Ľudia sa obávajú sršňov, no zo strachu zabíjajú chránený druh: Tento obor z trópov sa môže zabývať aj vo vašej záhrade

Kým donedávna bol tento hmyz typický len pre teplé oblasti Stredomoria, čoraz častejšie sú jeho výskyty hlásené aj u nás.

06.06.2024 14:00
žihadlovka obrovská Foto: ,
debata

Najčastejšie z okresov Šala či Nové Zámky a prichádzajú s nimi aj problémy a nedorozumenia. Strach z približne 5 cm veľkej samotárskej osy žihadlovky obrovskej (Megascolia maculata) je o to väčší, že sa medzi ľuďmi šíria informácie o možných výskytoch nebezpečného sršňa ázijského. Tento invázny druh bol potvrdený u našich českých aj maďarských susedov a podľa odborníkov zo Štátnej ochrany prírody SR je len otázkou času, kedy sa mu zapáči aj na našom území.

Kým však invázny sršeň predstavuje hrozbu pre opeľovače a včelárov, pretože sa živí včelami aj ostatným hmyzom, menším od neho a ovocinárom môže znehodnocovať úrodu vyžieraním plodov, predstavuje tiež hrozbu pre človeka – jeho bodnutie je možným ohrozením života pre alergikov. V porovnaní s ním je žihadlovka obrovská úplne neškodný druh hmyzu, hoci môže byť dokonca o tretinu väčšia ako sršeň. Patrí k najväčším blanokrídlovcom Európy.

Tohto európskeho obra už stretnete aj u nás

Žihadlovka obrovská je väčšinou čierno sfarbená so žltými pásikmi alebo škvrnami na brušku. Na rozdiel od bežnej osy, ktorá má dva žlté pásiky na brušku, žihadlovka má iba jeden. Niektoré exempláre môžu mať okrem žltého pásika ešte na druhom brušnom článku žlté škvrny.

Fotogaléria
+1

Dospelé žihadlovky sa živia nektárom a peľom. Ich potomstvo dokáže prežiť len v lokalitách, ktoré sú zároveň aj domovom veľkých druhov chrobákov. Samička vyhľadáva ich larvy a paralyzuje ich žihadlom. Vyliahnuté larvy žihadlovky zaživa konzumujú larvu chrobáka, postupne rastú, zvliekajú sa, až sa napokon vedľa zvyškov svojho hostiteľa zakuklia. V hodvábnom kokóne prečkajú zimu a svoj úkryt opustia až začiatkom leta.

+1

Panika v Nových Zámkoch

Ako informoval web MY Nové Zámky, aj v posledný májový týždeň privolali občania na zásah okresnú dobrovoľnú civilnú ochranu. Odstrániť mala populáciu sršňov, no nakoniec sa ukázalo, že ide o žihadlovku obrovskú. Tento hmyz je na Slovensku pre ohrozenie zákonom chránený a spoločenská hodnota jedného jedinca je vyčíslená na dvesto eur.

Ako pre spomenutý webový portál povedal zoológ Jozef Lengyel zo Štátnej ochrany prírody, pre neznalosť rozdieľu medzi sršňom ázijským a žihadlovkou obrovskou bola pred rokom práve v Nových Zámkoch chemicky zlikvidovaná celá kolónia tohto chráneného hmyzu, čo môže hraničiť s trestným činom.

drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hmyz #žihadlov
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december