Nadúroda zvyšuje riziko poškodenia stromov, preto už počas rokov výchovného rezu treba stromy formovať tak, aby boli konáre vhodne postavené, správne založené a podobne. Možno sa to nezdá, ale zle založený konár sa môže vylomiť aj bez ťarchy úrody.
Väčšinou je príčinou jeho silný vertikálny odklon od stredníka, teda nežiaduci ostrý uhol. Výchovný rez musí smerovať k zapestovaniu pevného základu budúcej koruny. Hlavné kostrové konáre musia mať ideálny odklon od stredníka.
Neviete si poradiť, ako dosiahnuť ideálny odklon konárov? Skúste sa držať týchto 5 rád
- Po vysadení zrežte stredník na potrebnú dĺžku, ponechajte vrchný púčik a štyri až päť nižšie postavených vyštipnite.
- Dajte si záležať pri výbere výhonkov, z ktorých budete tvoriť základnú kostru koruny. Vždy voľte tri až štyri najlepšie umiestnené a hlavne s vhodným odklonom od stredníka.
- Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý výhonok ponechať, lebo jeden môže byť v rámci stredníka vhodne postavený, no vyrastať pod ostrým uhlom, druhý mať správny odklon, no pôsobiť ako vertikálne príliš silno rastúci… V takých prípadoch sa vždy zamerajte na jeho bazálnu časť, na uhol, pod ktorým vyrastá zo stredníka. Mierne vertikálny rast totiž môžete ovplyvniť vhodným ohnutím do optimálnej polohy, teda do asi 45-stupňového uhla.
- Stredník prirodzene vplýva na odklon ostatných konárov, ale len za predpokladu, že zachováte jeho dominanciu. Myslieť na to musíte pri zimnom reze aj pri letnom prerieďovaní konárov.
- Ak chcete docieliť rast vzdušnej, vyváženej a otvorenej koruny, ktorú štandardné pestovateľské tvary vyžadujú na rovnováhu medzi rastom a rodivosťou, využívajte techniku dvojstupňového sektorového rezu.
Podpery, ktoré pomáhajú a hlavne neškodia
- Pre mladé stromčeky sú ako opora ideálne hrubé konáre, napríklad z liesky, so širokou vidlicou. Aby boli podpery s vidlicou na konci naozaj stabilné, treba ich umiestniť šikmo, bazálnou časťou ďalej od stromu. V ideálnom prípade by mali byť vidličkou zakliesnené o rozkonárenie v korune.
Pri dospelých stromoch sa používajú podpery v tvare písmena T. Musia byť dobre upevnené a zároveň strom neodierať a neporušovať kôru. Dobré je, obaliť ich starými handrami či molitanom. Podpera musí byť dostatočne pevná, aby sa pod hmotnosťou konára neohýbala, inak bude neúčinná. Nevhodné sú koly, ktoré sa pod ťarchou ovocia zatláčajú do pôdy. Ak zvolíte drevené podpory, mali by byť z tvrdého dreva. Nezabudnite podstavu opornej tyče v spodnej časti zaťažiť, napríklad kameňmi, a tak stabilizovať.
- Pre stromy v tvare štíhleho vretena by ste mali mať vybudovanú opornú konštrukciu s výškou 2 až 2,5 m. Nie každý záhradkár si to však môže dovoliť, preto často dochádza k zlomeniu bohato zarodeného stredníka. Dostatočnú výšku konštrukcie preto nepodceňujte.
- Aj stromčekové tvary ríbezlí a egrešov môžu byť ohrozené hmotnosťou úrody. Určite preto už pri vysádzaní nezabudnite na dostatočne pevný a tiež vysoký oporný kolík, ktorý by mal siahať až do korunky, nikdy nie len pod ňu. Osmičkovým uzlom ho priviažte nad miestom štepenia.