Počuli ste o nich? Informujú vás nielen o tom, že je čas, vybrať sa s rebríkom na oberačku, ale na základe odrodového času dozrievania si viete čerešne vysadiť tak, aby ste mali úrodu od mája až do augusta.
Čítajte aj Toto ovocie musíte mať: Malina do kvetináča, čučoriedka s plodmi veľkými ako čerešne, černica bez tŕňov a arónia na balkónTýchto čerešňových týždňov je sedem a teda oficiálne sa do nich zaraďujú odrody čerešní podľa času dozrievania. Týždne sa rátajú odo dňa, keď dozrieva odroda ‘Rivan’ (pôvodne sa rátali od odrody ‘Rýchlica nemecká’), čo je približne na prelome mája a júna. A hoci presný termín prvých zberov sa môže v jednotlivých rokoch vzhľadom na priebeh počasia mierne líšiť, isté je, že poradie dozrievania podľa čerešňových týždňov zostane rovnaké.
Kedysi sa odporúčalo pestovať čerešne do nadmorskej výšky 350 m. Dnes už to vzhľadom na zmenu klímy nemusí úplne platiť, ale i tak sú do chladnejších oblastí vhodnejšie napríklad odrody ‘Těchlovan’, ‘Karešova’ či ‘Gaštanka’.
Odkedy-dokedy?
Do čerešňových týždňov sa zaraďuje nielen dozrievanie čerešní, ale aj višní.
- čerešňový týždeň 24. máj až 6. jún (‘Rivan’, ‘Nemecká rýchlica’, ‘Winklerova skorá’, ‘Seneca’)
- čerešňový týždeň 8. jún až 18. jún (‘Karešova’,‘Gaštanka’,‘Aranka’,‘Burlat’)
- čerešňový týždeň 20. jún až 30. jún (‘Burlat’, ‘Zukunft’, ‘Bigarreau de Schrecken’, ‘Knauffs, Schwarze’, ‘Marta’, ‘Horka’, ‘Medňanská polochrupka’)
- čerešňový týždeň 2. júl až 12. júl (‘Medňanská polochrupka’, ‘Summit’, ‘Vackova’, ‘Troprichterova’, ‘Granát’, ‘Sam’, ‘Vanda’)
- čerešňový týždeň 14. júl až 24. júl (‘Granát’, ‘Sam’, ‘Vanda’, ‘Schneiderova’, ‘Záhoráčka’, ‘Stella kompakt’, ‘Lapins’, ‘Kordia’, ‘Těchlovan’, ‘Napoleonova’, ‘Van’, ‘Büttnerova kompakt’)
- čerešňový týždeň 28. júl až 8. august (‘Kordia’, ‘Těchlovan’, ‘Napoleonova’, ‘Van’, ‘Büttnerova kompakt’, ‘Regina’, ‘Gemersdorfská’, ‘Hedelfingenská’)
- čerešňový týždeň 10. august až 20. august (‘Fanal’, ‘Morellenfeuer’, ‘Rexelle’, ‘Hudson’)
Keď čerešňa nerodí, čo je príčinou?
Väčšinou nedostatočná opelivosť, čo súvisí s tým, že čerešne sú v základe cudzoopelivý druh. Preto, ak sa chcete dočkať naozaj kvalitnej úrody, potrebujete aspoň dve navzájom opelivé odrody s podobným časom kvitnutia. Ak nemáte takú možnosť a z dôvodu, napríklad miesta v záhrade si môžete dovoliť len jeden strom, dobre si overte, či siahate po samoopelivej odrode, ktoré sa tiež podarilo vyšľachtiť. Základ im dala odroda ‘Stella’, ktorá je v tomto smere naozaj spoľahlivá. Vyberať tak môžete napríklad spomedzi odrôd ‘Lapins’, ‘Sunburst’, ‘Sweetheart’, ‘Halka’, ‘Blaze Star’, ‘Early Star’ alebo ‘Lala’.
Pri čerešniach si dávajte pozor aj na neschopnosť vzájomného opelenia sa niektorých odrôd. Príkladom je spojenie:
- ‘Karešova’, ‘Troprichterova’ a ‘Van’,
- ‘Kordia’ a ‘Těchlovan’,
- ‘Granát’, ‘Burlat’ a ‘Kordia’.
Toto musíte vyskúšať! Rúru zapínať netreba, tento úzasný dezert stačí zachladiť.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Šarlota s dvojakou čokoládou a čerešňami na Varecha.sk