Aká vysoká musí byť opora a koľko semien dať do jedného hniezda? Máme pre vás 7 praktických tipov na pestovanie švábky

Na považí jej hovoria švábka, všade ju poznajú ako popínavú alebo tyčovú fazuľu. Vyniká veľkými, výživnými semenami, no tiež kvetmi, ktoré môžu plniť okrasnú funkciu. Zaujímavosťou je, že hoci sú rastliny popínavé, nemajú úponky.

27.05.2024 06:00
fazuľa tyčová Foto:
debata

K opore sa prichytávajú vďaka ľavotočivému rastu stonky. Dorastá do niekoľkých metrov, preto by mali byť pri pestovaní aspoň dvojmetrové opory samozrejmosťou. Fazuľa tyčová však splní aj okrasný účel – kvitne bielymi, zelenkavými, ružovými až fialovými kvetmi. Aj nedozreté struky hýria farbami. Môžu byť zelené, žlté, rôzne strakaté či vo viacerých odtieňoch fialovej.

Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa tyčová

Na zelené struky aj semená

Tak, ako v prípade fazule kríčkovitej, aj tyčová varieta sa pestuje vo viacerých typoch odrôd – na zber zelených strukov (hlavne typ Supermarconi), suchých semien, aj tých v takzvanej voskovej zrelosti.

fazuľa kríčková Čítajte aj 6 praktických tipov, ako úspešne pestovať fazuľu na zber lahodných strukov: Držte sa našich rád a úroda vás nesklame
Výhodou tyčovej fazule je, že struky dozrievajú postupne. Pri pravidelnom zbere budete mať úrodu priebežne až do jesene.

Praktické tipy na pestovanie

  • Ako ostatné rastliny z čeľade bôbovité si aj fazuľa kríčkovitá dokáže pomocou hrčkotvorných baktérií symbioticky žijúcich v hľuzkách na jej koreňoch viazať vzdušný dusík a využiť ho na svoju výživu. Vďaka tomu jej stačí len štartovacia dávka dusíkatého hnojiva, prípadne len kvalitný kompost, no skúsenosť je taká, že v dobre obrábanej pôde sa zaobíde aj bez akéhokoľvek doplnkového prihnojovania.
  • Fazuľa tyčová je veľmi dobrá predplodina. Pôdu zanecháva kyprú, a pretože sa uložený dusík, ktorý nespotrebuje, po odumretí rastliny uvoľní späť do pôdy, je k dispozícii pre ostatné, neskôr pestované plodiny.
  • Vo všeobecnosti treba pri fazuli dávať pozor na veľmi skoré vysievanie, pretože základom úspešného pestovania je dobre vyhriata (aspoň na 10 až 12 °C) a prekyprená pôda. V chladnej semená počas klíčenia zahnívajú. Podľa pestovateľskej oblasti preto s vysievaním začnite najskôr začiatkom mája. Máte čas do polovice až do konca júna.
  • Osivo tyčovej fazule sejte priamo na pripravené hriadky do hniezd po 6 až 8 semenách v spone 40 × 40 cm.
  • Nezabudnite na oporu v podobe tyčí alebo inej pevnej konštrukcie. Jej výška by mala byť aspoň 2,5 m a priemer tyčí nie viac ako 5 cm, aby sa rastlina okolo nich dokázala obtočiť.
  • Pravidelná závlaha je dôležitá hlavne v čase klíčenia a kvitnutia, rovnako i v suchom lete zvyšuje úrodu.
  • Rastliny okopávajte len do začiatku kvitnutia. Neskôr by ste mohli zapríčiniť opadávanie kvetov a zhoršiť ich zdravotný stav.
Odrody určené na zber suchých semien (poľné)... Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa tyčová Odrody určené na zber suchých semien (poľné) majú struky s pergamenovou vrstvou (membránou), ktorá umožňuje ich jednoduchšie lúskanie.
Pre popínavú fazuľu je praktická opora v podobe teepee z lieskových palíc. Pre dobrú stabilitu ich budete potrebovať osem, čím získate rovnaký počet hniezd na sejbu semien.
Foto: SHUTTERSTOCK
fazuľa tyčová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #fazuľa tyčová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december