Pukance sú zdravou pochúťkou, ktorá vám pomôže schudnúť, ak dodržíte 2 pravidlá: Dopestujte si zásobu kukurice na ich celoročnú prípravu

Vedeli ste, že táto pochúťka má množstvo zdravotných výhod? Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol, podporuje trávenie, predchádza predčasnému starnutiu a pomôže aj pri chudnutí.

29.05.2024 14:00
kukurica, popcorn, kukurica pukancová Foto:
debata

Samozrejme, všetko len v prípade, že pukance nepripravíte na veľkom množstve oleja a neposolíte. Zdravotné výhody pukancov majú základ hlavne vo vysokom obsahu vlákniny, polyfenolických zlúčenín, antioxidantov, komplexu vitamínov skupiny B, vitamínu E, mangánu a horčíka.

Verili by ste, že pukance existujú už viac ako 6-tisíc rokov? Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z Peru, no o približne tisíc rokov neskôr ho poznali už aj v Novom Mexiku a v Strednej Amerike.

V podstate sa však ani nie je čomu čudovať, lebo kukurica nespochybniteľne patrí medzi najstaršie plodiny sveta. Pochádza z Peru a Bolívie, v Amerike je najviac konzumovanou zeleninou a v Európe ju poznáme vďaka Krištofovi Kolumbovi.

Prečo kukurica pri pražení puká?

Odrody kukurice pukancej, ako sú napríklad ‘Jantár F1’ či ‘Simona F1’ majú drobnejšie a pevnejšie zrná než lahôdková kukurica cukrová. Tie obsahujú mäkké škroby, ktoré sa zahrievaním rozpínajú až dovtedy, kým zväčšujúci sa tlak roztrhne pevnú škrobovú vrstvu po obvode zrna. Tak vznikne chutný kukuričný pukanec.

Foto: SHUTTERSTOCK
pukance

Poznáte jahodovú?

Ako kukuricu vhodnú na prípravu pukancov môžeme odporučiť aj takzvanú jahodovú kukuricu s oválnymi klasmi dlhými len päť centimetrov, ktorá má bordové alebo žlté zrná. A hoci sa v našich záhradách uplatňuje skôr ako okrasná forma kukurice, dá sa využiť aj na praženie.

Foto: SHUTTERSTOCK
kukurica jahodová

Aby sa úroda vydarila

Pri výbere hriadky pamätajte na to, že kukurica je teplomilná zelenina s vysokými nárokmi na vlahu hlavne v čase klíčenia a kvitnutia. Miesto na plnom slnku a navyše na severnej strane záhrady bude pre ňu ideálne. Kukurica je zeleninou náročnou na organické hnojenie, preto je najlepšie, myslieť na ňu už v jeseni a hriadku vyhnojiť dobre vyzretým maštaľným hnojom. Dariť sa jej však bude aj po strukovinách.

Aj s týmto sa môžete pri pestovaní kukurice stretnúť. O čo ide?
Video
Dozviete sa v článku pod videom. / Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda
hystericka zena Čítajte viac Kukurica ako z Votrelca? U nás obávaná choroba je v Mexiku vyhľadávanou pochúťkou. Dali by ste si?

Dva spôsoby sejby

Semená kukurice klíčia pri teplote 8 až 10 °C, preto sa so sejbou netreba ponáhľať.

  • Pri viacerých riadkoch medzi nimi nechajte rozstup 70 cm, semená ukladajte asi 25 cm od seba do hĺbky 5 až 7 cm.
  • Kukuricu však môžete siať aj do hniezd pripravených v spone 60 × 60 cm. Do jednej jamky dajte viac semien a neskôr rastliny jednoťte.
zelenina, zeleninová hriadka, zmiešané pestovanie, paprika, kel, kvety, Čítajte aj Cibuľa k jahodám, reďkovka s mrkvou, tekvica s kukuricou: Vieme, ako šikovne ušetriť priestor a získať viac úrody

Nech je v teple

Ak po sejbe pôdu prikryjete fóliovým krytom, alebo aspoň bielou netkanou textíliou a udržíte dostatočnú vlhkosť, vzchádzanie rastlín urýchlite. Počas vegetácie sa osvedčilo prihrnúť k rastlinám zeminu. Zvýši sa tak ich stabilita.

Foto: SHUTTERSTOCK
kukurica

Pestujete viac foriem kukurice? Potom si dajte pozor na toto!

Ak okrem kukurice pukancovej pestujete aj kukuricu cukrovú (kŕmnu alebo okrasnú), hrozí riziko vzájomného opelenia čo znamená, že v prípade kukurice cukrovej zrná stratia príjemnú sladkosť. Minimálny odstup sa odporúča 100 až 300 metrov podľa povahy terénu, čo však v bežnej záhrade nie je celkom možné, preto je lepšie, v každej sezóne si vybrať na pestovanie len jeden typ kukurice.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #kukurica #popcorn
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december