Pivo, piliny, ani vaječné škrupiny. Inváziu slizniakov sme v záhrade zastavili týmto. Bolo to najlepšie rozhodnutie sezóny

Naša záhrada susedí s potokom, preto o slizniaky núdzu nemáme. Stačilo vlhkejšie počasie a každý večer sme zažívali doslova inváziu týchto večne hladných tvorov. Dali sme im rázne STOP!

31.05.2024 14:00
slizniak, slizniaky Foto:
debata

Vo všeobecnosti sa hovorí, že v upratanej záhrade slizniaka nenájdete, no nie je to pravda. Kopy starej trávy, buriny, lístia a konárov ich síce naozaj lákajú, no za vidinou šťavnatej zeleniny k vám pokojne prelezú aj od suseda. Alebo od potoka, ako v našom prípade.

Nepohrdnú ničím

Keď už nám nenažrané slizniaky do poslednej byľky zlikvidovali aj silno aromatický vňaťový koriander, prestali sme sa trápiť s neustálym dopĺňaním pilín a vaječných škrupín okolo hriadok či s dolievaním pivných pascí. Boli sme rozhodnutí, že pristúpime aj na toľko odsúvanú chémiu. Siahli sme teda po modrých granuliach určených na likvidáciu slizniakov a už po prvom použití sme vedeli, že túto sezónu nad nimi zvíťazíme. A nakoniec aj bez spomínanej chémie.

Foto: SHUTTERSTOCK
slizniak

Granuly nezavrhujte, len si správne vyberte

Keď máte v záhrade zopár slizniakov, viete ich vyzberať, obnovovať nástrahy a skúšať rôzne domáce triky. My však susedíme so slimačou liahňou. Pri výbere požerového granulátu sme ale zodpovedne zvažovali zopár dôležitých faktov a odporúčame to aj vám:

  • Uistite sa, že ide o ekologický produkt bezpečný pre psy a iné živočíchy. Znamená to, že prípravok nesmie obsahovať ako účinnú látku aldehyd metaldehyd, ktorý je toxický pre domáce aj voľne žijúce zvieratá. Otrava sa môže prejaviť od 15 minút do troch hodín po požití nadmerným slinením, zrýchleným dýchaním, celkovým nepokojom zvieraťa, tachykardiou, nekoordinovaným pohybom a, žiaľ, môže sa skončiť smrťou.
  • Metaldehyd je škodlivý aj pre pôdu, do ktorej sa vyplavuje hlavne vplyvom dažďa. No a keďže granulát treba aplikovať najmä počas daždivých dní, nemal by záhrade ani týmto spôsobom škodiť.
Foto: SHUTTERSTOCK
slizniak, slizniaky, granuly
lienka východná, larva, ázijská Čítajte aj Videli ste tohto tvora? Neuveríte, čo z neho vyrastie a ešte väčším prekvapením je, že vás zbaví nenávidených škodcov

Držte ich ďalej od hriadok

Granuly s účinnou látkou fosforečnanom železitým, ktorý sa bežne vyskytuje vo voľnej prírode, aplikujeme rozsypaním na okraj potočného brehu, nie priamo na hriadky a záhony. Osvedčilo sa nám, že fungujú ako prirodzená bariéra. Slizniaky sa pri lákavej pochúťke zastavia, hodujú a k hriadkam sa už nemajú dôvod približovať. Následne sa stiahnu do svojich úkrytov, kde uhynú. Výhodou je, že pri tom netvoria nadmerné množstvo slizu. Ich populácia je u nás v porovnaní s minulými sezónami zreteľne menšia.

Granuly sa počas dažďa nerozpúšťajú, ale zväčšujú svoj objem, čím sú pre slizniaky atraktívnejšie, pričom za sucha sa opäť zmenšia a na záhrade vydržia, kým ich škodca všetky neskonzumuje.

Skúste aj účinnosť bioagensov

V ekologicky obhospodarovanej záhrade môžete proti slizniakom použiť tiež prípravky obsahujúce parazitickú hlísticu Phasmarhabditis hermaphrodita, ktorá škodcu aktívne vyhľadá, vnikne doň cez dýchací otvor a v kombinácii so symbiotickými baktériami ho usmrtí. V tomto prípade je však dôležité správne načasovanie aplikácie, keďže parazitické hlístice účinkujú hlavne na mladé jedince.

Foto: SHUTTERSTOCK
slizniak, slizniaky
Ako to vyzerá, keď slimák „pridá do kroku“?
Video
Zdroj: mReportér/Radomir Messerschmidt

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #slizniaky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december