Pozor, aby ste neprišli o slivky! Obávaný škodca je aktívny a 10-dňová predpoveď počasia mu praje. Stromy treba ošetriť

Podľa odborníkov z ÚKSÚP v Bratislave je početnosť dospelcov kolísavá, ale presahuje kritické hodnoty.

20.06.2024 06:00
obaľovač slivkový, slivka, slivky, Foto:
debata

Obaľovač slivkový (Cydia funebrana) škodí na dozrievajúcich slivkách, ktoré zväčša už na strome podliehajú moníliovej hnilobe.

Dospelé obaľovače patria medzi motýle, a hoci... Foto: SHUTTERSTOCK
obaľovač slivkový, slivka, slivky, Dospelé obaľovače patria medzi motýle, a hoci sa vo všeobecnosti považujú za škodce, priame škody na rastlinách nespôsobujú. Skútočnými vinníkmi sú ich húsenice vyliahnuté z vajíčok.

Aby ste včas predišli problémom, musíte zistiť začiatok výskytu letu motýľov. V prípade obaľovačov by vám mohli pomôcť feromónové lapače. Feromóny z nich sa šíria vzduchom na vzdialenosť niekoľkých desiatok až stoviek metrov a lákajú samičky, ktoré sa na lapače prilepia. Avšak, pre záhradkárov existuje oveľa jednoduchšie riešenie. Stačí, keď budete sledovať odchyt dospelých jedincov pracovníkmi Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave. Údaje aktualizujú až pre 26 lokalít Slovenskej republiky.

Pre plody napadnuté obaľovačom slivkovým je... Foto: SHUTTERSTOCK
obaľovač slivkový Pre plody napadnuté obaľovačom slivkovým je charakteristická stuhnutá kvapka gleja v mieste preniknutia húsenice do plodu.

Ako uvádza Ing. Maroš Lučaj (ÚKSÚP – OOR) v najnovšej signalizačnej správe, proti obaľovačovi slivkovému sú na použitie pre záhradkárov povolené prípravky:

  • Karate Zeon 5 CS,
  • Samuraj,
  • Decis Protech,
  • Sanium Ultra,
  • Mospilan 20 SP,
  • Vošky-molice STOP (dopredaj).
lienka východná, larva, ázijská Čítajte aj Videli ste tohto tvora? Neuveríte, čo z neho vyrastie a ešte väčším prekvapením je, že vás zbaví nenávidených škodcov

Orientačné obdobia ošetrovania stromov slivkovín sú podľa sledovaní ÚKSÚP nasledovné

Územie SR Termín ošetrenia
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) 23. až 25. jún
2. signalizačné pásmo (ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce) 26. až 30. jún
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m) 3. až 8. júl
polohy nad 600 m n. m. ešte plus 5 až 7 dní

Kto chce, môže skúsiť bakteriálny insekticíd

Je ním Lepinox Plus, ktorý nahrádza známejší Biobit XL. Jeho účinnou látkou je bioagens Bacillus thuringiensis, teda baktéria, ktorá preniká do tela húsenice obaľovača a už o niekoľko minút zastavuje jej požer. Pôsobenie prípravku je obmedzené len na húsenice motýľov.

čerešne, čerešňa Čítajte viac Vyznajte sa v čerešňových týždňoch a úrodu zberajte od mája do augusta. Že vám čerešňa nerodí? Takáto môže byť príčina

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #slivka #slivky #obaľovač slivkový
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december