V súčasnosti sa podľa odborníkov larvy spriadača amerického (Hyphantria cunea) aj mníšky zlatoritky (Euproctis chrysorrhoea) postupne vyvíjajú, ale ich výskyty sú ešte nízke. Upozornenie na prípadné premnoženie hlavne v neošetrovaných výsadbách, na prícestných alejách a v parkoch je však vzhľadom na skúsenosti z minulých sezón namieste. Nebezpečné je hlavne to, že oba spomenuté druhy sú polyfágne čo znamená, že ich larvy sa živia takmer všetkými druhmi ovocných a okrasných listnatých stromov a krov.
Spriadač americký
Výskyt tohto menšieho bielehoy motýľa je typický pre najteplejšie oblasti Slovenska. Samičky kladú skupiny vajíčok na rub listov. Larvy rastú a vyvíjajú sa veľmi rýchlo, pričom spočiatku na listoch drevín spôsobujú len zanedbateľné škody v podobe vyžratých okienok, no neskôr môžu listy skeletovať a dokonca spôsobiť až holožery.
Proces kuklenia prebieha v trhlinách kôry. Počas augusta sa liahnu motýle druhej generácie. Z ich vajíčok prichádzajú na svet húsenice, ktoré v štádiu kukly prezimujú v úkrytoch na stromoch, plotoch či múrikoch.
Z ovocných drevín škodí spriadač hlavne na jabloniach a čerešniach, no pozorovať ho môžete aj na hruškách, slivkách, višniach, orechoch, lieskach, morušiach či baze čiernej. Z okrasných druhov je jeho hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, patriaci medzi invázne druhy, ale aj javory a pajasene.
- Účinným, nechemickým spôsobom ochrany drevín proti spriadačovi americkému je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami.
Obžrané časti stromov húsenice spriadača amerického obaľujú pomerne nápadnou pavučinou a tvoria takzvané pavučinové hniezda, ktoré môžu dosahovať v priemere až dva metre.
Mníška zlatoritka
Rovnako výskyt tohto škodcu je typický je teplejšie oblasti Slovenska. Počas zimy tu pestovatelia možno na koncoch letorastov objaviť striebristé pavučinovité zámotky. V ich vnútri prezimujú obrovské množstvo malých chlpatých lariev.
Po tom, čo larvy opustia svoje zámotky, spôsobujú holožery na ovocných drevinách. Veľmi časté sú ich výskyty na slivkách a broskyniach, no mníška zlatoritka ako nešpecializovaný škodca je v podstate problémom pre všetky ovocné dreviny, vrátane čerešní, jabloní a hrušiek.
Vážne škody spôsobuje najmä v rokoch s teplým a suchým letom, po ktorom nasleduje suchá zima.
- Účinným, nechemickým spôsobom ochrany drevín proti mníške zlatoritke je ničenie vytvorených zámotkov.
Zo začiatku žijú v hniezdach, neskôr sa jednotlivo rozliezajú po korune stromu. Prezimujú v spoločných zámotkoch, ktoré tvoria na koncoch letorastov.
Možnosti chemickej ochrany
- Za čiastočne účinný sa pokladá predjarný postrek.
- Pri chemickej ochrane rastlín počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie larvy!
- Autorizované prípravky na ochranu rastlín sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a vývinovú fázu lariev: Neemazal T/S, Decis Protech, Decis AL, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL, Flunat, Mavrik, Karate Zeon 5 CS, Karathe Zeon 5 CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel a Vaztak Pro.