Tieto škodce prevenciou nezastavíte! Zničia vám kapustu, papriku aj rajčiny. Dajte na naše rady a včas si pripravte domáci postrek

Rozmnožujú sa tak rýchlo, že z jednej neškodnej bielej mušky je razom hustý oblak škodcov, ktorí sa nezastavia pred ničím. Ani pred voskovou vrstvičkou na listoch kapusty.

13.06.2024 06:00
molica, molice Foto:
debata

Zasiahnuť treba rázne a neotáľať, lebo stačí naozaj zopár dní a svojou prítomnosťou vám zamoria celú záhradu. Molice sú postrachom záhradkárov pestujúcich kapustoviny všetkého druhu, no molica skleníková je aj častým návštevníkom krytých priestorov, kde spôsobuje problémy na rajčinách aj paprike. Ničím výnimočným však nie je ani to, že sa zabýva v poraste uhoriek, šalátu, jahôd, že sa jej zapáči fazuľa, alebo okrasné rastliny, napríklad chryzantémy.

Na možný výskyt molíc sa treba pripraviť v predstihu. Ich najväčší výskyt býva pravidelne zaznamenávaný v júli a auguste, no v aktuálnej sezóne to môže byť aj skôr.
Populácia molíc sa veľmi rýchlo zväčšuje. Ich... Foto: SHUTTERSTOCK
molica, molice Populácia molíc sa veľmi rýchlo zväčšuje. Ich rozmnožovacia schopnosť je enormná.

Preventívne postreky nepomôžu

Špecifikom molíc je, že sa proti nim nedá zasahovať preventívne, ale až po zistení výskytu. Vtedy musíte jednať okamžite. Spozorovať škodce v poraste vám pomôžu žlté lepové doštičky. Postrek sa odporúča zopakovať najmenej 2– až 3-krát v intervale 3–5–7 dní. Proti dospelcom škodcu možno použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia. Pri moliciach treba do postrekovej kvapaliny pridať zmáčadlo na zvýšenie účinku.

Na chemické ošetrenie sú proti molici skleníkovej v malospotrebi­teľských baleniach povolené tieto prípravky:

  • na papriku Karate Zeon 5 CS, Sanium AL, Sanium system,
  • na rajčiaky Karate Zeon 5 CS, Samuraj, Mospilan 20 SP, Neemazal T/S, Sanium AL, Sanium system,
  • na uhorky Karate Zeon 5 CS, Samuraj, Sanium AL, Sanium system,
  • na kapustoviny a tekvice Karate Zeon 5 CS, Neemazal T/S, Sanium system,
  • na okrasné rastliny Gondola, Karate Zeon 5 CS, Sanium AL, Sanium system.
Pri postreku rastlín proti moliciam sa treba... Foto: SHUTTERSTOCK
molica, molice Pri postreku rastlín proti moliciam sa treba dôkladne zamerať aj na spodné strany listov.
Trikom starých mám bolo, nastlať pomedzi rastúcu kapustu, kel a ďalšie hľúboviny listy paprade samčej, ktorá podľa nich molice spoľahlivo odpudila.
Domáci EKOtip proti moliciam
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

S krytých priestoroch stavte na prirodzených nepriateľov

  • Za skúšku určite stojí nasadenie parazitickej osičky Encarsia formosa. Dostupná je pod označením prípravku En-Strip. Dospelý hmyz parazituje na larvách molíc, do ktorých kladie vajíčka, a jeho larválne štádium potom prebieha vnútri hostiteľa. Už dva týždne po nasadení do porastu možno pozorovať parazitované kukly škodcu, ktoré sa pri molici skleníkovej sfarbia dočierna a pri molici tabakovej do svetlohneda. Plne vyvinutá parazitická osička kuklu cez jednu malú dierku opustí a vyhľadá inú živú larvu molice, do ktorej opäť nakladie vajíčka.
  • Na rovnakom princípe fungujú aj produkty Ercal a Eremicus system. Oba obsahujú parazitickú osičku Eretmocerus eremicus.
  • Dravého chrobáka (Delphastus catalinae), ktorého larvy skonzumujú veľké množstvo vajíčok a lariev molice skleníkovej a molice tabakovej vo všetkých štádiách, s preferenciou vajíčok a mladých lariev obsahuje aj biologický preparát Delphibug.
Foto: SHUTTERSTOCK
molica, molice
uhorka, uhorky, signalizačná správa, pleseň uhorková Čítajte aj Buďte v strehu! Aktuálne počasie praje plesniam všetkého druhu. V bezpečí nie sú uhorky, cibuľa, zemiaky ani rajčiny...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #rajčiny #papriky #kapustoviny #molice #choroby a škodce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december