Ohúrte známych hruškou vo fľaši. Vieme, ako toto kúzlo hravo zvládnete, no neváhajte, čas na realizáciu sa kráti

Ak máte v záhrade rodiacu hrušku, skúste túto sezónu malý experiment. Nevadí, že nedorábate žiaden destilát. Aj kúpa litra hruškovice za tú radosť z úspechu stojí. Poradíme vám, ako na to.

25.05.2024 06:00
ovocie vo fľaši, hruška, Foto:
debata (1)

V prvom rade potrebujete rodiacu hrušku v dobrej kondícii a fľaše s vhodným tvarom aj objemom, aby sa v nich plody dokázali plne vyvinúť. Prečo spomíname fľaše? Pretože od jari do plnej zrelosti to bude trvať niekoľko mesiacov, počas ktorých budú plody vystavené nielen výkyvom počasia, ale aj riziku výskytu chorôb či škodcov. Skúšať šťastie len s jednou fľašou vám neodporúčame.

obaľovač jablčný Čítajte aj Nemajte jablká s nechutným prekvapením. Trus lariev nie je žiadna lahôdka: Kedy treba zasiahnuť a ochrániť si úrodu?
Foto: Facebook/Dean Easterlund
ovocie vo fľaši, hruška,

Vyberajte kráľovský plod

Ten je najsilnejší, najlepšie vyvinutý, a tak je najväčšia šanca, že s ním uspejete. Do flaše ho treba vložiť vtedy, keď už je jasne rozpoznateľný, no stále sa dá bez tlačenia prestrčiť cez hrdlo fľaše. Ostatné plody či listy rastúce bezprostredne pri vami vybranom plode odstráňte. Nepatria spolu s ním do fľaše.

Ovocinár vám vysvetlí, ktorý je kráľovský plod na jabloni, no platí to aj pri hruške
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Otočte ju hore dnom

Fľašu treba na strome dobre pripevniť, aby takto vydržala až do času zberu plodov. Odolať musí aj vetru či letnej búrke. Dôležité tiež je, aby bola otočená hore dnom. Pri zmene teplôt sa v nej totiž bude kondenzovať voda, ktorá musí preč, aby hruška nezačala zahnívať. Plod by sa rovnako nemal dotýkať steny fľaše, ktorá sa môže počas horúcich letných dní výrazne nahriať.

Hruška vo fľaši pestovateľa z Banskej Štiavnice

Ovocinár Ján Mojžiš z Banskej Štiavnice si túto sezónu pripravil fľaše na letnej odrode hrušky ‘Červená Clappova’. Nechajte sa ním inšpirovať.

Fotogaléria

Zber pred mäknutím

Ak sa všetko podarí, hrušku zo stromu odstrihnite o niečo skôr, než ostatné plody určené na konzumáciu. Mali by ste ju takzvane podtrhnúť. Nesmie sa dostať do fázy mäknutia (prezretia). Fľašu poriadne vypláchnite a čím skôr, ideálne hneď naplňte kvalitnou pálenkou.

Vo fľaši si môžete vypestovať nielen hrušku,... Foto: SHUTTERSTOCK
ovocie vo fľaši, jablko Vo fľaši si môžete vypestovať nielen hrušku, ale aj iné ovocie. Najčastejšie sa vkladajú jablká, prípadne slivky.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hruška #destilát #pestovanie ovocia vo fľaši
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december