Tento čas nie je len o zbere jahôd. Nezabúdajte na 5 dôležitých prác: Do novej sezóny udržia jahodovisko v kondícii

Jún je vždy mesiacom s vôňou jahôd, no tento rok sa ním stal už aj naozaj skorý máj. Zber obľúbených sladkých plodov stále prebieha naplno a v závislosti od odrôd ešte nejaký ten týžden potrvá.

04.06.2024 06:00
jahody Foto:
debata

1. Kontrolujte

V záhone si však nevšímajte len krásne vyfarbené, ale aj poškodené či nahnité plody. I tieto treba z porastu odstrániť a nenechávať ich na rastlinách. Mohli by infikovať zdravé alebo ešte len vyvíjajúce sa jahody. Zo škodcov sú najväčším problémom mravce a slizniaky, ktoré jahody znehodnocujú nahrýzaním.

slizniak, slizniaky Čítajte viac Pivo, piliny, ani vaječné škrupiny. Inváziu slizniakov sme v záhrade zastavili týmto. Bolo to najlepšie rozhodnutie sezóny

2. Nastielajte

Ak na záhone nepoužívate žiadnu z foriem nástielky, aspoň pred/počas zberu by ste tak mali urobiť. Zabránite rastu buriny, predídete znečisteniu plodov počas dažďov, čo je teraz veľmi aktuálne, no hlavne znížite riziko poškodenia jahôd plesňami. Na dodatočné nastielanie v plnej vegetácii sa najlepšie osvedčila slama, ktorou stačí podložiť trsy rodiacich jahôd, čo sa priveľmi skláňajú k zemi.

Foto: Lucia Sedláček Harničárová
jahoda, pleseň, hnitie, hniloba

Kedy je najlepší čas na zber jahôd?

Jahody je najlepšie zberať v skorých ranných alebo v neskorších večerných hodinách, keď ešte alebo už nie sú vyhriate od slnka. Nebudú otlačené a uskladnené v chladničke pred spracovaním vydržia dlhšie.

Foto: SHUTTERSTOCK
jahody
samozber, jahody, Kolíňany Čítajte aj Jahodové „šialenstvo“ vrcholí. Vlastnoručne si nazbierať sladkú pochúťku sa oplatí

3. Ak treba polievajte

Hoci to túto sezónu nie je aktuálne, treba vedieť, že ak by počas zberu prevládalo suché počasie, rastliny musíte zalievať. nikdy ich však nekropte na listy, ale polievajte slabším prúdom vody priamo medzi riadky – ku koreňom.

4. Prihnojujte

Ak pestujete dvakrát rodiace odrody, nepodceňte ich zásobenie živinami, aby bola aj druhá úroda dostatočne bohatá, plody veľké s plnou chuťou.

jahoda obyčajná Čítajte aj Jahoda z prírody sa vám postará o zdravie: Vylieči močové cesty, zápaly aj zažívacie ťažkosti, no jedno ste o nej určite nevedeli

5. Odstraňujte poplazy

Ak plánujete novú jahodovú výsadbu s použitím vlastných namnožených rastliniek, už teraz si označte tie, ktoré majú veľa kvetov a plodov, aby ste ich po zbere úrody ľahko našli a odobrali z nich poplazy na prípravu sadeníc. Najlepšie je, vyberať si spomedzi jednoročných, najviac dvojročných materských rastlín. Kým však jahody naplno rodia, tvoriace sa poplazy na nich nenechávajte. Zbytočne rastline odoberajú energiu. Ešte bude dosť času na to, aby narástli.

Prebytočné poplazy z jahôd nikdy netrhajte.... Foto: SHUTTERSTOCK
jahody, poplazy Prebytočné poplazy z jahôd nikdy netrhajte. vždy ich odrežte alebo odstrihnite.
Ako si rozmnožiť jahody z poplazov?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jahody
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december