Lipa je jednou z našich najliečivejších rastlín. Bojíte sa ju zberať pre možnú zámenu? Prezradíme vám tajomstvo

Jednou z najliečivejších rastlín nie je iba u nás. Aromatický lipový čaj poznajú v celej Európe.

05.06.2024 06:00
lipa, lipový Foto:
debata

Lipové kvety s nádhernou medovou vôňou bývajú súčasťou mnohých čajových zmesí. Aj doma si ich môžete skombinovať s kvetom bazy čiernej alebo so šípkami.

Foto: SHUTTERSTOCK
lipa, lipový

Lipový čaj

  • pôsobí močopudne,
  • podporuje trávenie,
  • pomáha pri reumatických ťažkostiach,
  • vďaka upokojujúcim účinkom je vhodný pri nervových ochoreniach(na­príklad aj v kombinácii s medovkou alebo ľubovníkom),
  • pomáha zmierniť prvé príznaky prechladnutia,
  • znižuje horúčku,
  • pomáha pri vykašliavaní.
Lipový kvet je osvedčeným liekom pri chrípke a nachladnutí. Môžu ho užívať deti od jedného roka.
kukurica, popcorn, kukurica pukancová Čítajte aj Pukance sú zdravou pochúťkou, ktorá vám pomôže schudnúť, ak dodržíte 2 pravidlá: Dopestujte si zásobu kukurice na ich celoročnú prípravu

Vyskúšajte lipové cukríky proti kašľu

Budete potrebovať: 120 g medu • 100 g kryštálového cukru • 2 lyžice silného lipového čaju • šťavu z polovice citróna.

Med, kryštálový cukor, lipový čaj a citrónovú šťavu varte tak dlho, kým pri skúške hustoty kvapka hmoty na tanieriku stvrdne. Potom hmotu vylejte na silikónovú podložku alebo dobre navlhčenú či namastenú dosku a rovnako mokrým alebo namasteným nožom ju nakrájajte na kocky. Cukríky po vychladnutí skladujte v uzatvárateľnej nádobe, aby nenavlhli. Sú nielen chutná maškrta, ale pomôžu aj proti kašľu.

Lipa nielen pre zdravie, ale aj pre krásu

Odvar z lipových kvetov je skvelý aj proti tvorbe lupín, podporuje rast vlasov. Stačí naň spariť 10 gramov kvetov litrom vriacej vody. Po pol hodine lúhovania odvar scedíte a po umytí vlasov šampónom si ich ešte opláchnete odvarom a premasírujete pokožku hlavy. Lipa tiež čistí pleť a pomáha proti akné. V kombinácii s mätou môžete odvar použiť na vyplachovanie úst ako prírodnú náhradu ústnej vody.

Foto: SHUTTERSTOCK
lipa, lipový

Nebojte sa zámeny

Využiť môžete liečivú silu oboch u nás rastúci líp – malolistej a veľkolistej. Hoci sa líšia veľkosťou srdcovitých listov a aj vzhľadom kvetov – lipa malolistá má na rozkonárenej kvetnej stonke 5 až 12, lipa veľkolistá len 3 až 5 kvietkov –, ich liečivé účinky sú rovnaké. Nádherne voňajúce kvety lipy malolistej si nazberáte ako prvé už začiatkom júna.

Lipy sú neodmysliteľnou súčasťou mestských parkov a stromoradí, avšak tu sa často vysádza lipa americká či plstnatá. Zberu ich kvetov, ako aj tých z prašného okolia frekventovaných ciest sa radšej vyhnite.

Ako kvety sušiť a uchovať?

Lipové kvety zberajte v čase plného kvitnutia celé, teda s kvetnou stonkou aj s listeňom. Správny čas zberu spoznáte podľa toho, že stredné kvety súkvetia budú už rozkvitnuté, kým okrajové ešte takmer v púčikoch. Sušte ich na vzdušnom mieste v tieni alebo v sušičke či rúre tak, aby ste neprekročili teplotu 35 °C. Vždy ich rozložte vo vrstve nie väčšej ako päť centimetrov. Správne usušené kvety si zachovajú pôvodnú farbu aj charakteristickú vôňu. Uchovávajte ich v dobre uzatvorenej nádobe na suchom a tmavom mieste aby nenavlhli.

Foto: SHUTTERSTOCK
lipa, lipový

Aj med lieči

Na ten lipový včely zberajú nektár z kvetov lipy a taktiež z lipovej medovice. Má výraznú vôňu a príjemnú jemne horkastú chuť. niektorí včelári hovoria, že v lipovom mede môžete cítiť aj jemný závan mentolovej chute. Vďaka svojmu zloženiu tento med pomerne rýchlo kryštalizuje. Je to spôsobené tým, že obsahuje veľké množstvo glukózy na úkor fruktózy.

Foto: SHUTTERSTOCK
lipa, lipový

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #liečivé rastliny #lipa #čaje
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december