, ktoré možno zberať v štádiu mladých listov (na spôsob baby leaf), sa dajú vysievať opakovane do blízkosti mladých priesad zeleru, póru, paprík, rajčín, na hriadku k petržlenu, paštrnáku, k mrkve… Rastú rýchlo, zberajú sa vo veľmi mladom rastovom štádiu, takže nezaberú veľa miesta a tiež hlavnej plodine nestihnú konkurovať v príjme živín.

Listové šaláty rôznych odrôd sú základom pre...
Klasická eruka známejšia ako rukola má niekoľko...
+5Mangold je známy ako nenáročná náhrada špenátu,...

Cibuľka medzi jahodami

Aj teraz si ešte pomedzi jahody môžete napichať sadzačku cibule, ktorú pozberáte vo forme mladých cíbikov a nie, ako suchú cibuľu na uskladnenie. Tejto kombinácie na záhone, či dokonca v kvetináči alebo v pestovateľskom vreci sa nemusíte obávať. Jahody s cibuľou sú dobrými susedmi.

Jahody v pestovateľskom vaku doplnené o... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
jahody, cibuľa Jahody v pestovateľskom vaku doplnené o sadzačku cibule, ktorá sa bude postupne zberať za zelena vo forme cíbikov.

Svetoznáme tri sestry

Najpozoruhodnejší príklad spoločného pestovania vysokých a nízkych plodín pochádza od domorodých obyvateľov Ameriky. Označuje sa ako tri sestry, pretože zahŕňa pestovanie kukurice cukrovej, fazule tyčovej a tekvíc v tesnej blízkosti, teda na jednej hriadke.

Tri sestry: kukurica, fazuľa, tekvica. Foto: SHUTTERSTOCK
tri sestry, kukurica, tekvica, fazuľa Tri sestry: kukurica, fazuľa, tekvica.

Prečo táto trojkombinácia funguje? Kukurica poskytuje fazule oporu, aby sa mohli šplhať do výšky, kým fazuľa na základe hrčkotvorných baktérií symbioticky žijúcich na jej koreňoch viaže vzdušných dusík a obohacuje oň pôdu. Tekvica s plazivou formou rastu a veľkými listami pôdu pod kukuricou a fazuľou prekrýva, čím predchádza nadmernému odparovaniu vlahy a brzdí rast burín.

Kukurica je dostatočne stabilnou oporou pre... Foto: SHUTTERSTOCK
tri sestry, kukurica, fazuľa, tekvica Kukurica je dostatočne stabilnou oporou pre popínavú fazuľu.
Suchá hniloba špičiek plodov rajčín - dôvod vzniku a riešenie
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #medziplodiny #pestovanie zeleniny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december