1. Kontrolujte
V záhone si však nevšímajte len krásne vyfarbené, ale aj poškodené či nahnité plody. I tieto treba z porastu odstrániť a nenechávať ich na rastlinách. Mohli by infikovať zdravé alebo ešte len vyvíjajúce sa jahody. Zo škodcov sú najväčším problémom mravce a slizniaky, ktoré jahody znehodnocujú nahrýzaním.

2. Nastielajte
Ak na záhone nepoužívate žiadnu z foriem nástielky, aspoň pred/počas zberu by ste tak mali urobiť. Zabránite rastu buriny, predídete znečisteniu plodov počas dažďov, čo je teraz veľmi aktuálne, no hlavne znížite riziko poškodenia jahôd plesňami. Na dodatočné nastielanie v plnej vegetácii sa najlepšie osvedčila slama, ktorou stačí podložiť trsy rodiacich jahôd, čo sa priveľmi skláňajú k zemi.

Kedy je najlepší čas na zber jahôd?
Jahody je najlepšie zberať v skorých ranných alebo v neskorších večerných hodinách, keď ešte alebo už nie sú vyhriate od slnka. Nebudú otlačené a uskladnené v chladničke pred spracovaním vydržia dlhšie.


3. Ak treba polievajte
Hoci to túto sezónu nie je aktuálne, treba vedieť, že ak by počas zberu prevládalo suché počasie, rastliny musíte zalievať. nikdy ich však nekropte na listy, ale polievajte slabším prúdom vody priamo medzi riadky – ku koreňom.
4. Prihnojujte
Ak pestujete dvakrát rodiace odrody, nepodceňte ich zásobenie živinami, aby bola aj druhá úroda dostatočne bohatá, plody veľké s plnou chuťou.

5. Odstraňujte poplazy
Ak plánujete novú jahodovú výsadbu s použitím vlastných namnožených rastliniek, už teraz si označte tie, ktoré majú veľa kvetov a plodov, aby ste ich po zbere úrody ľahko našli a odobrali z nich poplazy na prípravu sadeníc. Najlepšie je, vyberať si spomedzi jednoročných, najviac dvojročných materských rastlín. Kým však jahody naplno rodia, tvoriace sa poplazy na nich nenechávajte. Zbytočne rastline odoberajú energiu. Ešte bude dosť času na to, aby narástli.
