Odpudia vošky, ozdravia pôdu, skvelé sú ako zelené hnojenie, pomôžu so zlým trávením aj pri bolestiach kĺbov

Ešte nie je neskoro, vysiať si priamo na okrasné záhony, do kvetináčov, ale aj medzi rastúcu zeleninu smraďošky, afrikány, afrikánky alebo garafie podľa toho, ako aksamietniciam hovoríte vo vašej lokalite.

23.05.2024 14:00
aksamietnice, zelenina, cibuľa Foto:
debata

Tieto absolútne nenáročné letničky majú toľko skvelých výhod a praktických využití od záhrady po domácnosť, že by vám naozaj nemali chýbať.

Toto všetko dokážu

  • Odpudia škodce: Ich vôňa nevyhovuje voškám ani moliciach. Často sa preto odporúča ich výsadba medzi kapustovú zeleninu.
Foto: SHUTTERSTOCK
aksamietnica, kapusta
  • Ozdravia pôdu: Výlučky koreňov, hlavne špeciálne vyšľachtenej odrody aksamietnice rozložitej (Tagetes patula) ‘Ground Control’ pôsobia proti háďatkám a iným pôdnym nematódam. Na konci sezóny je dobré rastliny skosiť a zapracovať do pôdy, ako formu zeleného hnojenia.
Foto: SHUTTERSTOCK
aksamietnica, rajčiny
  • Odoženú muchy a otravné komáre: Čím viac týchto kvetov budete mať na terase alebo balkóne, tým pokojnejší letný večer bez hmyzu si užijete. Vo výsadbách aksamietnicu rozložitú skombinujte s mätou sivou alebo s klasickou mätou piepornou, s rozmarínom, vôňovcom citrónovým (citrónovou trávou) či s voňavými muškátmi, ako je ‘Moskito Schocker’, prípadne ‘Citronella’. Do menšieho črepníka, ktorý môžete ako dekoráciu postaviť priamo na stôl záhradného posedenia odporúčame kompaktnú miniodrodu aksamietnice ‘Mauglí’.
muškát, muškáty Čítajte aj Máte muškáty? Potom nezabudnite na jednu dôležitú vec. Treba ju opakovať celú sezónu a rastliny budú kvitnúť ako divé
  • Sú jedlé a chutia výborne: Nebojte sa skúsiť. Kvety aksamietnic sa hodia do zeleninových aj ovocných šalátov, ako ozdoba dezertov, krémových polievok. Väčšina aksamietnic svojou sladkastou chuťou pripomína aníz, ale malé korunné lupienky aksamietnice drobnokvetej (T. tenuifolia) sú jemne citrónové a výborne sa hodia ako korenina do ryžových pokrmov.
kapucínka Čítajte aj Rastlina čo šetrí čas aj peniaze: Rýchlo rastie, netreba ju hnojiť, jedlé sú jej kvety i hľuzy a ešte aj chráni zeleninu pred škodcami
  • Pomôžu so zdravotnými ťažkosťami:
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #aksamietnica
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december