Listy žltnú, majú drobné bodky, rastliny chradnú: Vytrhať, postriekať alebo počkať? Čo zachráni cesnak tesne pred zberom?

Daždivé počasie, ktoré na celom našom území v posledných týždňoch prevládalo, spôsobilo starosti aj s pestovaním cesnaku.

19.06.2024 06:00
cesnak, hrdza, hrdza cesnaková Foto: ,
Typický príznak hrdze cesnakovej. Jedinečný a nezameniteľný.

Lokálne porasty vo veľkom žltnú, no pri bližšom pohľade nejde len o klasické žltnutie listov pred zberom. Nachádzajú sa na nich hrdzavé kôpky výtrusov, akoby vystúpené bodky alebo pľuzgieriky, čo je neklamným znakom výskytu hrdze cesnakovej. Ide o hubovú chorobu, pre ktorú žltnú a predčasne usychajú listy cesnaku.

Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak, hrdza, hrdza cesnaková

Chemické ošetrenie proti hrdzi cesnakovej má zmysel len pri výskyte choroby v období na začiatku tvorby cibúľ. Ku koncu vegetácie je už chemické ošetrenie zbytočné.

Jarná výsadba cesnaku
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Šíreniu choroby napomáha vlhké a teplé počasie. Viac sú postihované husté a dusíkom prehnojené porasty cesnaku. V preventívnej ochrane je dôležitá likvidácia napadnutých listov po zbere a dôsledné striedanie plodín. Podľa skúsených pestovateľov hrdza v tomto období krátko pred zberom (v aktuálnej sezóne budeme cesnak zberať skôr než inokedy), nemá výrazne negatívny vplyv na výnos.

zväčšiť Typický príznak hrdze cesnakovej. Jedinečný a... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
cesnak, hrdza, hrdza cesnaková Typický príznak hrdze cesnakovej. Jedinečný a nezameniteľný.
cesnak, cesnakové výhonky Čítajte aj Na kvalitnú úrodu cesnaku treba vylomiť tieto výhonky. Čo potom s nimi? Využite ich v kuchyni a u stravníkov zabodujete

© Autorské práva vyhradené

chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #cesnak #pestovanie cesnaku #starostlivosť o cesnak
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december