Sú okúzľujúce, no môžu narobiť nemalé problémy: 3 okrasné trávy, ktoré sa vám v záhone nesmú vymknúť spod kontroly

Sú elegantné, nenápadné, no zároveň výrazné. Okrasné trávy ozdobia a oživia naozaj každý záhon, podporia krásu kvitnúcich trvaliek.

28.05.2024 06:00
kavyľ chvostíkový Foto:
debata (2)

Niektoré druhy však vedia pestovateľov aj poriadne potrápiť. Hlavne ak nevedia, čo od nich môžu čakať. Aj okrasné trávy totiž treba mať pod kontrolou, aby sa z okrasy nestal záhradný problém. Tieto tri druhy naozaj držte skrátka:

Metlica trsnatá (Deschampsia cespitosa)

Táto okrasná tráva je veľmi často súčasťou výsadieb v moderne navrhovaných záhradách. Tvorí vzdušné vzpriamené trsy stebiel a pestovateľsky je nenáročná. V ponuke predajcov je bežná napríklad odroda ‘Goldtau’ dorastajúca do výšky 70 a šírky 60 cm. Na jeden štvorcový meter sa pri výsadbe odporúčajú tri rastliny. Dobre sa kombinuje so širokolistými druhmi trvaliek.

  • V čom je problém? Súkvetia sa tvoria a postupne rozkvitajú od júna do augusta, pričom produkujú veľké množstvo semien s vysokou mierou klíčivosti. Metlica sa preto veľmi ľahko rozmnožuje samovysievaním. Ak nebudete klíčiace rastlinky včas odstraňovať, začne táto okrasná tráva v záhone dominovať. Navyše sa trsy počas zimy často rozpadajú.
Metlica trsnatá Foto: SHUTTERSTOCK
Metlica trsnatá Metlica trsnatá

Mednička najvyššia (Melica altissima)

Odroda ‘Atropurpurea’ je jedinečná už na prvý pohľad vďaka výrazným fialovým súkvetiam. Tvorí voľnejšie trsy hrubších stebiel vysokých asi meter. Kvety sa objavujú postupne od júna až do augusta. Tento druh sa hodí do trvalkovo-krovinatých výsadieb so suchším, kamenistým podložím. Odporúčaný počet rastlín na štvorcový meter sú štyri.

  • V čom je problém? Rovnako ako metlica, aj mednička sa veľmi intenzívne presieva a rada potláča menej priebojné druhy rastlín. Navyše, hoci sa v popise druhu často uvádza, že aj klasy sú po odkvitnutí dekoratívne, nie je to celkom pravda. Sú farebne nevýrazné a pri dotyku rozpadavé.
Mednička najvyššia ‘Atropurpurea’ Foto: slovensketrvalky.sk
Mednička najvyššia Atropurpurea Mednička najvyššia ‘Atropurpurea’
okrasná tráva, ozdobnica Čítajte aj Okrasné trávy upravte skôr, než po zime zase ožijú. Ktorým krátky zostrih prospeje, a od ktorých treba dať nožnice preč?

Kavyľ chvostíkový (Stipa tenuissima)

Tento druh okrasnej trávy je aktuálne azda najvysádzanejší, či už v súkromných záhradách alebo vo verejnej zeleni. Hovorí sa o ňom, že je na pestovanie absolútne nenáročný, no má to isté podmienky, hlavne čo sa týka výberu stanovišťa. Trsy stebiel sú mimoriadne efektné, jemné laty kvetov sa krásne pohybujú vo vánku. Rastliny sú atraktívne od jari až do zimy. Najznámejšou odrodu je ‘Pony Tails’ s výškou približne 50, šírkou 35 cm. Ideálny počet na štvorcový meter je pri vysádzaní sedem kusov.

Kavyľ chvostíkový patrí k vždyzeleným trávam,... Foto: SHUTTERSTOCK
kavyľ chvostíkový, okrasná tráva, Kavyľ chvostíkový patrí k vždyzeleným trávam, ktoré väčšinou stačí vyčesávať. Ak sa veľmi zachlpí, rez mu na vhodnom stanovišti neuškodí.
  • V čom je problém? Kavyľ nie je úplne spoľahlivá okrasná tráva, pokiaľ ide o životnosť. Ak nemá naozaj výborné rastové podmienky (sucho), tak zo záhonov často doslova mizne pred očami. Preto sa aj vedú polemiky, či kavyľ rezať alebo len vyčesávať. Ak mu viete zabezpečiť ideálne suché stanovište, pokojne režte a rastlina bude prosperovať. V opačnom prípade tým spôsobíte vyhnitie trsu. Aj tento druh sa rád presieva, no zväčša skôr mimo záhon – páči sa mi v škárach dlažby či v miestach okapového chodníka vysypaného štrkom.
Astra ‘Ashvi’ (Aster agerastoides)
Hlaváč ‘Pink Mist’
+3rebríček ‘Hoffnung’ (Achillea)

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #okrasné trávy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december