Ako uvádza Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR) v najnovšej signalizačnej správe, pleseň uhorková je na území Slovenska bežný patogén. Poškodzuje úplne vyvinuté listy uhoriek. Na vrchnej strane pri tom vznikajú žltozelené olejovité škvrny. Na spodnej strane sa neskôr objavuje sivofialový povlak. Na plodoch sa napadnutie plesňou prejaví v ich veľkosti – sú podstatne menšie, a rovnako chuť zostáva mdlá. Pleseň uhorková sa veľmi rýchlo šíri počas vlhkého a teplého počasia. Pri silnom napadnutí uhorky vôbec nemusia prieniesť úrodu a rastliny odumrú.
Pleseň uhorková sa pre naše záhrady stala významnou hrozbou až v roku 1984, keď zaznamenali jej úplne prvý výskyt. Odvtedy každoročne pravidelne napáda nielen uhorky, ale aj porasty melónov cukrových. Čím skôr sa objaví, tým väčšie škody narobí, preto je dodržiavanie preventívnych ochranných opatrení, ktoré, minimálne oddialia jej nástup, naozaj veľmi dôležité.
V rámci chemickej ochrany
môžete využiť povolené prípravky na ochranu uhoriek, ktorými sú:
- Aliette 80 WG,
- Champion 50 WG,
- Magnicur Finito,
- Magnicur Energy.
Pleseň cibuľová
je najvážnejším ochorením cibule. Patrí medzi mikroskopické huby a spôsobuje výrazný pokles v množstve úrody, zhoršuje skladovateľnosť cibule a infikované rastliny sú často ešte aj druhorne infikované krčkovou hnilobou (hubami rodu Botrytis).
Silno napadnutý porast cibule plesňou cibuľovou môže vyzerať akoby zničený silným krupobitím. V pokročilom štádiu napadnutia pletivá zasychajúcich listov postupne kolonizujú fakultatívne saprofytické huby z rodov Alternaria a Stemphylium, čím listy v mieste poškodenia a usychania nadobúdajú tmavé až čierne sfarbenie. Pleseň cibuľová sa dá zameniť za usychanie špičiek listov alebo za mrazové poškodenie.
Dobrou prevenciou proti plesni cibuľovej je hriadka na slnečnom stanovišti, vzdušný, neprehustený porast a zavlažovanie podmokom (ku koreňom, nie na listy). Niekedy, hlavne pri silnom tlaku patogéna počas takých priaznivých dní na výskyt, ako sú teraz, ani prevencia nestačí. Stiahnuť treba po vhodných ochranných prípravkoch. Zoznam tých, ktoré sú dostupné pre záhradkárov v malospotrebiteľských baleniach nájdete tu.
Pleseň zemiaková
Ak sa rozhodnete pre preventívne postreky zemiakov, ale aj rajčín proti plesni zemiakovej, treba ich opakovať v dvojtýždňových intervaloch, ale v prípade silného infekčného tlaku bude nutné, skrátiť ich na 7 až 10 dní. Toto odporúčanie je aktuálne. Poškodenie porastu plesňou zemiakovou totiž hrozí hlavne pri častých a výdatných dažďoch a vysokej vzdušnej vlhkosti. Po napadnutí rastlín je postup choroby veľmi rýchly. Vďaka vetru sa navyše môže šíriť na veľké vzdialenosti.
V prípade, že pestujete rajčiny, nezabudnite ošetriť ani tie. Vhodnými prípravkami proti plesni zemiakovej na rajčinách sú:
- Cuproxat SC,
- Champion 50 WG,
- Kocide 2000.