Vyznajte sa v čerešňových týždňoch a úrodu zberajte od mája do augusta. Že vám čerešňa nerodí? Takáto môže byť príčina

Čerešňový čas je naplno tu. Chutné ovocie sa na stromoch červená už aj v severnejších polohách. Nastali takzvané čerešňové týždne.

15.06.2024 06:00
čerešne, čerešňa Foto:
debata (1)

Počuli ste o nich? Informujú vás nielen o tom, že je čas, vybrať sa s rebríkom na oberačku, ale na základe odrodového času dozrievania si viete čerešne vysadiť tak, aby ste mali úrodu od mája až do augusta.

drobné ovocie, maliny, čučoriedky, jahody, bobuľoviny Čítajte aj Toto ovocie musíte mať: Malina do kvetináča, čučoriedka s plodmi veľkými ako čerešne, černica bez tŕňov a arónia na balkón

Týchto čerešňových týždňov je sedem a teda oficiálne sa do nich zaraďujú odrody čerešní podľa času dozrievania. Týždne sa rátajú odo dňa, keď dozrieva odroda ‘Rivan’ (pôvodne sa rátali od odrody ‘Rýchlica nemecká’), čo je približne na prelome mája a júna. A hoci presný termín prvých zberov sa môže v jednotlivých rokoch vzhľadom na priebeh počasia mierne líšiť, isté je, že poradie dozrievania podľa čerešňových týždňov zostane rovnaké.

Kedysi sa odporúčalo pestovať čerešne do nadmorskej výšky 350 m. Dnes už to vzhľadom na zmenu klímy nemusí úplne platiť, ale i tak sú do chladnejších oblastí vhodnejšie napríklad odrody ‘Těchlovan’, ‘Karešova’ či ‘Gaštanka’.
Foto: SHUTTERSTOCK
čerešne

Odkedy-dokedy?

Do čerešňových týždňov sa zaraďuje nielen dozrievanie čerešní, ale aj višní.

  1. čerešňový týždeň 24. máj až 6. jún (‘Rivan’, ‘Nemecká rýchlica’, ‘Winklerova skorá’, ‘Seneca’)
  2. čerešňový týždeň 8. jún až 18. jún (‘Karešova’,‘Gaš­tanka’,‘Aranka’,‘Bur­lat’)
  3. čerešňový týždeň 20. jún až 30. jún (‘Burlat’, ‘Zukunft’, ‘Bigarreau de Schrecken’, ‘Knauffs, Schwarze’, ‘Marta’, ‘Horka’, ‘Medňanská polochrupka’)
  4. čerešňový týždeň 2. júl až 12. júl (‘Medňanská polochrupka’, ‘Summit’, ‘Vackova’, ‘Troprichterova’, ‘Granát’, ‘Sam’, ‘Vanda’)
  5. čerešňový týždeň 14. júl až 24. júl (‘Granát’, ‘Sam’, ‘Vanda’, ‘Schneiderova’, ‘Záhoráčka’, ‘Stella kompakt’, ‘Lapins’, ‘Kordia’, ‘Těchlovan’, ‘Napoleonova’, ‘Van’, ‘Büttnerova kompakt’)
  6. čerešňový týždeň 28. júl až 8. august (‘Kordia’, ‘Těchlovan’, ‘Napoleonova’, ‘Van’, ‘Büttnerova kompakt’, ‘Regina’, ‘Gemersdorfská’, ‘Hedelfingenská’)
  7. čerešňový týždeň 10. august až 20. august (‘Fanal’, ‘Morellenfeuer’, ‘Rexelle’, ‘Hudson’)
Foto: SHUTTERSTOCK
čerešňa, čerešne

Keď čerešňa nerodí, čo je príčinou?

Väčšinou nedostatočná opelivosť, čo súvisí s tým, že čerešne sú v základe cudzoopelivý druh. Preto, ak sa chcete dočkať naozaj kvalitnej úrody, potrebujete aspoň dve navzájom opelivé odrody s podobným časom kvitnutia. Ak nemáte takú možnosť a z dôvodu, napríklad miesta v záhrade si môžete dovoliť len jeden strom, dobre si overte, či siahate po samoopelivej odrode, ktoré sa tiež podarilo vyšľachtiť. Základ im dala odroda ‘Stella’, ktorá je v tomto smere naozaj spoľahlivá. Vyberať tak môžete napríklad spomedzi odrôd ‘Lapins’, ‘Sunburst’, ‘Sweetheart’, ‘Halka’, ‘Blaze Star’, ‘Early Star’ alebo ‘Lala’.

Foto: SHUTTERSTOCK
čerešňa, čerešne

Pri čerešniach si dávajte pozor aj na neschopnosť vzájomného opelenia sa niektorých odrôd. Príkladom je spojenie:

  • ‘Karešova’, ‘Troprichterova’ a ‘Van’,
  • ‘Kordia’ a ‘Těchlovan’,
  • ‘Granát’, ‘Burlat’ a ‘Kordia’.

Toto musíte vyskúšať! Rúru zapínať netreba, tento úzasný dezert stačí zachladiť.

Video

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #čerešne #ovocné stromy #čerešňové týždne
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december