3 rady, ako pestovať stopkový zeler: Porcia každý deň vám upraví vysoký tlak, predíde zápalom a nezanechá kalorické následky

Hoci je v našich záhradách o niečo menej populárny, než jeho príbuzný zeler buľvový, pestovanie krehkých stopiek nie je o nič náročnejšie. Skôr naopak.

05.06.2024 14:00
zeler stopkový Foto:
debata

Ak ste si zeler stopkový zatiaľ nevysadili, zožeňte si priesady a túto chybu rýchlo napravte. Určite sa to oplatí. Z dietetického hľadiska je totiž zeler stopkový hodnotnejší ako buľvový. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, PP a kyselinu listovú. Má vysoký obsah vápnika, železa a hlavne draslíka. Stopky sa konzumujú surové, namáčané v rôznych dresingoch, môžu sa povariť alebo zľahka udusiť na masle, zapiecť, použiť do zeleninových šalátov.

paprika Čítajte aj Vírusové choroby papriky nevyliečite, no môžete im predísť. Naučte sa spoľahlivo rozpoznať príznaky. Sú čoraz častejšie

Vyskúšajte napríklad odrody:

‘Malachit’: poloskorý so silnými, mäsitými,... Foto: SHUTTERSTOCK
zeler stopkový, Malachit ‘Malachit’: poloskorý so silnými, mäsitými, vzpriamene rastúcimi stopkami a s tmavozelenými listami, je vhodný na letné a jesenné zbery. Vyžaduje dostatok živín a pravidelnú zálievku vyššími dávkami vody. Vegetácia od vysadenia po zber trvá 75 až 85 dní.
‘Nuget’: skorý, so schopnosťou samovybielenia,... Foto: dobrasemena.cz
zeler stopkový, Nuget ‘Nuget’: skorý, so schopnosťou samovybielenia, vhodný pre letné až jesenné zbery. Úrody sa dočkáte už 70 dní po vysadení priesad.
Zeler stopkový má podstatne kratšiu vegetáciu ako buľvový, preto ho môžete vysievať aj v neskoršom termíne.

3 tipy, ako dopestovať mohutné zelerové stopky

  • V minulosti sa museli rastliny prihŕňať zeminou alebo obaľovať kartónom, aby sa stopky pekne vybielili. Dnes však moderné odrody obsahujú menej chlorofylu, preto sú listy žltozelené a ich stonky žltkasté až takmer biele. Odrody, ktoré sa samy vybieľujú, je však lepšie pestovať v hustejšom spone (30 × 30 cm). Tým, že si rastliny listami navzájom pozakrývajú stopky, vybielia sa bez vašej pomoci.
  • Na vývin mohutných stopiek môžete použiť o niečo vyššie dávky dusíka, ako sa odporúča pre zeler buľvový. Každé dva týždne dajte zelenine striedavo roztok plného hnojiva a čistého dusíkatého (prednosť dajte ráchle pôsobiacemu liadku amónnemu a ďalším dusičnanom.
  • Počas vegetácie je nevyhnutné zavlažovanie rastlín a odburiňovanie hriadky. Pri nedostatku vody sú stopky suché, drevnaté, vláknité, málo krehké.
Foto: SHUTTERSTOCK
zeler stopkový
uhorka Čítajte aj 4 rady, ako nemať horké uhorky: Držte sa ich od začiatku pestovania a nakladačky ani šalátovky nebudete vyhadzovať
Video
Doprajte si poriadnu porciu skvelej chrumkavej zeleniny s lahodným dipom. Na tieto zeleninové hranolky z rúry istotne nalákate všetkých členov rodiny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zeler #zeler stopkový
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december