Búrame mýty o divom maku: Neuveríte, koľko zdravotných výhod majú jeho jemné červené lupienky. Nebojte sa ochutnať

Podľa mnohých patrí divý mak vlčí medzi najkrajšie lúčne kvety aktuálneho obdobia. Jeho krásu a odolnosť využili šľachtitelia, vďaka ktorým dnes máte k dispozícii množstvo odrôd záhradných makov.

10.06.2024 14:00
divý mak vlčí Foto:
debata

Aktuálne sa však pozrieme na to, či môžete po tom, čo si oči pretriete okvetnými lískami divého maku naozaj oslepnúť. Samozrejme, že ide len o mýtus či klebetu z detstva. Táto rastlina má mnohé, častokrát nepoznané liečivé účinky na telo aj myseľ. Ak sa vám podarí, nájsť ju kvitnúť inde, než na okraji poľa, ktoré môže byť chemicky ošetrené, určite neváhajte a ochutnajte. Kvety divého maku sú jedlé. Dajú sa využiť na prizdobenie dezertov aj nasušiť do zásoby.

lipa, lipový Čítajte aj Lipa je jednou z našich najliečivejších rastlín. Bojíte sa ju zberať pre možnú zámenu? Prezradíme vám tajomstvo
Foto: SHUTTERSTOCK
divý mak vlčí
Divý mak vlčí vždy zberajte len v oblastiach mimo chemicky ošetrovaných polí.

Divý mak je neuveriteľne životaschopný. Semená vraj môžu v pôde počkať na vhodné podmienky pre klíčenie pokojne aj 80 rokov, ale reálna klíčivosť semien sa uvádza osem rokov. Odpradávna sa táto rastlina spája s nesmrteľnosťou a považuje za symbol mieru, obnovy a zároveň aj úcty padlým vojakom. Zaujímavé tiež je, že mak patrí k takzvaných archeofytom, teda k rastlinám, které k nám boli zavlečené v období od začiatku mladšej doby kamennej (začiatky poľnohospodárstva) do konca stredoveku. Nie je teda pôvodnou, ale už celkom zdomácnenou rastlinou. Na jednom maku môže postupne dozrieť až 50-tisíc semen.

Foto: SHUTTERSTOCK
divý mak vlčí

Mak vlčí nájdete rásť na rumoviskách, pri okrajoch ciest, častou burinou je na poliach, hlavne v obilninách. Najčastejšie kvitne od mája do októbra. Kvety vyrastajú na dlhých chlpatých stonkách, okvetné lístyk sú výrazne červené. Tak, ako pre iné maky, aj pre divý je typické to, že pri poranení vyteká z celej rastliny biele „mlieko“.

Foto: SHUTTERSTOCK
divý mak vlčí

Kontroverzná bylina?

O maku je známe, že hoci obsahuje látky, ktoré vedia tíšiť bolesť, nájdu sa aj také, ktoré pri predávkovaní spôsobujú nepríjemné otravy. Preto s ním treba ako s liečivou rastlinou narábať opatrne a uvážene. Samozrejme, zopár okvetných lístkov či šálka čaju vám problémy nespôsobí, no zbytočne netreba experimentovať.

V ľudovom liečiteľstve

sa mak vlčí používal hlavne na utlmenie kašľu, pri angíne, astme, zápaloch priedušiek a pri prechladnutí. Okvetné lístky majú mierny sedatívny (upokojujúci) účinok, preto tlmia bolesť a pomáhajú pri kolikách. Ako bylinka sa mak vlčí najčastejšie používa do čajových zmesí, ktoré nielen skrášli, ale práve pre upokojujúci účinok je vhodným doplnkom pri väčšine ochorení. Kombinovať ho môžete s kvetom lipy, divozelom, slezom. Pri nespavosti pomôže spoločne s medovkou, chmelom, pamajoránom alebo s ľubovníkom bodkovaným.

slez maurský Čítajte aj Kvety tejto rastliny si treba nasušiť: Rozpustí hlieny, zmierni dráždivý kašeľ, pomôže pri kožných problémoch

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #liečivé rastliny #divý mak #mak vlčí
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december