Je viac než len obyčajná trvalka: Spoľahlivo ničí vírusy, plesne aj baktérie. Nevyužiť jej liečivý potenciál by bola chyba

Najznámejšie sú ružové odrody, no dnes už je sortiment ponúkaných odtieňov tejto nenáročnej trvalky pomerne bohatý. Nebojte sa preto experimentovať a pokojne si vysadiť záhon len z echinaceí. Jeho elegantný vzhľad vás prekvapí.

17.06.2024 06:00
echinacea purpurová Foto:
debata
Záhon s echinaceami je vždy plný života
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Prvé odrody začínajú kvitnúť už v júni a postupne vás môžu tešiť až do septembra. Na stanovište aj starostlivosť nenáročné rastliny sú navyše výbornými liečivkami.

Foto: SHUTTERSTOCK
echinacea purpurová

Vynikne v každej záhrade

Echinaceu si bez ohľadu na štýl môže vysadiť každý. Uplatní sa v klasickej vidieckej záhrade, v záhonoch anglického typu, v zmiešaných divokých výsadbách i v moderných kombináciách s okrasnými trávami a chýbať nesmie ani v bylinkovom záhone. Rastliny tvoria prízemnú ružicu listov, z ktorej vyrastajú pevné, málo vetvené stonky nesúce veľké úborovité kvety s nápadne vypuklým stredom. V závislosti od odrody dorastajú do výšky 50 až 120 cm.

muškát, muškáty, dekorácie Čítajte aj Kreatívne nápady s muškátmi: Aj takto sa dajú využiť v podobe rezaných kvetov. Aha, koľká nádhera! Nebojte sa inšpirovať
Špeciálne odrody echinaceí rozžiaria záhony

Sortiment echinaceí bol desaťročia obmedzený na ružovú a bielu farbu. Veľká zmena nastala začiatkom nového milénia, keď americkí šľachtitelia začali na kríženie používať jedinú žltokvitnúcu echinaceu (Echinacea paradoxa). Od roku 2005 tak v predaji nájdete aj žlté, oranžové či červené echinacey v rôznych odtieňoch, kombináciách a tvaroch kvetov.

Fotogaléria
‘Eccentric’: Plné červené kvety nesú stonky...
‘Cherry Fluff’: Ružovo-zelený a navyše plný...
+3‘Lemon Drop’: Plnokvetá echinacea s citrónovými...

Ničí vírusy, baktérie aj plesne

Echinacea purpurová je známa tým, že prispieva k lepšiemu fungovaniu obranyschopnosti organizmu. Látky, ktoré obsahuje, stimulujú imunitný systém, ničia vírusy, baktérie a plesne.

  • Čaj z kvetov stimuluje imunitný systém, bráni šíreniu infekcií a uvoľňuje dýchacie cesty. Na prípravu zalejte dve lyžičky sušenej echinacey 250 ml vriacej vody, nechajte 8 minút lúhovať a po precedení pite po dúškoch ešte teplé.
  • Na načerpanie energie odporúčame kúpeľ pripravený z piatich lyžíc sušených kvetov, ktoré tri minúty povaríte v litri vody. Odvar potom nechajte 15 minút odstáť a nalejte do napustenej vane. Použiť sa dá aj na kúpeľ nôh, lebo echinacea má tiež protiplesňové účinky.
Foto: SHUTTERSTOCK
echinacea purpurová
Prípravky z echinacey nie sú vhodné na vnútorné užívanie pre ľudí trpiacich problémami s pečeňou a na dlhodobé (preventívne) užívanie.
Foto: SHUTTERSTOCK
echinacea purpurová
ruža, ruže Čítajte aj Ako ostrihať ruže, aby po prvej vlne kvetov opäť bohato kvitli? Neprehliadnite jedinečné rady dlhoročného pestovateľa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #liečivé rastliny #echinacea
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december