Ste si istí, že trávnik kosíte správne? Prečítajte si, ako to robia profesionáli a budete mať najkrajší zelený koberec v ulici

Pre nás je pokosený trávnik pastvou pre oči, no pre samotnú trávu je každý takýto zásah istým spôsobom stresujúci. Preto si treba dať pozor na to, kedy a ako kosíte, aby listové čepele rýchlo a dobre zregenerovali.

01.06.2024 06:00
kosenie, trávnik, kosačka Foto:
debata

Aj typ kosačky má veľký vplyv nielen na kvalitu pokosenia, ale aj na to, akým spôsobom tento zásah prežíva trávnik.

  • Najhoršie je na tom takzvaná strunová kosačka. Rýchlo rotujúce silonové lanko steblá tráv doslova trhá. Takto rozstrapkané konce listov sa zle hoja.
  • Pomerne hladký rez robia najčastejšie používané rotačné kosačky s oceľovým nožom, ale má to jednu veľmi dôležitú podmienku – kvalitné nabrúsenie.
  • Najšetrnejšia k trávniku je vretenová kosačka. Rany na listoch sa po jej použití rýchlo zahoja a trávnik tak nie je vystavený dlhodobejšiemu stresu ani riziku napadnutia patogénmi.
trávnik, mach Čítajte aj Keď trávnik ovládne mach, môže to mať hneď 5 príčin: Zistite, ktorá sa týka vás a do leta nad ním vyhráte

Ako šetrne pokosiť mladý trávnik?

Dosť záleží na tom, kedy ste ho vysiali. Jarné trávniky rastú najmä do výšky, jesenné tvoria veľa bočných odnoží a ukladajú zásobné látky do podzemných orgánov. Tak či onak, prvé kosenie sa odporúča v období, keď trávnik dorastie do výšky 8 až 10 cm. Mladé trávniky vždy koste len keď sú dokonale suché, aby ste trávu zbytočne neušliapavali a pokosili rovnomerne. Rovnako je v týchto prípadoch samozrejmosťou kosačka so zberným košom.

Pri kosení odstráňte tretinu výšky listovej plochy. Nože si teda nastavte tak, aby mladých trávnik po prvom kosení nebol nižší než 6 až 8 cm.

Čo poviete na takýto spôsob udržiavania okrajov trávnika?

Kosenie staršieho trávnika

Pri dobrej starostlivosti by už mal mať vyvinutý koreňový systém, pevný drn a byť tak dostatočne odolný aj po skosení na výšku 4 cm. Od mladého trávnika sa však k tomuto ideálnemu stavu treba dostať postupne. Teda ak ste po prvom skosení na 6 až 8 cm usúdili, že trávnik je v dobrej kondícii, môžete nože nastaviť nižšie. koste pri výške trávnika 8 až 9 cm, ale zase vezmite len tretinu výšky stebiel. Dostať sa na spomenuté konečné 4 cm, ktoré sú pre reakreačné trávniky ideálne musíte postupne.

Myslite na to, že znižovaním výšky kosenia sa trávnik stáva náchylnejším na poškodenie suchom a je menej odolný proti záťaži. Správne zavlažovanie a hnojenie je pri kvalitnom trávniku samozrejmosť.
Počas letných horúčav je užitočné mierne zvýšiť... Foto: SHUTTERSTOCK
trávnik Počas letných horúčav je užitočné mierne zvýšiť výšku kosenia. Trávnik tak bude lepšie chránený proti prudkému slnečnému žiareniu.

Ako často kosiť?

Čím intenzívnejšie trávnik rastie, tým častejšie, ale vždy dodržiavajte pravidlo skracovania stebiel len o tretinu. Hlbšie jednorazové skosenie je pre trávu príliš veľkým šokom, ktorý sa často prejaví nepeknou žltohnedou farbou. Hlavne počas leta si príliš nízkym kosením môžete trávnik úplne zničiť.

trávnik Čítajte aj Nerobte ju aj vy. Táto chyba už stála nejedného záhradkára zničený trávnik

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #trávnik #kosenie trávnika
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december