Tieto 3 veci v starostlivosti o rajčiny musíte neustále opakovať: Sú otravné, nebavia, no zaistia vám skvelú úrodu

Azda neexistuje záhrada, v ktorej by aktuálne nerástlo aspoň zopár rajčín. Základná zelenina nášho jedálneho lístka je dostupná v dvoch rastových variantoch - kríčkovom a kolíkovom.

18.06.2024 09:00
rajčiny, rajčiaky, Foto:

Druhý menovaný je častejší, pretože ponúka bohaté spektrum odrôd vhodných na domáce pestovanie. Pravdou však je, že rastliny vyžadujú trošku viac pozornosti, aby vegetáciu neukončili skôr, než príde prvý jesenný mráz.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

1. Kolík a špagát

Dve veci, bez ktorých sa pri pestovaní kolíkových rajčín nezaobídete. Akákoľvek tyč, ku ktorej treba rastliny vyväzovať je nevyhnutnosť. Robte to postupne. Vždy je lepšie, keď stonku vyväzujete v menších rozstupoch. V opačnom prípade môže byť náročné, naozaj pekne ju narovnať. Všimnite si, ako rýchlo rajčiny rastú. Pri dostatočnej vlahe a teplote pokojne 10 až 15 cm za tri-štyri dni.

rajčiny, vyväzovanie, uväzovanie k opore, ruky, Čítajte viac Porovnali sme najčastejšie používané opory pre rajčiny: Ktoré sú najlepšie a môže hrdza rastlinám uškodiť?

Ak ide o uväzovanie rastlín, najlepšie je, používať prírodný motúz hrubý tak akurát. Znamená to, že nie je príliš hrubý, aby sa vám s ním dobre pracovalo a pohodlne sa uväzoval, no zároveň ani príliš tenký, aby sa nezarezával do stoniek rastlín. Vždy ho viažte takzvaným osmičkovým uzlom, ktorý sa používa aj pri ovocných stromčekoch.

Takzvaný osmičkový uzol je k rastliny pri... Foto: SHUTTERSTOCK
rajčiny, rajčiny, uväzovanie, vyväzovanie, osmičkový uzol Takzvaný osmičkový uzol je k rastliny pri vyväzovaní nejšetrnejší.

2. Bočné výhonky

O zálistkoch sa v sezóne pestovania rajčín hovorí naozaj veľa, no i tak sa nájdu začínajúci záhradkári, ktorí o tejto problematike ešte nepočuli. Keď si rastlinu dobre prezriete, zistíte, že z miesta medzi hlavnou stonkou a listom (v takzvanej pazuche) vyrastá nový výhonok. Je to prirodzená vlastnosť tohto druhu, no pestovateľsky nežiaduca.

Bočné výhonky - zálistky - treba vylamovať keď... Foto: SHUTTERSTOCK
rajčiny, rajčiny, zálistok, zálistky, vylamovanie zálistkov, Bočné výhonky - zálistky - treba vylamovať keď sú ešte celkom malé.

Tieto bočné výhonky porast zbytočne zahusťujú, čo vytvára vhodné podmienky na rozvoj hubových chorôb. Plody sú málo osvetlené, horšie dozrievajú a tieto výhonky doslova spotrebúvajú vodu a živiny na ich úkor. Zálistky preto treba naozaj pravidelne, ideálne každé dva-tri dni kontrolovať a hneď ako sa objavia vylamovať.

Ako sa správne a bez ďalšieho ohrozenia/poškodenia rastliny vylamujú rajčiakové zálistky?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

3. Prebytočné listy

Okrem vylamovania bočných výhonkov musíte rajčiakom pri pravidelnej starostlivosť počas vegetácie odstrániť aj zopár spodných listov. Treba to však robiť rozumne a s mierou. Odstraňujte tie, ktoré sa až príliš dotýkajú pôdy a prekážajú pri polievaní alebo sú viditeľne poškodené. Najspodnejšie a teda najstaršie listy bývajú často až príliš veľké, ovísajú a mnohokrát v dolných partiách rastliny tvoria nepreniknuteľnú džungľu, ktorá bráni pohybu vzduchu a vody, ktorá sa prirodzene odparuje z pôdy. Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre vznik plesne. Určite ste si už neraz všimli, že aj pleseň zemiaková sa na rajčiakoch začína prejavovať práve odspodu rastliny.

uhorka, uhorky, signalizačná správa, pleseň uhorková Čítajte viac Buďte v strehu! Aktuálne počasie praje plesniam všetkého druhu. V bezpečí nie sú uhorky, cibuľa, zemiaky ani rajčiny...

© Autorské práva vyhradené

chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #rajčiny #zálistky #vylamovanie #staroslivosť o rajčiny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december