Tienisté miesto, v ktorom hocičo nerastie? Na okraj trávnika, pod stromy, k jazierku aj do kvetináča. Tieto trvalky zažiaria!

Nie sú to len trsy zelených listov. Tieto jedinečné, no stále tak trochu opomínané trvalky disponujú neskutočnou všestrannosťou využia, pretože bohatý výber odrôd dovoľuje, vysadiť ich do tieňa, polotieňa aj na slnko. Stačí si len správne vybrať.

18.06.2024 14:00
funkia, funkie, hosta Foto:
debata

Napriek tomu sú funkie (Hosta) primárne označované za trvalky vhodné do tieňa. Doslova tam, kde sa iným okrasným druhom z dôvodu nedostatku slnečných lúčov nedarí. Napriek tomu sa väčšina odrôd naozaj správne vyfarbí, bude tvoriť husté trsy a bohato kvitnúť najmä v polotieni. Ideálny je ten pod korunami listnatých stromov.

Foto: Lucia Sedláček Harničárová
funkia, funkie, hosta

Ak sa vám trsy funkií zapáčili a hľadáte svetlomilnejšie odrody, určite nájdete. Sú nimi napríklad ‘August Moon’ a ‘Sum and Substance’, no vždy treba pamätať na to, že ani v ich prípade sa nejedná o absolútnu odolnosť proti priamemu slnečnému žiareniu. Hlavne v čase medzi 11. a 16. hodinou by rastliny mali byť v tieni.

balkón, žena, kvety Čítajte aj Top 3 letničky, ktoré ocenia miesto bez slnka a potešia bohatým kvitnutím: Aj tienistý balkón môže hýriť farbami

Kde všade môžete s funkiami počítať?

Ak su stanovištné podmienky vhodné, tento druh sa uplatní:

 • Ako lem okraja trávnika alebo okrasného záhona.
 • Pod korunami dospelých stromov.
 • V črepníkoch na terase, severne orientovanom balkóne, alebo rozostavené okolo altánku. Krásne sú napríklad dvojfarebné odrody (‘Wide Brim’, ‘Brim Cup’, ‘Gold Standard’, ‘Francee’).
 • V časti okolo záhradného jazierka, ktorá je v polotieni.
Foto: Lucia Sedláček Harničárová
funkia, funkie, hosta

S čím ich skombinovať v okrasnom záhone?

Z trvaliek sú vhodné napríklad astilby, ľaliovky, pľúcniky, paprade, pakosty, heuchery, zbehovce plazivé, brunery, ostrice, jarmanky väčšie, z okrasných drevín rododendrony, azalky, krušpány, ľubovníky kalíškaté, nátržníky krovité či hortenzie.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Rozmanitosť funkií vám vyrazí dych

 • Zelené odrody: sú odolné, dobre rastú na všetkých stanovištiach s výnimkou veľmi slnečných a extrémne suchých. Listy niektorých sú lesklé, iných matné.
 • Sivomodré odrody: intenzita farby sa počas sezony mení, najvýraznejšia je zvyčajne koncom júna. V júli a auguste počas dlhých dní a pri silnej intenzite slnečného žiarenia rastliny produkujú viac zeleného farbiva. Tieto odrody sú preto najkrajšie na tienistom stanovišti.
 • Žlté odrody: vyžadujú svetlejšie stanovište, lebo v úplnom tieni sa ich farba mení na zelenožltú až svetlozelenú, hoci máloktorá z nich si svoju farbu udrží počas celého roka. Preto sa rozlišujú jarné žlté a letné žlté odrody funkií podľa toho, kedy je farba listov najintenzívnejšia.
 • Viacfarebné odrody, teda s dvoj- alebo trojfarebnými listami. Najčastejšia býva kombinácia zelený stred so žltým, alebo bielym okrajom, no nájdete aj modrú s krémovým alebo bielym okrajom.
+8
 • Miniodrody: pestujú sa rovnako ako ostatné funkie, no dorastajú do výšky len 10 až 15 cm.
 • Malé odrody: vysoké sú 15 až 20 cm a v porovnaní s listami často vynikajú výrazne veľkými kvetmi.
 • Stredné odrody sú tie, ktoré tvoria podstatnú časť ponúkaného sortimentu funkií. Ich priemerná výška je 20 až 50 cm, ale veľa závisí od stanovišťa, pôdy a starostlivosti. Najviac im vyhovuje polotieň až tieň a primerane vlhká pôda.
 • Veľké odrody sa zvyčajne sadia ako solitérne rastliny, pretože v dospelosti dosahujú výšku aj 80 cm.
 • Gigantické odrody sú už skutočnými obrami odporúčanými len do naozaj ideálny podmienok tieňa alebo polotieňa s dostatkom vlahy nielen na jar, ale aj v letných mesiacoch. Ich rozmery sú uctyhodné, často narastú do výšky aj viac ako meter.
Od gigantickej po miniodrody. Medzi funkiami si... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
funkia, funkie, hosta Od gigantickej po miniodrody. Medzi funkiami si vyberie každý.
echinacea purpurová Čítajte aj Je viac než len obyčajná trvalka: Spoľahlivo ničí vírusy, plesne aj baktérie. Nevyužiť jej liečivý potenciál by bola chyba

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #trvalky #hosty #trvalky do tieňa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december