Ešte stále stíhate vysadiť bataty. Sladké zemiaky lepšie ako z obchodu dopestujete, ak dodržíte tento jednoduchý postup

Môže sa to zdať náročné, no pri aktuálnom priebehu sezóny si bez problémov dopestujete kvalitnú úrodu sladkých zemiakov aj u nás. Priesady sa na pripravený pozemok sadia od polovice mája až do konca júna.

27.05.2024 14:00
bataty Foto:
debata

Preto, ak ste si nenakličovali batatové hľuzy a nepredpestovávali priesady, stále máte čas rozhodnúť sa pre výsadbu a zadovážiť si hotovú sadbu. Rastlinám doprajte dostatok priestoru na slnečnom mieste, ideálne ľahšiu, piesočnatú pôdu s pH okolo 6 a s úrodou budete spokojní. Pôdu treba pred výsadbou spracovať do hĺbky aspoň 20 cm a primiešať dobre rozložený, kvalitný kompost.

Bataty porastú aj v ťažšej pôde, ale dopestované hľuzy môžu byť hrboľaté.

To, že bataty sa nepestujú z hľúz, ako klasické zemiaky určite viete. Ak nie, celý postup prípravy priesad sme opísali v článku Praktické rady, ako správne naklíčiť bataty a dopestovať si desiatky zdravých a silných priesad za cenu jednej hľuzy.

Foto: SHUTTERSTOCK
bataty

Rozhodujúca je teplota pôdy

Pre bataty je typické, že veľmi výrazne reagujú na teplotu pôdy v čase vysádzania. Mala by dosiahnuť aspoň 18 °C v hĺbke 10 cm. Ak táto podmienka nebude splnená, korene nebudú rásť. Príliš skoré vysadenie tiež spôsobuje tvorbu purpurovo sfarbených úponkov, slabnutie rastlín a nízky výnos, pričom hľuzy nie sú podlhovasté, ale skôr guľaté. Preto sa nebojte, vysadiť bataty až teraz, koncom mája. O nič neprídete, skôr získate.

Foto: SHUTTERSTOCK
bataty

Na bataty treba dostatok priestoru

Dôvodom je výsadbový spon, ktorý sa odporúča dodržať, a to konkrétne 120 cm medzi riadkami a 30 až 40 cm medzi rastlinami. Samozrejme, na bežnej záhrade nie je miesta nazvyš, preto môžete riadky nachystať o niečo bližšie k sebe, no 70 cm je naozaj minimum.

zemiaky Čítajte aj Pomôžu pri trávení, uľavia žlčníku, znížia tlak: Nie je to módny hit, ale ozajstná superpotravina, ktorú si určite vysaďte
Veľkou pestovateľskou výhodou je, že bataty u nás netreba ničím ošetrovať. Netrpia žiadnymi hospodársky významnými chorobami ani škodcami.

Saďte do kopcov

Bataty sa vysádzajú tak, že si na zvolenej hriadke navŕšite zeminu, podobne ako keď kopcujete zemiaky. Takúto hrobľu prekryjete fóliou a po bokoch ju poriadne prihrňte zeminou, aby ju neodfúkol vietor ani nezničil dážď. Výhodou fólie je, že zadrží vlahu, teplo v oblasti koreňov a tiež predíde rastu buriny, ktorá sa spomedzi rastlín s poliehavým rastom len ťažko vyplieva. Do fólie potom vyrežte otvory v odporučenom rozstupe, vyhĺbte jamky a vysaďte priesady.

Foto: SHUTTERSTOCK
bataty

Voda áno, ale vo väčšej miere len po vysadení

Bataty vyžadujú závlahu pri vysádzaní a potom v závislosti od priebehu počasia intenzívnejšie prvých 7 až 10 dní. Neskôr treba zavlažovať veľmi opatrne, iba v prípade veľkého sucha, lebo príliš veľa vody v koreňovej zóne výrazne znižuje výnos.

Zemiaková pyramída: Ako na to?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #bataty
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december