Vírusové choroby papriky nevyliečite, no môžete im predísť. Naučte sa spoľahlivo rozpoznať príznaky. Sú čoraz častejšie

Prichádzajú nenápadne, pomaly a zo začiatku si ich na pestovaných rastlinách ani nevšimnete. Navyše, často sa doslova maskujú za prejavy, ktoré sú nápadne podobné rôznych fyziologickým poruchám rastlín. Ako teda virózy na paprike bezpečne rozpoznať?

30.05.2024 14:00
paprika Foto:
Vhodný čas na zavlažovanie papriky je tak, ako pri väčšine pestovaných rastlín skoro ráno alebo večer.
debata

S vírusovými chorobami sa najčastejšie stretávajú pestovatelia paprík v krytých priestoroch, pretože takzvaným prenášačom (vektorom) sa v daných podmienkach najlepšie darí. Prenášačov pritom nemusí byť veľa. Stačí zopár vošiek alebo strapiek a problém je na svete. Navyše, zachrániť vás nemusí ani dokonalá ochrana rastlín. Vírus si do skleníka môžete priniesť už s priesadou.

Zákernosť viróz

Spočíva v nenápadnosti. Vysadené papriky spočiatku vôbec nevykazujú príznaky (symptómy) ochorenia. Dokonca môžu normálne rásť a prosperovať až do obdobia plnej rodivosti. Hustý, zapojený porast bujných rastlín spoľahlivo zakryje prvé príznaky ochorenia, pričom typické kresby na listoch vie maskovacím spôsobom potlačiť aj intenzívne prihnojovanie dusíkom. Náznaky problému si tak mnohí pestovatelia často všimnú až v druhej polovici vegetácie, teda v čase, keď papriky začínajú naplno rodiť. Virózu prezradia deformované plody slabej kvality a mdlej chuti.

Prejav zmiešanej vírusovej infekcie. Foto: prof. Ing. Kamil HUDEC, PhD., Katedra ochrany rastlín SPU v Nitre
paprika, zmiesana virusova infekcia Prejav zmiešanej vírusovej infekcie.

Ich výskyt je čoraz častejší

Vedeli ste, že virózy nemajú, na rozdiel od ostatných organizmov vedecké pomenovanie v latinčine? Dôvodom je, že virológia sa začala naplno rozbiehať až v 20. storočí, a tak vírusy dostali moderné pomenovania v angličtine. A naozaj. Rozmach výskytu viróz na poliach a v záhradách nastal v ostatných rokoch, pričom sa odborníci zhodujú na tom, že tento stav značne súvisí s globálnym otepľovaním.

Väčší výskyt viróz možno očakávať v teplých a suchších rokoch, keď sa darí hmyzu.
paprika, Peter Gajdoštin Čítajte aj 8 praktických rád zeleninára vám zaistí ukážkovú úrodu papriky: Tajomstvom úspechu nie sú iba silné priesady, ale aj...

Prečo sú virózy taký problém?

Sú nevyliečiteľné. Ak sú infikované mladé rastliny, tak už od začiatku zle rastú. Infikovaným priesadám môže odumrieť rastový (vegetačný) vrchol čo znamená, že pre ďalšie pestovanie sú nepoužiteľné.

4 najčastejšie druhy viróz ohrazujúce papriku

  • Mozaika papriky: Spôsobuje ju vírus mozaiky tabaku (Tobacco mosaic virus), ktorý na listoch vytvára žlté, bledozelené až žltozelené časti listov, pričom sa sfarbenia prelínajú. Niekedy dochádza k presvetľovaniu žiliek, zožltnutiu čepele pozdĺž žiliek, k tvorbe pľuzgierikov alebo nastáva celkové zožltnutie listov. Pri napadnutí vyvinutých rastlín dochádza k opadávaniu kvetov, k brzdeniu v raste, listy sú zdeformované, pľuzgierovité. Nekróza sa prejaví aj na listovej stopke a plodoch, ktoré môžu byť deformované.
Foto: prof. Ing. Kamil HUDEC, PhD., Katedra ochrany rastlín SPU v Nitre
paprika, mozaika, virus
  • Ružicovitosť papriky: V tomto prípade ide o vírus mozaiky uhorky (Cucumber mosaic virus). Rastliny sú zakrpatené a majú metlovitý vzhľad, akoby tvorili len prízemnú ružiciú výhonkov. Stonky sú skrátené a v hornej časti je rastlina bohato olistená. Listy sú zúžené, nesúmerné, kožovité, drsné a ľahko sa lámu. Napadnuté rastliny tvoria veľké množstvo kvetov, ktoré sú deformované, často opadávajú ešte pred vytvorením plodu.
Foto: prof. Ing. Kamil HUDEC, PhD., Katedra ochrany rastlín SPU v Nitre
paprika, ruzicovitost, virus
  • Pestrolistosť (Alfalfa mosaic virus) je typická tvorbou veľkýché mozaikovitých, žltých alebo bielych škvŕn na listoch, ktoré často pokrývajú celú listovú čepeľ. Pri infikovaní mladých listov sa deformujú a kučeravejú. Zriedkavejšie sa na listoch tvoria škvrny vo forme nepravidelných prstencov alebo nekrotických škvŕn.
Foto: prof. Ing. Kamil HUDEC, PhD., Katedra ochrany rastlín SPU v Nitre
paprika, pestrolistost, virus
Vírusová krúžkovitosť papriky

Prejavuje sa tvorbou koncentrických prstencov na listoch. Tie sú najskôr chlorotické (žltkasté), neskôr hnednú a pletivo v ich mieste odumiera. Prstencovité škvrny sa tvoria aj na plodoch. Škvrny môžu byť oranžové alebo žlté, lemované zeleným okrajom. Nezriedka sa tvoria aj zelené ohraničené farbou prirodzene dozrievajúceho plodu (červenou, žltou, oranžovou) v závislosti od odrody. Na napadnutej rastline býva zvyčajne poškodená iba tretina plodov.

Fotogaléria
Staršie rastliny sú proti vírusu odolnejšie. Napadnutie v druhej polovici vegetácie (v auguste) už výraznejšie škody na úrode nespôsobí.
paprika Čítajte viac Sadia sa papriky po dve a treba odstrániť prvý kvet? Skúsený pestovateľ v tom má jasno: Aj záhradkári podliehajú mýtom

Účinné tipy na ochranu papriky proti vírusovým chorobám

  • Používanie kvalitného, certifikovaného osiva, nerozmnožovať si papriku doma, pozberanými semenami. Dodržiavať hygiénu rúk aj náradia pri práci s rôznymi rastlinami.
  • Zabezpečiť rastlinám čo možno najoptimálnejšie pestovateľské podmienky.
  • Dôsledne odstraňovať buriny.
  • Ideálne je, ak máte skleník či fóliovník výhradne len na papriku.
  • Chemická ochrana proti prenášačom viróz už pri ich prvom nálete, lebo biologická ani iná ochrana nie je dostatočne účinná.
  • Likvidácia napadnutých rastlín hneď, ako spozorujete nápadné príznaky virózy, lebo inak zostanú zdrojom infekcie pre ostatné rastliny.
rajčiny Čítajte aj 4 základné rady k starostlivosti o rajčiny: Ktoré výhonky musia preč, ako polievať, čím nastielať a prečo neodlisťovať?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #paprika #choroby a škodce #pestovanie papriky #vírusové choroby
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december