„Obyčajný“ bodliak uzdraví pečeň, zníži cholesterol, prospeje po chemoterapii, no pozor! Po tomto stratí účinok

Možno ho poznáte ako okrasnú rastliny, dokonca sa z času na čas objaví aj v prírode, lebo pri dobrých rastových podmienkach splaňuje. Pochádza z Kanárskych ostrovov, no výborne sa mu darí aj u nás.

07.06.2024 06:00
pestrec mariánsky, ostropestrec, kristova koruna, Foto:
debata

Pestrec či ostropestrec mariánsky (Silybum marianum), ľudovo Kristova koruna, je v liečiteľstve známy už od 16. storočia. Ak by ste jeho liečivé účinky chceli mať vždy po ruke, doprajte mu dostatok priestoru. S výškou 150 až 250 cm patrí medzi pomerne vysoké druhy.

Ostropestrec nie je obyčajný bodliak: Spoznáte ho?

Hrubá stonka je v spodnej časti husto olistená, smerom k vrcholu sa rozkonáruje. Zelené lesklé listy majú zubatý okraj, ostne a biele škvrny okolo nervatúry. Bledofialové až purpurové kvety kvitnú od júna do augusta. Plody sú sivohnedé nažky, po dozretí s bielym chocholčekom.

Fotogaléria
+2

Ak by ste si chceli pestrec vysiať, musíte počkať do novej sezóny. Osivo sa odporúča siať od 15. marca (v suchších oblastiach s menším úhrnom zrážok) do 25. apríla (v polohách s vyššou vlhkosťou). Vysievajte do sponu 50 × 20 až 30 cm. Porast hlavne v prvých rastových fázach pravidelne okopávajte a udržujte bez burín.

S čím vám pomôže?

Pestrec je známy pre liečivú silu svojich semien. Obsahujú komplex bioflavonoidov – silymarín, ktorý pomáha prečistiť pečeň a regeneruje bunky pečeňovej membrány. Uplatnenie nájde pri intoxikácii alkoholom, drogami, priemyselnými chemikáliami či hubami.** Užívanie semien sa odporúča pri žltačke, mononukleóze, endometrióze, cirhóze, podávajú sa po chemoterapii.** Pestrec mariánsky je silný antioxidant, obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, bez ktorých nie je možné vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov. Znižuje cholesterol, upravuje krvný tlak, pomáha pri poruchách trávenia a vylučovania, pri migrénach.

borák lekársky Čítajte aj Jeho kvety lákajú opeľovače, chutí ako obľúbená zelenina, posilní srdce a pomôže pri problémoch močových ciest

Kedy sa liečivé účinky stratia?

Semená sa nesmú mlieť a vystavovať teplote nad 40 °C. Preto napríklad čaj z pestreca nie je na regeneráciu pečene vhodný. Čajové zápary sa pripravujú z listov, byle a koreňa podľa toho, na aký zdravotný problém sú určené. Z plodov sa lisovaním za studena vyrába olej, ktorý je však o dôležitú látku rovnako ochudobnený, lebo silymarín sa nachádza vo veľmi tvrdej šupke, ktorá sa takmer nedá lisovať. Olej je veľmi vhodným doplnkom stravy, hlavne pre vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín.

Najlepšie je, semená pestreca užívať priamo v drvenom stave. Tak si zachovajú liečivý silymarín.

Kedy sú zrelé?

To, že nažky, a teda aj semená dozreli, spoznáte podľa bielych páperistých chocholcov, ktoré sa objavia v hornej časti súkvetia – úboru. Počas dozrievania sa zároveň mení farba listov pod súkvetím zo zelenej na hnedú a tiež farba oplodia nažiek zo zelenofialovej na tmavohnedú. Dozreté úbory zberajte odstrihnutím nožnicami. Vyčistené nažky sušte v tenkej vrstve v tieni na dobre vetranom mieste.

Foto: SHUTTERSTOCK
pestrec mariánsky

Žiaľ, pestrec zo záhrady vás nevylieči

Aby mali semená naozaj liečivý obsah silymarínu, musia sa v čase dozrievania teploty pohybovať v rozmedzí 25 až 30 °C. Pretože u nás sú takéto teploty na prelome septembra a októbra zväčša nereálne, semená nedosiahnu takú kvalitu ako v krajine pôvodu. V záhrade dopestované majú preto len výživovú, nie priamo liečivú hodnotu.

baza čierna, bazový sirup Čítajte aj Baza má mnohé zdravotné výhody, no buďte rozumní, aspirín skutočne nenahradí. Ochutnajte radšej skvelý sirup

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #liečivé rastliny #pestrec #ostropestrec mariánsky #Kristova koruna
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december