Jed proti slizniakom je problém. Zabíja ježov aj psov. Záhradkári zbystrite a dobre zvažujte, čím chránite svoju úrodu

Posledné daždivé týždne prajú nepríjemným slizniakom. Rozliezajú sa skutočne všade. Nielen po záhradách, ale aj po chodníkoch na sídliskách.

13.06.2024 14:00
slimáky, slizniaky Foto:

Ľudia ich dokonca nachádzajú v pivničných priestoroch bytových domov, kam sa dostanú cez škáry popod vchodové dvere alebo cez otvorené okná. Tento rok je to doslova slizká invázia. Kým niektorí záhradkári sa rozhodli, siahnuť po ľudových spôsoboch boja ako sú podrvené vaječné škrupiny, kávová usadenina, popol či ochranné rastliny, viacerí už pri tomto priebehu počasia stratili trpezlivosť. Takéto prostriedky odporúčané na odradenie slizniakov od pestovaných rastlín totiž treba pravidelne dopĺňať. Paradoxne tak práve v období dažďov, kedy je slizniakov najviac, veľmi nefungujú.

V predajniach so záhradkárskymi potrebami sú však rôzne prípravky sľubujúce okamžité zbavenie sa slizkého problému – prášky, granuly, ochranné bariéry, bioagensy… Môžete si vybrať podľa vlastnej preferencie v použití, no jednoznačne najúčinnejšie sú požerové granuly. Osvedčili sa aj nám, no je v tom jeden dôležitý háčik…

Foto: SHUTTERSTOCK
slizniak, slizniaky, granuly

Pri výbere a kúpe si musíte veľmi dobre prečítať zloženie. Nedajte sa uchlácholiť označeniami na obale výrobkov, ktoré vás budú ubezpečovať o neškodnosti pre domáce aj voľne žijúce zvieratá, či sľubovať pachovú látku, ktorá ich od konzumácie granúl odradí. Nie! Vy sa musíte uistite že ide o ekologický produkt bezpečný pre psy a iné živočíchy.

Znamená to, že prípravok nesmie obsahovať ako účinnú látku aldehyd metaldehyd, ktorý je toxický pre domáce aj voľne žijúce zvieratá. Otrava sa môže prejaviť od 15 minút do troch hodín po požití nadmerným slinením, zrýchleným dýchaním, celkovým nepokojom zvieraťa, tachykardiou, nekoordinovaným pohybom a, žiaľ, môže sa skončiť smrťou. Metaldehyd je škodlivý aj pre pôdu, do ktorej sa vyplavuje hlavne vplyvom dažďa. No a keďže granulát treba aplikovať najmä počas daždivých dní, nemal by záhrade ani týmto spôsobom škodiť.

Pri kúpe granúl proti slizniakom hľadajte len produkty s účinnou látkou fosforečnanom železitým, ktorý sa bežne vyskytuje vo voľnej prírode a pre živočíchy je úplne neškodný.
kapor, koi, záhradné jazierko, jazierko Čítajte viac Tichí spoločníci pod vodnou hladinou: Koi kaprom sa môže dariť aj u vás. Stačí dodržať 6 základných rád k chovu

Hynú psi aj voľne žijúce živočíchy

„Granuly na hubenie slizniakov sú drobné, väčšinou približnej veľkosti ako majú burizóny, takže pokiaľ pes zje jednu, a je to zdravý, dobre stavaný väčší pes, väčšinou sa to u neho vôbec neprejaví. Ide totiž o pomer množstva granúl – od veľkosti čajovej lyžičky pri malom plemene až po misku pri veľkom. Neznamená to však, že keď veľký 50-kilový pes zje lyžičku týchto granúl, že sa na ňom nič neprejeví,“ citoval pred rokmi portál Lidovky.cz veterinárnu doktorku Luciu Skálovú.

divý mak vlčí Čítajte viac Búrame mýty o divom maku: Neuveríte, koľko zdravotných výhod majú jeho jemné červené lupienky. Nebojte sa ochutnať

© Autorské práva vyhradené

chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #slizniaky #slimáky a slizniaky #choroby a škodce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december