V máji sa už zeleninové hriadky definitívne plnia všetkým, čo bolo v aktuálnom pestovateľskom pláne. Priesady, vzcháduajúce sejby, ale vo veľkom už aj zbery reďkoviek, šalátov, mladej cibuľky… Stále však môžete pokračovať v ďalšom vysievaní. Že nemáte kam? Stačí sa poriadne pozrieť.
Základnou myšlienkou medzipestovania je, že rýchlejšie rastúcu zeleninu pozberáte skôr, než budú pomalšie plodiny potrebovať viac priestoru.
Šalát k rajčinám
Nie je nič jednoduchšie, ako si zájsť na trh a kúpiť zopár priesad šalátu hlávkového. Veď sa len pozrite, koľko voľného priestoru je stále pomedzi vysadené rajčiny. Kým rastliny zmohutnejú a zaplnia priestor v medziriadkoch, vy postupne zozberáte krásnu úrodu šalátových hlávok.
Mrkva s reďkovkou
Kto ešte nevysial neskorú odrodu mrkvy na zimné uskladnenie, stále môže, no skúste si pripraviť zmes semien s reďkovkou. Okrem šetrenia priestorom na hriadke je na takomto postupe skvelé i to, že reďkovka oveľa rýchlejšie klíči, takže vám už v priebehu 3–4 dní od sejby vyznačí hriadky a kým začne mrkva naplno rásť, pozberáte úrodu šťavnatých buľvičiek.
Listovú zeleninu dajte kamkoľvek
Šalát listový, eruka (rukola), zmes ázijských listových zelení, kôpor na mladé lístky, koriander… Prakticky všetky zeleninové druhy, ktoré možno zberať v štádiu mladých listov (na spôsob baby leaf), sa dajú vysievať opakovane do blízkosti mladých priesad zeleru, póru, paprík, rajčín, na hriadku k petržlenu, paštrnáku, k mrkve… Rastú rýchlo, zberajú sa vo veľmi mladom rastovom štádiu, takže nezaberú veľa miesta a tiež hlavnej plodine nestihnú konkurovať v príjme živín.
Cibuľka medzi jahodami
Aj teraz si ešte pomedzi jahody môžete napichať sadzačku cibule, ktorú pozberáte vo forme mladých cíbikov a nie, ako suchú cibuľu na uskladnenie. Tejto kombinácie na záhone, či dokonca v kvetináči alebo v pestovateľskom vreci sa nemusíte obávať. Jahody s cibuľou sú dobrými susedmi.
Svetoznáme tri sestry
Najpozoruhodnejší príklad spoločného pestovania vysokých a nízkych plodín pochádza od domorodých obyvateľov Ameriky. Označuje sa ako tri sestry, pretože zahŕňa pestovanie kukurice cukrovej, fazule tyčovej a tekvíc v tesnej blízkosti, teda na jednej hriadke.
Prečo táto trojkombinácia funguje? Kukurica poskytuje fazule oporu, aby sa mohli šplhať do výšky, kým fazuľa na základe hrčkotvorných baktérií symbioticky žijúcich na jej koreňoch viaže vzdušných dusík a obohacuje oň pôdu. Tekvica s plazivou formou rastu a veľkými listami pôdu pod kukuricou a fazuľou prekrýva, čím predchádza nadmernému odparovaniu vlahy a brzdí rast burín.