Tri problémové trávy stačia, aby vám zničili dokonalý vzhľad trávnika: Ako ich spoznáte a čo proti nim naozaj funguje?

Niekto túži po kvetinovej lúke, iný stojí len o uhľadený trávnik, v ktorom má každé steblo svoje presne vyhradené miesto.

17.06.2024 14:00
trávnik, kosačka, kosenie Foto:
debata

Či už je pre vás púpava burina, alebo príjemným farebným spestrením, jedno je pravda – keď už investujete čas a nemalé financie do založenia pekného trávnika, bola by škoda, keby v ňom prevládali divo rastúce druhy, s ktorými sa v začiatkoch nepočítalo.

Nie je tráva ako tráva

Iste viete, že osivové trávne zmesi sú presne namiešané podľa účelu použitia trávnika a stanovištných pomerov. Tak napríklad trávna zmes odporúčaná na založenie športového trávnika (intenzívnejšie zaťažovaného) obsahuje mätonoh trváci, lipnicu lúčnu a kostravu červenú – tri odolné a rýchlo sa obnovujúce druhy.

Dve-tri púpavy je najlepšie z trávnika... Foto: SHUTTERSTOCK
trávnik, kosačka, kosenie, púpava, ošetrovanie, striekanie, herbicíd, postrekovač Dve-tri púpavy je najlepšie z trávnika odstrániť tak, že celý koreň podoberiete nožom s dlhou a úzkou čepeľou. Väčší výskyt ošetrite vhodným herbicídom.

V rastúcom trávniku sa však objavujú aj rastliny, ktoré v pôvodnej zmesi neboli. Takzvané dvojklíčnolistové druhy, z ktorých najčastejšie sú púpava, skorocel, sedmokráska, ďatelina, veronika a kapsička pastierska sa dajú pomerne rýchlo odstrániť použitím herbicídu na širokolisté druhy burín. Ak vzídu spolu s klíčiacou trávou pri zakladaní trávnika, viete sa ich zbaviť len tým, že budete pravidelne a správne kosiť.

kosenie, trávnik, kosačka Čítajte viac Ste si istí, že trávnik kosíte správne? Prečítajte si, ako to robia profesionáli a budete mať najkrajší zelený koberec v ulici

Burinné trávy sú problém

Najčastejšie ide o ježatku, pýr či prstnatec. Herbicíd na širokolisté druhy na ne nezaberá. V mladom štádiu býva účinná mechanická likvidácia, ale tento postup je prácny. A ako sa do trávnika vôbec dostanú? Jednoduchšie, než by ste si mysleli – náletom semien z neupravených okolitých plôch. Problémom je, že nežiaduce druhy tráv často tvoria nízke listové ružice alebo výhonky pritlačené k zemi, takže ich kosením nepoškodíte.

krt, krtinec, záhrada, trávnik Čítajte aj Bojujete s krtom? V tomto období môžete frustráciu zo zničeného trávnika premeniť na výhodu, vďaka ktorej ušetríte

Agresívna lipnica ročná

  • Škodí hlavne v športových trávnikoch, lebo dokáže veľmi rýchlo osídliť poškodené miesta.
  • Tvorí malé bledozelené trsy, čím narúša farebnú celistvosť trávnika.
  • Intenzívne kvitne (aj pri nízkom kosení) počas celého vegetačného obdobia a rozširuje sa rýchlo dozrievajúcimi semenami.
  • Jej výskyt v poraste znižuje odolnosť trávnika proti záťaži a nedostatku vlahy.
Bledozelené trsy lipnice ročnej. Foto: SHUTTERSTOCK
lipnica ročná Bledozelené trsy lipnice ročnej.

Ako sa jej zbaviť?

Účinné sú najmä preventívne opatrenia – dôkladné odburinenie pozemku pred založením trávnika, jeho udržovanie v dobrej kondícii a hustote, aby semená nemali vhodné podmienky na klíčenie. Zavlažovanie väčšími a menej častými dávkami vody, aby presychala vrchná vrstva trávnika, v ktorej rastú korene lipnice. Pomerne účinným zásahom je vertikulácia – dochádza k priamemu ničeniu rastlín. Chemická likvidácia je problematická kvôli nedostupnosti vhodných prípravkov.

Pre ozdobnicu čínsku je typické to, že koľko...
Takmer každá odroda prosa prútnatého sa na...
+5Pokiaľ ide o imperátu valcovitú, pestuje sa v...

Suchovzdorný prstnatec obyčajný

  • Tvorí dlhé, tvrdé nadzemné aj podzemné výbežky, ktorými sa agresívne rozširuje a potláča pôvodný trávnik.
  • Na jeseň pri ochladení skoro končí vegetáciu, prechádza do vegetačného pokoja a v trávniku zanecháva suché fľaky.
  • Ak sa rozšíri, veľmi ťažko sa ho zbavíte.
Prstnatec obyčajný Foto: SHUTTERSTOCK
Prstnatec obyčajný Prstnatec obyčajný

Ako sa ho zbaviť?

Mechanické odstraňovanie je veľmi prácne, preto sa treba zamerať najmä na výbornú starostlivosť o trávnik. Vertikuláciou sa dá prstnatec odstrániť len čiastočne, lebo zároveň dochádza k „nakrájaniu“ dlhých odnoží na menšie kúsky, z ktorých každý je schopný samostatne zakoreniť a vytvoriť novú rastlinu. Chemická likvidácia je obmedzená, no odporúča sa jednotlivé použitie herbicídu Puma extra.

Trsnatá ježatka kuria noha

  • Jednoročná burina rastie v širokých, rozložitých, poliehavých trsoch a utláča trávu.
  • Najčastejšie sa vyskytuje v mladý, nedávno založených trávnikoch.
Ježatka kuria noha Foto: SHUTTERSTOCK
ježatka kuria noha Ježatka kuria noha

Ako sa jej zbaviť?

Ideálne je trsy čím skôr odstrániť. Hlavne keď je pôda vlhká, dajú sa ľahko vytrhnúť. Tento druh však neznáša časté kosenie, hnojenie a zavlažovanie, preto sa z trávnej plochy v priebehu jedného roka úplne stratí, ak dodržíte všetky správne postupy v starostlivosti o trávnik.

trávnik, mach Čítajte aj Keď trávnik ovládne mach, môže to mať hneď 5 príčin: Zistite, ktorá sa týka vás a do leta nad ním vyhráte

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #Tráva #trávnik #buriny #buriny v trávniku
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december