Prečo hruška nerodí? 4 najčastejšie dôvody, pre ktoré si na šťavnatých plodoch určite nepochutíte túto, ani ďalšie sezóny

Nie sú pestované tak často ako jablone, no stále patria k našim najpestovanejším ovocným druhom. Rovnako trendy v pestovateľských tvaroch sa menia a aj hrušky prechádzajú do intenzívnejších, teda nižších.

30.05.2024 06:00
hruška Foto:
debata

To však nemení nič na základných pestovateľských pravidlách, ktoré treba dodržať, aby ste sa dočkali vytúženej úrody. Zistite, či nerobíte tie najbežnejšie záhradkárske chyby.

lienka východná, larva, ázijská Čítajte aj Videli ste tohto tvora? Neuveríte, čo z neho vyrastie a ešte väčším prekvapením je, že vás zbaví nenávidených škodcov

Chyba č. 1: Nesprávny výber odrody

Vždy treba vyberať také odrody (a neplatí to len pri hruškách), ktoré sú vhodné do vašej pestovateľskej oblasti. Nie všetky znesú drsnejšie klimatické či pôdne podmienky. Rovnako sa zamyslite nad účelom využitia úrody:

  • Letné odrody sa skladujú iba veľmi krátko, určené sú hlavne na priamu konzumáciu.
  • Na skladovanie vyberajte z jesenných a ešte lepšie zo zimných odrôd.
  • Na výrobu destilátu sú hodia letné hrušky – mäkké, aromatické, sladké.

V neposlednom rade je veľmi dôležitá opelivosť. Samoopelivá odroda si vystačí sama, cudzoopelivá potrebuje vhodnú spoločnosť.

Foto: SHUTTERSTOCK
hruška

Chyba č. 2: Pri reze nerešpektujete špecifiká rastu

Tento ovocný druh je charakteristický tým, že má silný sklon k vertikálnemu rastu výhonkov i samotnej koruny. Na toto treba myslieť už pri výchovnom reze a tiež pri ďalšom tvarovaní. Veľmi vhodné je využívanie dvojstupňového sektorového rezu:

  • Jeho základom je rez vlaňajších letorastov na vnútorný púčik. Výsledkom je silný vertikálny mladý výhonok z vnútorného púčika a tiež lepšie odklonený sekundárny výhonok z vonkajšieho púčika, ktorý smeruje von z koruny. Počas leta, keď sú tieto výhonky sčasti zdrevnatené, treba vertikálny výhonok odstráni. Zostane len ten s optimálnym odklonom.

Ak sa rozhodnete konáre do požadovaného tvaru ohýbať, môžete tak robiť napríklad pomocou špagát, ale vždy dávajte pozor na to, aby ste nevytvárali oblúk.

Foto: SHUTTERSTOCK
hruška

Chyba č. 3: Podceňujete výživu stromov

Hrušky ocenia organické hnojenie, teda dobre vyzretý maštaľný hnoj alebo kvalitný kompost. Len to však nestačí a takéto hnojenie treba doplniť aj o minerálne živiny. Okrem dusíka je tento ovocný druh náročný na pravidelný prísun draslíka, fosforu a horčíka, navyše vo vhodnom pomere. Z mikroelementov často chýba bór a železo, pričom najlepšie je, dodať ich prostredníctvom listovej výživy.

slivky Čítajte aj Slivky bez úrody: Toto je 5 najčastejších dôvodov, prečo spod stromov odchádzate sklamaní a naprázdno

Chyba č. 4: Vôbec sa nevenujete prebierke plodov

Potrebná je nielen na dosiahnutie veľkosti akvality plodov, ale aj na zachovanie rodivosti a dobrej kondície stromu. Aby bola prebierka čo najúčinnejšia, treba ju vykonať čo najskôr, teda nie až po prirodzenom opade plodov. Ako prvé sa odstraňujú poškodené, namrznuté a menšie, slabo vyvinuté plody. Ak je ich aj potom na strome príliš veľa, prerieďujú sa v súplodiach tak, aby ich tam nebolo viac ako jeden či dva.

Peter Molda, ovocinár Čítajte viac Spoliehate sa na rady prof. Hričovského a s prebierkou plodov čakáte do júna? Nerobte rovnakú chybu ako stovky záhradkárov
Foto: SHUTTERSTOCK
hruška
Video
Šéfkuchár z Oravy Mário Ťapaj nám pripravil rýchle a zdravé jedlo.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hrušky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december