Predíde páleniu záhy a poruchám trávenia, účinne potláča zápaly a osvieži dych. Dajte mu šancu nielen v lekárničke, ale aj v kuchyni

Zdá sa vám to ako príliš veľká exotika? Neviete, ako by ste túto zeleninu využili v kuchyni? My vám poradíme a vy naozaj zvážte, či sa fenikel vo vašej záhrade neoplatí.

21.06.2024 06:00
fenikel Foto:
debata

Za nás je to veľmi zaujímavá, chuťovo špecifická, no dobre využiteľná a hlavne zdravá zelenina. Fenikel obyčajný sladký (Foeniculum vulgare subsp. dulce) sa pestuje jednak pre dužinaté, v spodnej časti rozšírené vybielené listové stopky, ale aj pre aromatické nitkovité listy, podobné kôprovým.

Fenikel obyčajný pravý nájdete rásť aj vo... Foto: SHUTTERSTOCK
fenikel Fenikel obyčajný pravý nájdete rásť aj vo voľnej prírode.

Zo skorej sejby vybieha do kvetu

A práve preto je fenikel ideálnou plodinou na druhé kolo výsevov. Svojimi nárokmi na výživu sa zaraďuje medzi zeleninu druhej trate. Úspešne ho môžete pestovať po skorých hlúbovinách, šalátoch, špenáte či póre. Dobrým susedom na hriadke mu bude mrkva aj cibuľa, no určite nie kôpor.

Fenikel sladký vyžaduje na zdravý rast dobre... Foto: SHUTTERSTOCK
fenikel Fenikel sladký vyžaduje na zdravý rast dobre spracované hlboké pôdy, teplé a chránené stanovište.
Odroda ‘De Florencia’ je pestovaná na zber aromatických hľúz. Vegetácia trvá približne 70 dni a vysievať ju môžete od konca júna do začiatku septembra.

Postupne až do augusta

Fenikel sa nemusíte báť, vysiať priamo na hriadku od polovice júna, prípadne až do polovice augusta. Ideálna vzdialenosť riadkov je 30 cm, pričom vzchádzajúce rastliny jednoťte na 15 až 20 cm. Keď hľuzy dorastú do šírky asi 5 cm, prihrňte ich pôdou, aby sa vybielili a chuťovo zjemnili.

Intenzívna chuť feniklového čaju má priaznivý... Foto: SHUTTERSTOCK
fenikel Intenzívna chuť feniklového čaju má priaznivý vplyv na trávenie a nervový systém.

Fenikel ako liečivá bylina

V prípade, že si chcete dopestovať feniklové semená, ktoré sú skvelým prostriedkom na uvoľnenie pri plynatosti, predchádzajú páleniu záhy a poruchám trávenia, vysejte si radšej fenikel obyčajný pravý (F. vulgare subsp. sativum). Keďže ide o dvojročnú rastlinu, v prvom roku vytvorí zelenú nadzemnú časť a až v druhom kvetnú stonku na ktorej dozrú očakávané semená. Veľkou výhodou je, že rastlina sa úspešne samovysieva, vďaka čomu ju môžete pestovať aj ako trvalku.

Odroda ‘Smokey’ má bronzovo až bordovo zafarbené listy. Pestuje sa na vňať a na semená.
Fenikel a jeho liečivé vlastnosti
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #fenikel #fenikel sladký
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december