Napriek tomu sú funkie (Hosta) primárne označované za trvalky vhodné do tieňa. Doslova tam, kde sa iným okrasným druhom z dôvodu nedostatku slnečných lúčov nedarí. Napriek tomu sa väčšina odrôd naozaj správne vyfarbí, bude tvoriť husté trsy a bohato kvitnúť najmä v polotieni. Ideálny je ten pod korunami listnatých stromov.
Ak sa vám trsy funkií zapáčili a hľadáte svetlomilnejšie odrody, určite nájdete. Sú nimi napríklad ‘August Moon’ a ‘Sum and Substance’, no vždy treba pamätať na to, že ani v ich prípade sa nejedná o absolútnu odolnosť proti priamemu slnečnému žiareniu. Hlavne v čase medzi 11. a 16. hodinou by rastliny mali byť v tieni.
Čítajte aj Top 3 letničky, ktoré ocenia miesto bez slnka a potešia bohatým kvitnutím: Aj tienistý balkón môže hýriť farbamiKde všade môžete s funkiami počítať?
Ak su stanovištné podmienky vhodné, tento druh sa uplatní:
- Ako lem okraja trávnika alebo okrasného záhona.
- Pod korunami dospelých stromov.
- V črepníkoch na terase, severne orientovanom balkóne, alebo rozostavené okolo altánku. Krásne sú napríklad dvojfarebné odrody (‘Wide Brim’, ‘Brim Cup’, ‘Gold Standard’, ‘Francee’).
- V časti okolo záhradného jazierka, ktorá je v polotieni.
S čím ich skombinovať v okrasnom záhone?
Z trvaliek sú vhodné napríklad astilby, ľaliovky, pľúcniky, paprade, pakosty, heuchery, zbehovce plazivé, brunery, ostrice, jarmanky väčšie, z okrasných drevín rododendrony, azalky, krušpány, ľubovníky kalíškaté, nátržníky krovité či hortenzie.
Rozmanitosť funkií vám vyrazí dych
- Zelené odrody: sú odolné, dobre rastú na všetkých stanovištiach s výnimkou veľmi slnečných a extrémne suchých. Listy niektorých sú lesklé, iných matné.
- Sivomodré odrody: intenzita farby sa počas sezony mení, najvýraznejšia je zvyčajne koncom júna. V júli a auguste počas dlhých dní a pri silnej intenzite slnečného žiarenia rastliny produkujú viac zeleného farbiva. Tieto odrody sú preto najkrajšie na tienistom stanovišti.
- Žlté odrody: vyžadujú svetlejšie stanovište, lebo v úplnom tieni sa ich farba mení na zelenožltú až svetlozelenú, hoci máloktorá z nich si svoju farbu udrží počas celého roka. Preto sa rozlišujú jarné žlté a letné žlté odrody funkií podľa toho, kedy je farba listov najintenzívnejšia.
- Viacfarebné odrody, teda s dvoj- alebo trojfarebnými listami. Najčastejšia býva kombinácia zelený stred so žltým, alebo bielym okrajom, no nájdete aj modrú s krémovým alebo bielym okrajom.
- Miniodrody: pestujú sa rovnako ako ostatné funkie, no dorastajú do výšky len 10 až 15 cm.
- Malé odrody: vysoké sú 15 až 20 cm a v porovnaní s listami často vynikajú výrazne veľkými kvetmi.
- Stredné odrody sú tie, ktoré tvoria podstatnú časť ponúkaného sortimentu funkií. Ich priemerná výška je 20 až 50 cm, ale veľa závisí od stanovišťa, pôdy a starostlivosti. Najviac im vyhovuje polotieň až tieň a primerane vlhká pôda.
- Veľké odrody sa zvyčajne sadia ako solitérne rastliny, pretože v dospelosti dosahujú výšku aj 80 cm.
- Gigantické odrody sú už skutočnými obrami odporúčanými len do naozaj ideálny podmienok tieňa alebo polotieňa s dostatkom vlahy nielen na jar, ale aj v letných mesiacoch. Ich rozmery sú uctyhodné, často narastú do výšky aj viac ako meter.