5 úžasných trvaliek, ktoré by vám v záhrade určite nemali chýbať. Vhodné miesto im nájdete na každom pozemku

Trvaliek sú stovky druhov a ďalšie stovky odrôd. Ako si medzi nimi vybrať, keď nemôžete mať všetky? Ťažko... Hoci stále nejaké prikupujete, vždy natrafíte na ďalšie, ktoré vás zaujmú. Určite to poznáte.

25.05.2024 14:00
železník argentínsky Foto:
debata

Preto, ak by sme vám mali odporučiť len päť top druhov, o ktorých si myslíme, že nesmú chýbať v žiadnej záhrade, boli by to tieto:

+2
Krásna, vysoká (120 cm) trvalka (u nás skôr letnička, no mierne zimy prežije) je vhodná naozaj do každej záhrady – tradičnej aj modernej. Ideálne je miesto na slnku, pričom rastlina má veľmi nízke nároky na vlahu. Hodi sa do zadných partií okrasných záhonov. Fialové kvety rozkvitajú postupne od júna až do októbra (do prvých mrazov). Sú vhodné na rez do vázy. Železníky sa spoľahlivo obnovujú samovysievaním, preto o ne po jednej sezóne neprídete.
  • Latinské pomenovanie: Verbena bonariensis
  • Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter: sedem
+2
Rovnako pomerne vysoké (130 cm) rastliny nesú od júna do júla nežné, doslova nadýchané ružové kvety. Pre úspešné pestovanie potrebuje dostatok slnečného svitu a pôdu priepustnú, pravidelne zavlažovanú. Obstojí aj na mierne pritienených miestach. V našich podmienkach je dostatočne marzuvzodrná. Vytvára prízemnú prízemnú ružicu s hlboko zastrihovanými listami.
  • Latinské pomenovanie: Filipendula rubra
  • Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter: dve
+2
Biely náprstník? Určite áno, a je neuveriteľne krásny. Rastliny vysoké približne 90 cm kvitnú v júni a v júli. Sú dokonalými solitérmi. Rastú kompaktne a ak by ste chceli, dajú sa kombinovať s ružami, vysokými zvončekmi aj popínavými plamienkami. Náprstníky sa hodia na rozvoľnené záhony bez striktného usporiadania, nie na priamom slnku, ani v úplnom tieni. Najlepšie im vyhovuje rozptýlené svetlo a mierne vlhká pôda.
  • Latinské pomenovanie: Digitalis
  • Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter: sedem
+2
Hľadáte rastlinu naozaj vytrvalo kvitnúcu od jari až do neskorej jesene? Našli ste ju a navyše prirodzene podporí biodiverzitu vo vašej záhrade. Centrant červený je karmínovo červená suchomilná trvalka nenáročná na pestovanie. Ideálna je na slnko a skôr do kamenistej, než výživnej humusove pôdy. Podmáčané stanovište jej škodí. Patrí ku krátkovekým trvalkám, avšak schopným sa jednoducho rozmnožovať semenami.
  • Latinské pomenovanie: Centranthus ruber
  • Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter: sedem
+2
Jedinečná žltá farba kvetov tohto vysokého (70 cm) orlíčka je v záhone neprehliadnuteľná. Kvety sa objavujú od neskorej jari, no vytrvalo skrášľujú výsadbu celé letné obdobie. Orlíček je krátkoveká trvalka, na jednom stanovišti málokedy vydrží viac ako tri či päť rokov, avšak dobre presemeňuje. Zo záhona sa vám preto úplne nestratí, no môže sa presúvať na iné miesta.
  • Latinské pomenovanie: Aquilegia chrysantha
  • Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter: deväť
pivonka Čítajte aj Tíšila bolesť gréckych bohýň, pomôže aj vám: Pri kŕčoch, ženských problémoch či astme. Omladí pokožku a zahojí jazvy

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #trvalky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december