Kým na časti Slovenska úraduje múčnatka, inde sa treba pripraviť na peronospóru: Zistite, ktorej hrozbe čelíte u vás

Podľa odborníkov je tohtoročná situácia s priebehom a výskytom tak peronospóry, ako aj múčnatky veľmi podobná vlaňajšej. A hoci je Slovensko pomerne malé, priebeh počasia je v rámci jednotlivých lokalít odlišný. Premieta sa to aj do rozvoja hubových chorôb.

03.06.2024 16:00
vinic Foto:
debata

Ako v signalizačnej správe z dnešného dňa uvádza Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR), vo väčšine vinohradníckych oblastí na západnom, prípadne strednom Slovensku sa vplyvom zrážok vytvorili predpoklady výskytu peronospóry viniča, kým na východnom Slovensku sú podmienky vhodné skôr pre múčnatku.

Počas obdobia pred a po kvitnutí sa však paušálne ošetruje proti obom chorobám, preto by ste zásah podľa odborníkov nemali podceňovať vo všetkých vinohradoch na Slovensku bez ohľadu na ďalší priebeh počasia.

Peronospóra viniča - príznaky výskytu

Táto hubová choroba napáda všetky zelené časti, ale hlavne listy. Prvotným príznakom je tvorba malých svetložltých škvŕn, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Napadnuté výhonky, stopky a úponky hnednú a skrúcajú sa. Úplné odumretie strapcov môže byť spôsobené vplyvom skorej infekcie. Napadnuté strapce sa vo vlhkom prostredí pokryjú belavým povrchom mycélia. Staršie bobule sú zelené, neskôr červenofialové, hnedé, scvrkávajú sa a ostávajú visieť na stopkách.

Fotogaléria
Zdrojom primárnej infekcie sú „olejové škvrny“,...
Olejové škvrny sú zo spodnej časti listov...
Najcitlivejšie na poškodenie sú kvety a bobule....
Napadnutie súkvetí a strapcov peronospórou môže spôsobiť výrazné zníženie úrody a silné infekcie, bez ochranného opatrenia až 100-percentné straty.
Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP - OOR)

Povolené prípravky pre záhradkárov na ochranu viniča proti peronospóre:

 • Champion 50 WG,
 • Kocide 2000 (účinná látka copper hydroxide),
 • Cuproxat SC (účinná látka tribasic copper sulfat),
 • Enervin SC (účinná látka ametoctradin),
 • Orvego (účinná látka ametoctradin a dimethomorph),
 • Profiler WG (účinná látka fluopicolide a fosetyl),
 • Cabrio Top (účinná látka metiram a pyraclostrobin),
 • Polyram WG (účinná látka metiram).
marhule Čítajte aj Ovocinári upozorňujú na zvýšené riziko napadnutia marhúľ a jabloní: Až dve vážne choroby vás môžu pripraviť o úrodu
Ako vykonať ochranu počas kvitnutia viniča?... Foto: SHUTTERSTOCK
vinič, vinohradník, vinica Ako vykonať ochranu počas kvitnutia viniča? Skúsení pestovatelia tvrdia, že postrek počas kvitnutia je menej škodlivý než prípadné zničenie rastlín chorobami. V procese rozhodovania sa o prípadnom predĺžení intervalu po poslednom postreku rozhoduje počet dní jeho účinnosti a nie fenofáza viniča. Určite však ošetrujte tak, aby ste neohrozili opeľovače.
Múčnatka viniča - príznaky výskytu

Najskôr sa prejaví na mladých výhonkoch, ktoré sú zdeformované a pokryté bielym múčnatým povlakom mycélia (potom sú ním pokrývané už aj listy a ostatné výhonky). Ochorenie napadá všetky zelené časti rastliny. Na listoch vidieť škvrny na oboch stranách čepele, ktoré neskôr splývajú a biely povlak môže pokryť celý povrch. Mladé listy, ktoré sú silno napadnuté často skučeravejú a môžu predčasne opadávať.

Fotogaléria
+2
Múčnatka spôsobuje najväčšie poškodenia na strapcoch. Počas silného napadnutia možno pozorovať tvorbu hnedých nekrotických škvŕn na infikovanej pokožke bobúľ a ich praskanie.
Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP - OOR)

Povolené prípravky pre záhradkárov na ochranu viniča proti múčnatke:

 • Aqua Vitrin K(účinná zložka vodné sklo draselné),
 • Dynali (účinná látka cyflufenamid a difenoconazole),
 • Thiovit Jet,
 • Vivando (účinná látka metrafenone),
 • Cabrio Top (účinná látka metiram a pyraclostrobin).
egreš, egreše Čítajte aj Nedeľte sa o egreše s múčnatkou: Dnes už je na trhu toľko odolných odrôd, že venovať čas iným, sa vám naozaj neoplatí

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vinič #múčnatka #peronospóra #ÚKSÚP #signalizačná správa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december