Ako ostrihať ruže, aby po prvej vlne kvetov opäť bohato kvitli? Neprehliadnite jedinečné rady dlhoročného pestovateľa

Ružové záhony v ranných hodinách vynikajú nezameniteľnou vôňou. Najintenzívnejšiu majú ruže anglické, sadové, moderné parfumované a časť ruží historických.

11.06.2024 06:00
ruža, ruže Foto:
debata

Obdobie kvitnutia závisí od odrody a množstva kvetov na výhonku, pričom sa v priemere pohybuje od dvoch týždňov až po mesiac. Po odkvitnutí je nevyhnutné vykonať rez na podporu opakovaného kvitnutia, po ktorom možno ruže prihnojiť na list, aby prijali dostatok živín a znova bohato zakvitli.

Ktoré ruže takto rezať?

„V prvom rade musíte pestovať ružu, ktorá je schopná kvitnúť opakovane. Jedná sa o všetky moderné odrody,“ vysvetlil pestovateľ Lukáš Vaštík (slovenskeruze.sk) a dodal: „Pri raz kvitnúcich, ako je skupina botanických ruží a ich jednoduché šľachtence a raz kvitnúce historické ruže, nemá tento zásah význam. Na rastlinách patriacich do týchto skupín možno ponechať šípky, ktoré majú rovnako estetický význam. Krásne nasadzuje napríkald Rosa macrocarpa alebo R.rugosa).“

Kde presne zastrihnúť?

Ruža má listy zložené, nepárnopérovité, najčastejšie s piatimi až siedmimi lístkami, na osi postavené striedavo, čoho by ste sa mali držať. „Rez je vhodné vykonať po odkvitnutí celého súkvetia práve nad listom s plne vyvinutými piatimi lístkam,“ odporúča Vaštík. Iba púčik (očko) pri plne vyvinutom liste zabezpečí opätovné a bohaté kvitnutie. Priniesť kvety môžu aj výhony vyrastajúce z púčikov pri liste s troma lístkami, avšak podľa odborníka je kvalita ich kvitnutia oveľa nižšia. Navyše môže hroziť rýchlejšie zlomenie výhonu pod hmotnosťou kvetov najmä po daždi, keďže vyrastá z tenšieho miesta.

zväčšiť Správne vykonaný rez odkvitnutého kvetu ruže... Foto: slovenskeruze.sk
ruža, ruže, rez, rez ruží Správne vykonaný rez odkvitnutého kvetu ruže nad listom s piatimi lístkami.

Nepodceňte prihnojenie

Súčasne s rezom je ruže vhodné prihnojiť či už granulovaným maštaľným hnojom, granulovanými priemyselnými hnojivami ako je Cererit alebo organominerálnymi tekutými hnojivami, napríklad Rokohuminom na kvitnúce rastliny. „Akékoľvek použité hnojivo by malo mať vyšší podiel dusíka a fosforu,“ zdôraznil skúsený pestovateľ ruží.

  • Dusík zabezpečí rýchly rast.
  • Fosfor podporí bohatú násadu kvetov.

Granulované hnojivá je vhodné zapracovať do pôdy, aby sa živiny čo najrýchlejšie dostali ku koreňom. Tekutými hnojivami možno ruže zalievať alebo ich aplikovať postrekom na list. Pri takejto aplikácii rastlina živiny rýchlo prijme – dusík už do dvoch hodín a fosfor do nasledujúceho dňa. Výhodou postreku je možnosť primiešať do roztoku biologické alebo chemické prípravky na ochranu rastlín v prípade výskytu vošiek, plesní alebo múčnatky. Pred postrekom na list nezabudnite sledovať počasie. Nasledujúcich šesť hodín by totiž nemalo pršať.

Po správnom reze a doplnkovom hnojení začne ruža postupne reagovať a pučať z vrchných očiek zastrihnutých výhonov.
Lukáš Vaštík
zväčšiť Nesprávne vykonaný rez odkvitnutého kvetu ruže... Foto: slovenskeruze.sk
ruža, ruže, rez ruží, nesprávny rez ruží Nesprávne vykonaný rez odkvitnutého kvetu ruže nad listom s troma lístkami.

Pozor na nežiaduce výmladky

Súčasne s predchádzajúcimi úkonmi je potrebné kontrolovať výskyt nežiaducich (planých) výhonov či už na krovitých alebo stromčekových formách ruží. Planý výhon spoznáte veľmi jednoducho. „Vyrastá hlbšie z pôdy, v porovnaní s pravými odrodovými je svetlejšie zelený, má užšie a špicatejšie lístky a často je bez ostňov,“ vysvetlil Vaštík.

Rozdiel medzi planým vyhonom (vľavo) a... Foto: slovenskeruze.sk
ruža, ruže, rez ruží, planý výhon Rozdiel medzi planým vyhonom (vľavo) a odrodovým výhonkom ruže.

Aj na stromčekových ružiach sú plané výhony jednoducho spoznateľné. Vyskytujú sa na kmienku pod miestom očkovania alebo vyrastajú z koreňovej sústavy. Plané výhony je potrebné čo najskôr odstrániť, ideálne pokiaľ sú bylinné (nezdrevnatené). Najvhodnejšie je vylomiť ich z miesta kde vyrastajú. Iba tak sa zabezpečí úplné odstránenie. Ak vyrastajú priamo z koreňového systému, vhodné je koreň mierne odkopať.

Odstraňovanie planých výhonkov nožnicami alebo nožom podporuje nežiaduci efekt ich vetvenia a opätovného rastu.
Lukáš Vaštík
Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže

Preč s burinou – aj to treba

Záverečnými úkonmi v aktuálnej starostlivosti o ruže sú odburinenie a okopanie, pokiaľ to výsadba dovoľuje. Burina je konkurenciou v odčerpávaní vody a živín. Okopaním odstránite aj prísušok a zabezpečíte tak lepšie vsakovanie zálievkovej alebo zrážkovej vody do pôdy.

Prvé kvety môžete v závislosti od odrody a priebehu počasia očakávať po ôsmych týždňoch od zrezania odkvitnutých súkvetí.
Lukáš Vaštík
Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže

Škodce a choroby majte pod kontrolou

Počas aktuálnych týždňov kontrolujte výskyt chorôb a škodcov, aby ste v prípade prekročenia prahu škodlivosti dokázali čo najskôr aplikovať ochranu. Zaujímavé je, že v rokoch so skorým nástupom jari a neskorým nástupom zimy možno pozorovať aj tretie kvitnutie, ktoré je však slabšie, než prvé a druhé, keďže je rastlina po celej vegetácii vyčerpaná.

ruža, ruže Čítajte viac Nenechajte si zničiť ruže: Čiernu škvrnitosť aj múčnatku porazíte bežným bielym práškom a burinami, ktorých je všade dostatok
Jarný rez stromčekovej ruže
Video
Zdroj: Lukáš Vaštík/Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ruže #rez ruží #opakované kvitnutie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december