Jeho kvety lákajú opeľovače, chutí ako obľúbená zelenina, posilní srdce a pomôže pri problémoch močových ciest

Borák lekársky je v našich záhradách stále nedocenenou rastlinou. Je to škoda, pretože ponúka hneď niekoľko úžasných výhod.

31.05.2024 06:00
borák lekársky Foto:
debata

Je nenáročný na pestovanie, krásne kvitne, láka užitočné opeľovače a vyniká jedinečnou uhorkovou chuťou, ktorú oceníte v šalátoch a iných ľahkých letných pokrmoch. Navyše je aj skvelou liečivou rastlinou. Pomáha pri chorobách močových orgánov, dýchacích ciest, posilňuje srdce. Zvonka sa používa na hojenie rán, vyrážok, čerstvé listy sú vhodné na obklady.

Aké sú liečivé účinky listov boráka lekárskeho?

Pomerne hrubé, mäsité listy sa dajú užívať pri depresiách a nervovom vypätí, ako posilňujúci liek pre činnosť nadobličiek. Vhodné sú pri potných kúrach, lebo zvyšujú potenie, osožia pri chorobách dýchacích ciest (prechladnutie, zápal hrtana), pomáhajú pri zápale pľúc. Ich konzumácia zlepšuje náladu, uvoľňuje napätie a potláča melanchóliu. Vo všeobecnosti je borák lekársky považovaný za diuretikum, antipyretikum a antireumatikum.

Fotogaléria
+3

Ak vás táto rastlina zaujala, vedzte, že najlepšie sa jej darí v ľahších pôdach, no aj ťažšiu môžete zlepšiť napríklad pridaním hrubozrnného piesku. Oveľa dôležitejšou podmienkou úspešného rastu je plne slnečné stanovište, lebo len pri dostatku slnečných lúčov bude mať liečivý borák maximálny obsah účinných látok.

bataty Čítajte aj Ešte stále stíhate vysadiť bataty. Sladké zemiaky lepšie ako z obchodu dopestujete, ak dodržíte tento jednoduchý postup

Ako ho úspešne pestovať?

Borák lekársky (Borago officinalis) dorastá do výšky 40 až 60 cm. Semená môžete vysievať od polovice apríla priamo na pripravenú hriadku alebo na okrasný záhon. Ak budete siať do riadkov, pripravte ich od seba na vzdialenosť 25 cm. Osivo sejte redšie, pretože rastliny sú dosť mohutné – nebudete ich musieť pretŕhať.

Modré kvety budú krásnou, no i chutnou ozdobou... Foto: SHUTTERSTOCK
borák lekársky Modré kvety budú krásnou, no i chutnou ozdobou šalátov či nátierok.

Kedy chutí najlepšie?

Určite nebude žiadnym prekvapením to, že mladá vňať boráka je oveľa aromatickejšia a chutnejšia než stará. Preto sa odporúča siať ho v menších množstvách, no opakovane. Ak ste nestihli vysievanie v apríli, nič to, práve teraz, začiatkom júna tak môžete urobiť. Svieže, chrumkavé listy začnete zberať približne na prelome júna a júla. Neprekáža ani to, že rastliny kvitnú. Skôr naopak. Jedlé sú totiž aj belasé, niekedy biele kvety.

Krásna, chutná a zdravá dvojka. To je borák... Foto: SHUTTERSTOCK
borák lekársky, kapucínka väčšia Krásna, chutná a zdravá dvojka. To je borák lekársky v kombinácii s kapucínkou väčšou. Vyskúšajte.

4 zaujímavosti o boráku

  • Je výborným doplnkom zeleninových šalátov, nátierok, omáčok, no hodí sa aj na prípravu ochuteného octu.
  • Nemal by sa v pokrmoch kombinovať s cesnakom.
  • Jeho konzumácia sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
  • Stačí ho vysiať raz. Pri dobrých pestovateľských podmienkach sa v ďalších rokoch spoľahlivo rozmnoží samovýsevom.
Do výsadby sa k boráku výborne hodí kapucínka väčšia. Pozrite sa, koľko zdravotných výhod má aj táto nenáročná rastlina
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva
kapucínka väčšia Čítajte aj Pomôže pri zápaloch, prelieči trávenie, detoxikuje organizmus: Geniálna letnička, ktorú využijete do posledného kúsočka

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #borák lekársky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december