Pre paličiaky je typický tvrdý krčok, ktorý je spodnou časťou kvetného stvola. Nepaličiaky majú mäkký krčok. Pestovateľsky naozaj dôležité je však to, že paličiaky musíte včas, takzvane odhlávkovať. Znamená to, že vylomíte kvetnú stonku. Ak by ste to neurobili, znížili by ste si výnos a celkovo zhoršili kvalitu úrody. Prečo? Rastlina na vytvorenie kvetnej stonky s kvetmi (pacibuľkami) spotrebuje veľa energie, preto ju treba odstrániť hneď, ako sa objaví medzi listami. Nie je dobré čakať, kým vyrastie a začne sa špirálovito stáčať. Ak by ste tak neurobili, tvorili by sa menšie hlávky.
Čítajte aj Najlepšie tipy na uskladnenie cesnaku. Pozor, tajomstvo dlhej trvanlivosti sa neskrýva v chladničkeVylomiť, alebo vytiahnuť?
Častou otázkou záhradkárov je, či majú kvetnú stonku vylomiť, alebo celú doslova vytiahnuť z rastliny. Dlhoročný pestovateľ cesnaku Ladislav Krošlák odporúča kvetnú stonku rukou odlomiť. „Nepoužívajte nožnice ani nôž, aby ste na použitom náradí náhodou nepreniesli vírusy.“ Zároveň upozorňuje, že vyťahovanie kvetných stvolov, ktoré sa niekedy naozaj odporúča nie je správne. „Ak by ste kvetnú stonku vytiahli, narušili by ste stabilitu rastliny – začala by poliehať. Zároveň môže do cibule zatiecť voda a rastlina bude zahnívať.“
Tak, ako v prípade vylamovania zálistkov rajčín aj pri odhlávkovávaní cesnaku platí, že najlepšie je, robiť to ručne, bez použitia náradia. Vyhnete sa tak prípadnému nežiaducemu prenosu vírusových ochorení.
Tento rok sa tvoria skôr
Tak ako všetko, aj cesnaky majú túto sezónu mierne posunutú vegetáciu smerom dopredu. Kým v iných rokoch sa jesenné odrody zberali približne okolo 10. júla, túto sezónu sa zber určite urýchly. Cesnak totiž už teraz začína kvitnúť. V južných oblastiach sa tak dialo dokonca od úplného začiatku júna.
Dva-tri si nechajte
Viete, ako spoznáte, že je paličiak pripravený na zber? Špirálovito stočené kvetné stonky sa mu postupne narovnajú. Preto si ich v poraste vždy zopár nechajte ako signalizáciu času zberu.
Odlomené výhonky nepatria do kompostu
Majú jemne cesnakovú chuť aj arómu, preto by bola veľká chyba, vyhodiť ich. V plastovom vrecúšku alebo v uzatvorenej nádobe vydržia v chladničke asi tri týždne. Na dlhšie ich môžete zamraziť, no najskôr sa odpporúča blanšírovanie.
Cesnakové výhonky sú skvelé:
- do zeleninových šalátov,
- na prizdobenie nátierok,
- do polievok (nielen cesnačku povýšia na úplne iný level),
- rizota,
- môžete ich využiť všade tam, kam inokedy pridávate fazuľové struky, napríklad k mäsu,
- pripravíte z nich chutné pesto vhodné na cestoviny, toasty aj slané koláče,
- dajú sa nakladať do sladkokyslého nálevu.
Mať zásobu cesnakových výhonkov sa oplatí, pretože vám pomôžu prečkať obdobie, kedy už minuloročný cesnak v zásobe nemáte a tohtoročný ešte nie je celkom dorastený a vhodný na konzumáciu.