Pavučiny ako z hororu! Na svedomí ich majú žravé škodce, ktoré sa nezastavia pred ovocnými ani okrasnými drevinami

Sú roky, kedy je ich populácia vysoko nad prahom škodlivosti a premnoženie stavia do pozoru nejedného pestovateľa. Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky preto výskyt tohto hmyzu pozorne monitoruje a o aktuálnom stave populácie vydáva signalizačné správy.

28.05.2024 14:00
priadzovec mukyňový Foto:
Húsenice priadzovca mukyňového škodia hlavne v apríli a v máji, keď mínujú čerstvo vypučané listy bršlenov európskych. Neskôr ich spriadajú do hniezd, pričom sú schopné pavučinou pokryť celú rastlinu a spôsobiť holožer. Na ovocných drevinách však neškodia, záhradkári preto proti nim nemusia zasahovať.
debata

V súčasnosti sa podľa odborníkov larvy spriadača amerického (Hyphantria cunea) aj mníšky zlatoritky (Euproctis chrysorrhoea) postupne vyvíjajú, ale ich výskyty sú ešte nízke. Upozornenie na prípadné premnoženie hlavne v neošetrovaných výsadbách, na prícestných alejách a v parkoch je však vzhľadom na skúsenosti z minulých sezón namieste. Nebezpečné je hlavne to, že oba spomenuté druhy sú polyfágne čo znamená, že ich larvy sa živia takmer všetkými druhmi ovocných a okrasných listnatých stromov a krov.

Spriadač americký

Výskyt tohto menšieho bielehoy motýľa je typický pre najteplejšie oblasti Slovenska. Samičky kladú skupiny vajíčok na rub listov. Larvy rastú a vyvíjajú sa veľmi rýchlo, pričom spočiatku na listoch drevín spôsobujú len zanedbateľné škody v podobe vyžratých okienok, no neskôr môžu listy skeletovať a dokonca spôsobiť až holožery.

Larvy (húsenice) spriadača amerického sú... Foto: SHUTTERSTOCK
spriadač americký Larvy (húsenice) spriadača amerického sú chlpaté, žltozelené, dorastajú do dĺžky 30 až 45 mm. Počas štádia dospelosti sa vyznačujú tmavším pásom na chrbte.

Proces kuklenia prebieha v trhlinách kôry. Počas augusta sa liahnu motýle druhej generácie. Z ich vajíčok prichádzajú na svet húsenice, ktoré v štádiu kukly prezimujú v úkrytoch na stromoch, plotoch či múrikoch.

Prvá generácia spriadača amerického sa rojí v... Foto: SHUTTERSTOCK
spriadač americký Prvá generácia spriadača amerického sa rojí v apríli až máji, druhá v auguste až septembri.

Z ovocných drevín škodí spriadač hlavne na jabloniach a čerešniach, no pozorovať ho môžete aj na hruškách, slivkách, višniach, orechoch, lieskach, morušiach či baze čiernej. Z okrasných druhov je jeho hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, patriaci medzi invázne druhy, ale aj javory a pajasene.

  • Účinným, nechemickým spôsobom ochrany drevín proti spriadačovi americkému je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami.
Spoznajte húsenice škodcu spriadača amerického

Obžrané časti stromov húsenice spriadača amerického obaľujú pomerne nápadnou pavučinou a tvoria takzvané pavučinové hniezda, ktoré môžu dosahovať v priemere až dva metre.

Fotogaléria
+1
obaľovač jablčný Čítajte aj Nemajte jablká s nechutným prekvapením. Trus lariev nie je žiadna lahôdka: Kedy treba zasiahnuť a ochrániť si úrodu?

Mníška zlatoritka

Rovnako výskyt tohto škodcu je typický je teplejšie oblasti Slovenska. Počas zimy tu pestovatelia možno na koncoch letorastov objaviť striebristé pavučinovité zámotky. V ich vnútri prezimujú obrovské množstvo malých chlpatých lariev.

Dospelé larvy (húsenice) mníšky zlatoritky... Foto: SHUTTERSTOCK
mníška zlatoritka Dospelé larvy (húsenice) mníšky zlatoritky môžu byť dlhé až 40 mm, sú chlpaté a pestro sfarbené.

Po tom, čo larvy opustia svoje zámotky, spôsobujú holožery na ovocných drevinách. Veľmi časté sú ich výskyty na slivkách a broskyniach, no mníška zlatoritka ako nešpecializovaný škodca je v podstate problémom pre všetky ovocné dreviny, vrátane čerešní, jabloní a hrušiek.

Aj mníška zlatoritka má podobne ako spriadač... Foto: SHUTTERSTOCK
mníška zlatoritka Aj mníška zlatoritka má podobne ako spriadač americký za rok dve generácie.

Vážne škody spôsobuje najmä v rokoch s teplým a suchým letom, po ktorom nasleduje suchá zima.

  • Účinným, nechemickým spôsobom ochrany drevín proti mníške zlatoritke je ničenie vytvorených zámotkov.
Spoznajte húsenice škodcu mníšky zlatoritky

Zo začiatku žijú v hniezdach, neskôr sa jednotlivo rozliezajú po korune stromu. Prezimujú v spoločných zámotkoch, ktoré tvoria na koncoch letorastov.

Fotogaléria
+2
lienka východná, larva, ázijská Čítajte aj Videli ste tohto tvora? Neuveríte, čo z neho vyrastie a ešte väčším prekvapením je, že vás zbaví nenávidených škodcov

Možnosti chemickej ochrany

  • Za čiastočne účinný sa pokladá predjarný postrek.
  • Pri chemickej ochrane rastlín počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie larvy!
  • Autorizované prípravky na ochranu rastlín sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a vývinovú fázu lariev: Neemazal T/S, Decis Protech, Decis AL, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL, Flunat, Mavrik, Karate Zeon 5 CS, Karathe Zeon 5 CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel a Vaztak Pro.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #spriadač americký #mníška zlatoritka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december