Horkosť uhoriek môže byť odrodová vlastnosť, ale častejšie ide o drobné, no zásadné pestovateľské pochybenia.
1. Rastliny majú málo vody
Uhorky treba pravidelne a dostatočne zavlažovať. Samozrejme, nezabúdajte pri tom na pravidlo, že voda sa dodáva priamo ku koreňom, inak bude horkosť po nástupe plesne uhorkovej vaším najmenším problémom.
Uhorky si ešte stále môžete vysiať. Preto, ak sa obávate horkosti, stavte na odrody geneticky nehorknúce.
Dajte si pozor pri kúpe osiva a v novej sezóne stavte na geneticky nehorknúce odrody.
2. Studená voda ich šokuje
Voda čerpaná priamo z niekoľko metrov hlbokej studne nie je pre nízku teplotu vhodná, pretože aj príliš chladná zálievka môže podporiť horkosť plodov. Na zalievanie uhoriek preto používajte odstátu vodu zo sudov, ktorej teplota sa čo najviac približuje teplote pôdy.
3. Príliš ste ich prehnojili
Hoci uhorky patria k zelenine náročnej na živiny, aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Hlavne, ak hnojivo obsahuje chlór. Tiež je lepšie, rozdeliť jednorazovú väčšiu dávku hnojiva na viac menších.
4. Počasie nepraje a noci sú chladné
Tento problém sa týka hlavne druhej polovice leta, kedy sa už výraznejšie prejavujú teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Aj tento, na prvý pohľad nepodstatný fakt môže byť dôvodom zvýšenej horkosti uhoriek. Určite v tomto období rastlinám pomôže, keď ich na noc prekryjete bielou netkanou textíliou – zmierni teplotný rozdiel dňa a noci.
Partenorkarpické odrody majú tú schopnosť, že rastliny nasadia plody aj bez opelenia, preto sú vhodné aj do skleníka. Pestovanie takýchto nakladačiek si preto môžete dovoliť aj v menej priaznivých lokalitách – jednoducho ich vysejete do skleníka.