Ak ste si zeler stopkový zatiaľ nevysadili, zožeňte si priesady a túto chybu rýchlo napravte. Určite sa to oplatí. Z dietetického hľadiska je totiž zeler stopkový hodnotnejší ako buľvový. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, PP a kyselinu listovú. Má vysoký obsah vápnika, železa a hlavne draslíka. Stopky sa konzumujú surové, namáčané v rôznych dresingoch, môžu sa povariť alebo zľahka udusiť na masle, zapiecť, použiť do zeleninových šalátov.
Čítajte aj Vírusové choroby papriky nevyliečite, no môžete im predísť. Naučte sa spoľahlivo rozpoznať príznaky. Sú čoraz častejšieVyskúšajte napríklad odrody:
Zeler stopkový má podstatne kratšiu vegetáciu ako buľvový, preto ho môžete vysievať aj v neskoršom termíne.
3 tipy, ako dopestovať mohutné zelerové stopky
- V minulosti sa museli rastliny prihŕňať zeminou alebo obaľovať kartónom, aby sa stopky pekne vybielili. Dnes však moderné odrody obsahujú menej chlorofylu, preto sú listy žltozelené a ich stonky žltkasté až takmer biele. Odrody, ktoré sa samy vybieľujú, je však lepšie pestovať v hustejšom spone (30 × 30 cm). Tým, že si rastliny listami navzájom pozakrývajú stopky, vybielia sa bez vašej pomoci.
- Na vývin mohutných stopiek môžete použiť o niečo vyššie dávky dusíka, ako sa odporúča pre zeler buľvový. Každé dva týždne dajte zelenine striedavo roztok plného hnojiva a čistého dusíkatého (prednosť dajte ráchle pôsobiacemu liadku amónnemu a ďalším dusičnanom.
- Počas vegetácie je nevyhnutné zavlažovanie rastlín a odburiňovanie hriadky. Pri nedostatku vody sú stopky suché, drevnaté, vláknité, málo krehké.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Zeleninové hranolky s bryndzovým dipom na Varecha.sk