Ešte stále stíhate, vysiať si kukuricu na sladké klasy aj chrumkavé pukance. Pozor však na 3 problémy! Čo sa vám môže stať?

Klasy kukurice cukrovej sa zberajú vylomením od júla do septembra, no táto zelenina sa dá narýchlo vysiať ešte aj teraz. Tak neváhajte, na leto je to ideálna maškrta.

12.06.2024 06:00
kukurica Foto:
Kukuricu cukrovú zberajte vtedy, keď sú listene ešte sviežo zelené, ale takzvané vlasy, vlásky, alebo fúzy sú už suché a hnedé.
debata

Správne dozreté klasy sú vtedy, keď zrná prechádzajú z mliečnej do voskovej zrelosti. Spoznáte to tak, že bez väčšej námahy ich stlačíte nechtom, pričom z nich vytečie biela mliečna šťava. V tomto období nielenže výborne chutia, ale majú aj najvyšší obsah ľahko stráviteľných cukrov a bielkovín.

kukurica Čítajte viac Konečne viem, ako uvariť dokonalú kukuricu a poradím aj vám. Kedy ju zberať a ako pre zdravie využiť kukuričné „fúzy“?

4 tipy na úspešné pestovanie

  • Kukurica je teplomilná zelenina s vysokými nárokmi na vodu, hlavne v čase klíčenia a kvitnutia. Na pestovanie preto vyberajte plne osvetlené stanovište, najlepšie na severnej strane záhrady.
  • Ideálne sú pôdy záhrevné, hlinité až hlinito-piesočnaté, kvalitne spracované.
  • Kukurica patrí medzi zeleninu prvej trate. Na jeseň je preto vhodné hriadku vyhnojiť dobre vyzretým maštaľným hnojom. Bude sa jej dariť po strukovinách, ale i po ďateline či lucerne siatej.
  • Hĺbka sejby je 5 až 7 cm. Riadky by mali byť vzdialené 70 cm, rastliny v riadku 25 cm. Siať môžete aj do hniezd v spone 60 × 60 cm. Do jednej jamky vložte viac semien a neskôr rastliny jednoťte.
kukurica, popcorn, kukurica pukancová Čítajte viac Pukance sú zdravou pochúťkou, ktorá vám pomôže schudnúť, ak dodržíte 2 pravidlá: Dopestujte si zásobu kukurice na ich celoročnú prípravu

Na toto si dajte obzvlášť pozor!

Kukuricu cukrovú nesejte blízko iných variet (pukancová, kŕmna, okrasná). Hrozí riziko vzájomného opelenia, zrná stratia sladkosť. Minimálny odstup by mal byť 100 až 300 m.

Opýtali sme sa zeleninára Ing. Petra Gajdoština, čo nemilé vás môže stretnúť pri pestovaní kukurice, a toto sú jeho odpovede:

1. Čo robiť, keď kukurici vyrastie viac stebiel?

Príčinou rastu dvoch stebiel namiesto jedného môže byť chladné počasie. Ak sú výhonky menšie ako hlavné steblo, nemusíte s nimi robiť nič. Postupne budú v raste zaostávať a kukurica prinesie požadovanú úrodu. Navyše by cez vzniknuté rany mohli do rastlín zbytočne preniknúť výtrusy sneti kukuričnej. Ak sú však tri či štyri výhonky v raste rovnocenné, treba ponechať len jeden. Rastlina by všetky nedokázala vyživiť.

2. Prečo sa na rastlinách tvoria nevzhľadné nádory?

Rôzne veľkými nádormi (hálkami) na nadzemných častiach kukurice sa prejavuje napadnutie rastlín sneťou kukuričnou. Väčšinou ide o druhotnú infekciu cez iné poranenia. Hálky postupne praskajú a uvoľňujú čierne práškovité výtrusy, preto je dôležité včas ich odstrániť a spáliť. Výskyt sneti je zvyčajne indikátorom výskytu iných húb a plesní.

3. Ktorý škodca žerom znehodnocuje klasy?

Najčastejšie sú to húsenice vijačky kukuričnej. Zavŕtavajú sa do stoniek a vyžierajú v nich chodbičky. Poškodzujú tiež klasy a umožňujú ich druhotné napadnutie hubami. Preventívnou ochranou je likvidácia pozberových zvyškov, lebo húsenice prezimujú v stonkách napadnutých rastlín. Postreky ohrozených porastov sa robia na základe signalizácie.

Sneť kukuričná
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #kukurica #cukrová kukurica
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december