Práve dozrieva ovocie, ktorého pravidelná konzumácia sa spája s nižším rizikom infarktu. A čučoriedky to nie sú

Veľkou výhodou je samoopelivosť odrôd, preto vám na dobrú úrodu stačí jeden ker.

06.06.2024 06:00
muchovník Foto:
debata (3)

Plody muchovníka sú významným zdrojom bioaktívnych látok (antokyány, fenolové kyselny, stilbeny, triesloviny, karotenoidy, vitamíny, minerálne latky, vláknina..) s preukázateľne pozitívnymi antimikrobiálnymi, protizápalovými, antioxidačnými a protinádorovými účinkami. Už konzumácia jednej až dvoch hrstí tohto ovocia, sa dokázateľne spája s nižším rizikom vzniku infarktu myokardu, mŕtvice, cukrovky 2. typu, ale aj nádorových chorôb a chorôb spájajúcich sa s vekom.

Má len jednu chybu – chutí vtákom

Muchovník (Amelanchier) nádherne kvitne, má chutné plody, na jeseň sa listy sfarbujú do odtieňov žltej a červenej, netrpí škodcami ani chorobami. Je to takmer dokonalý okrasný a zároveň ovocný ker. Po jeho vysadení však buďte trpezliví. Do rodivosti vstupuje zvyčajne v 2. až 4. roku, pričom množstvo úrody postupne stúpa. Keďže plody tak veľmi ako nám chutia tiež vtákom, odporúča sa pred ich dozretím prikryť kry sieťami.

drozd čierny Čítajte viac Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

Pre bohatú úrodu plodov treba zvoliť správnu odrodu

Ak chcete tento druh v prvom rade pestovať na zber plodov, nielen ako okrasný ker, vysaďte si odrody muchovníka jelšolistého (A. alnifolia), nie muchovníka Lamarkovho (A. lamarckii), hoci ten je u nás ponúkaný častejšie.

Foto: SHUTTERSTOCK
muchovník

Vo všeobecnosti však môžeme odporučiť odrody:

  • ‘Smoky’ považovaná za veľmi chutnú a úrodnú.
  • ‘Martin’ sa vzrastom podobá na staršiu odrodu ‘Thiessen’. Môže dorásť do výšky až 5 m. Plody dozrievajú rovnomerne a veľmi skoro, už v prvej polovici júna.
  • Začiatkom júla dozrieva úroda na kroch muchovníka ‘Prince William’, pričom plody sú približne vo veľkosti ríbezlí.
  • Odroda ‘Rainbow Pillar®’ je ponúkaná ako stĺpovitý muchovník dorastajúci do výšky 3 až 5 m s plodmi červenohnedej až purpurovočiernej farby dozrievajúcimi v júli.
  • ‘Bluemoon’ tvorí nižšie kry s tmavomodrými sladkými plodmi dozrievajúcimi v teplejších polohách už v polovici júna.
  • Do oblastí s častejším výskytom dažďových zrážok v čase dozrievania plodov sa hodí stredne silno až silno rastúca odroda ‘Northline’. Väčšie plody sú odolné proti praskaniu.
  • ‘Sleyt’ je označovaná za muchovník s najsladšími plodmi v sortimente. Dozrievajú často už v júni a kry dorastajú do výšky len 2,5 m.
černica, černice Čítajte aj Nepestujte zelenú džungľu bez plodov. Za sezónu môžu narásť až o niekoľko metrov. Černice zrežte skôr, než...

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #muchovník
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december