Videli ste tohto tvora? Neuveríte, čo z neho vyrastie a ešte väčším prekvapením je, že vás zbaví nenávidených škodcov

Larva s oranžovým sfarbením a s radou výbežkov. Na pohľad žiadna fešanda, no jej apetít ocení každý záhradkár. Čo z nej vyrastie?

24.05.2024 06:00
lienka východná, larva, ázijská Foto:
debata (1)

Možno budete prekvapení, ale lienka. Pravdepodobne nie naša pôvodná lienka sedembodková, no jej o čosi agresívnejšia a žravejšia príbuzná lienka východná (Harmonia axyridis), známa ako ázijská. Dôvodom je fakt, že populačne prevyšuje domáce druhy lienok, preto je v záhradách pozorovaná oveľa častejšie.

Kukla lienky v pohybe? Určite áno!
Video
Hoci je kukla lienky východnej jedným koncom doslova pritmelená k podkladu, niekoľko zadočkových článkov je pohyblivých, a tak sa pri ohrození prudko vztyčuje a zase ukladá. Veľkosťou aj sfarbením sa podobá kukle lienky sedembodkovanej. / Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Pomocník či problém z Ázie?

Ak by lienka východná hrala vo filme, bola by dosť kontroverznou postavou. Lebo, hoci sa pôvodne osvedčila ako spoľahlivý pomocník pri ochrane rastlín proti hmyzím škodcom, nečakane rýchle šírenie a populačná explózia z nej na mnohých miestach urobili obťažujúci hmyz. Sú lokality, kde o nej dokonca hovoria ako o vážnom ohrození biodiverzity.

Zlatooranžové, eliptické vajíčka lienky nájdete... Foto: SHUTTERSTOCK
lienka východná, vajíčka, ázijská Zlatooranžové, eliptické vajíčka lienky nájdete vždy v skupinách po 20 až 70 nakladené vzpriamene a jedným koncom prilepené k podkladu. Rozpoznať vajíčka lienok a správne ich priradiť ku konkrétnemu druhu podľa morfologických znakov nie je možné.

Neuveriteľná história drobného hmyzu

  • Prvá populácia lienky východnej so zámerom biologickej ochrany rastlín bola vypustená v USA v roku 1916. Lienka sa aj pri ďalších introdukciách zdržiavala v mieste vypustenia až do roku 1988, keď sa v Lousiane sformovala pravdepodobne prvá divá populácia a začala sa šíriť po USA.
  • V Európe bola nasadená už v roku 1964 na Ukrajine, neskôr v Bielorusku, vo Francúzsku, v Portugalsku, v Grécku, v Španielsku, vo Švajčiarsku a iných krajinách. Ani jedna z týchto mnohých introdukcií však neviedla k trvalému uchyteniu populácie. Až neskôr, pri nasadení v Holandsku a v Belgicku, vznikol po skrížení s inváznou populáciou lienok náhodne zavlečenou zo Severnej Ameriky problém s celoeurópskou inváziou.
  • Napriek tomu, že počas desaťročí a po mnohých úspešných pokusoch s nasadením lienky východnej v Severnej Amerike aj v Európe nedochádzalo k jej samovoľnému šíreniu a premnožovaniu, nakoniec sa z nej stala najsilnejšia invázna lienka na svete.
Záhradkárov prítomnosť lienky, hoci východnej... Foto: SHUTTERSTOCK
lienka východná, larva, ázijská Záhradkárov prítomnosť lienky, hoci východnej (ázijskej) v záhrade teší, pretože ide o skutočne extrémneho žrúta, ktorý dokáže rastlinu vyčistiť do poslednej vošky. Veľký apetít však vedie aj k potláčaniu niektorých neškodných a užitočných pôvodných druhov hmyzu vrátane iných lienok.
Lienka či chameleón? Tento tvor má desiatky podôb

Lienka východná je druh s veľmi polymorfným (rôznorodým) sfarbením kroviek. V európskych inváznych populáciách prevláda svetlá forma succinea s rôznym množstvo bodiek v závislosti od podmienok prostredia. U nás rovnako ako v Českej republike tvorí asi 88 percent jedincov. Dospelé lienky inváznej populácie majú dôležitý rozpoznávací znak – priečnu lištu na zadnej časti kroviek. Okrem toho, že jednotlivé farebné formy inváznej populácie sa medzi sebou pomerne jednoducho krížia, jedince niektorých foriem vytvárajú ďalšie farebné formy podľa teploty prostredia v čase, keď sa v kukle vyvíja dospelý chrobák.

Fotogaléria
+3
rajčiny Čítajte aj 4 základné rady k starostlivosti o rajčiny: Ktoré výhonky musia preč, ako polievať, čím nastielať a prečo neodlisťovať?

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #lienka #larva lienky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december