Buďte v strehu! Aktuálne počasie praje plesniam všetkého druhu. V bezpečí nie sú uhorky, cibuľa, zemiaky ani rajčiny...

Odborníci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) upozorňujú záhradkárov na nutnosť ochrany proti plesni uhorkovej a tiež opakovane pripomínajú možný výskyt plesne cibuľovej a zemiakovej.

11.06.2024 14:00
uhorka, uhorky, signalizačná správa, pleseň... Foto:
debata

Ako uvádza Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR) v najnovšej signalizačnej správe, pleseň uhorková je na území Slovenska bežný patogén. Poškodzuje úplne vyvinuté listy uhoriek. Na vrchnej strane pri tom vznikajú žltozelené olejovité škvrny. Na spodnej strane sa neskôr objavuje sivofialový povlak. Na plodoch sa napadnutie plesňou prejaví v ich veľkosti – sú podstatne menšie, a rovnako chuť zostáva mdlá. Pleseň uhorková sa veľmi rýchlo šíri počas vlhkého a teplého počasia. Pri silnom napadnutí uhorky vôbec nemusia prieniesť úrodu a rastliny odumrú.

Spoznajte pleseň uhorkovú: takto vyzerá

Pleseň uhorková sa pre naše záhrady stala významnou hrozbou až v roku 1984, keď zaznamenali jej úplne prvý výskyt. Odvtedy každoročne pravidelne napáda nielen uhorky, ale aj porasty melónov cukrových. Čím skôr sa objaví, tým väčšie škody narobí, preto je dodržiavanie preventívnych ochranných opatrení, ktoré, minimálne oddialia jej nástup, naozaj veľmi dôležité.

Fotogaléria
+2

V rámci chemickej ochrany

môžete využiť povolené prípravky na ochranu uhoriek, ktorými sú:

  • Aliette 80 WG,
  • Champion 50 WG,
  • Magnicur Finito,
  • Magnicur Energy.
vinic Čítajte aj Kým na časti Slovenska úraduje múčnatka, inde sa treba pripraviť na peronospóru: Zistite, ktorej hrozbe čelíte u vás

Pleseň cibuľová

je najvážnejším ochorením cibule. Patrí medzi mikroskopické huby a spôsobuje výrazný pokles v množstve úrody, zhoršuje skladovateľnosť cibule a infikované rastliny sú často ešte aj druhorne infikované krčkovou hnilobou (hubami rodu Botrytis).

Príznaky výskytu plesne cibuľovej v poraste

Silno napadnutý porast cibule plesňou cibuľovou môže vyzerať akoby zničený silným krupobitím. V pokročilom štádiu napadnutia pletivá zasychajúcich listov postupne kolonizujú fakultatívne saprofytické huby z rodov Alternaria a Stemphylium, čím listy v mieste poškodenia a usychania nadobúdajú tmavé až čierne sfarbenie. Pleseň cibuľová sa dá zameniť za usychanie špičiek listov alebo za mrazové poškodenie.

Fotogaléria
+2

Dobrou prevenciou proti plesni cibuľovej je hriadka na slnečnom stanovišti, vzdušný, neprehustený porast a zavlažovanie podmokom (ku koreňom, nie na listy). Niekedy, hlavne pri silnom tlaku patogéna počas takých priaznivých dní na výskyt, ako sú teraz, ani prevencia nestačí. Stiahnuť treba po vhodných ochranných prípravkoch. Zoznam tých, ktoré sú dostupné pre záhradkárov v malospotrebi­teľských baleniach nájdete tu.

Pleseň zemiaková

Ak sa rozhodnete pre preventívne postreky zemiakov, ale aj rajčín proti plesni zemiakovej, treba ich opakovať v dvojtýždňových intervaloch, ale v prípade silného infekčného tlaku bude nutné, skrátiť ich na 7 až 10 dní. Toto odporúčanie je aktuálne. Poškodenie porastu plesňou zemiakovou totiž hrozí hlavne pri častých a výdatných dažďoch a vysokej vzdušnej vlhkosti. Po napadnutí rastlín je postup choroby veľmi rýchly. Vďaka vetru sa navyše môže šíriť na veľké vzdialenosti.

Aktuálne povolené proti plesni zemiakovej na... Foto: SHUTTERSTOCK
zemiak, zemiaky, pleseň zemiaková Aktuálne povolené proti plesni zemiakovej na zemiakoch sú v malospotrebiteľských baleniach prípravky: Enervin SC, Champion 50 WG, Magnicur Finito, Polyram WG, Polyversum-Biogarden, Revus 250 SC.

V prípade, že pestujete rajčiny, nezabudnite ošetriť ani tie. Vhodnými prípravkami proti plesni zemiakovej na rajčinách sú:

  • Cuproxat SC,
  • Champion 50 WG,
  • Kocide 2000.
rajčiny, dážď Čítajte aj Čo hrozí rajčinám v tomto daždivom počasí? Smutná pravda o budúcnosti vašich rastlín, ktorú vám nikto na rovinu nepovie
Rajčiny po daždi: popraskané plody a dlhé výhony
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #rajčiny #pleseň uhorková #pleseň zemiaková #signalizačná správa #pleseň cibuľová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december