Iste viete, že všetky, aj drobné ranky treba najskôr dôkladne vyčistiť. Opláchnuť čistou vodou od hrubých nečistôt a potom dôkladne dočistiť dezinfekčným roztokom.
Na rýchle zahojenie a na minimalizovanie vzniku jaziev sa výborne osvedčili odvary z repíka lekárskeho či z kvetov nechtíka lekárskeho, rumančeka kamilkového a listov skorocelu kopijovitého. Rany nimi treba umývať pravidelne, najlepšie viackrát za deň alebo ich použiť ako mokré obklady.
Na mokvajúce rany vám pomôže hojivý odvar zo zmesi vyššie spomenutých druhov bylín. Všetky odvary varte 5 minút a ďalších 15 lúhujte. Aplikujte po scedení a vychladnutí.
Bylinky ako obklady
Vedeli ste, že niektoré bylinky sa dajú ako prvá pomoc použiť aj priamo? Napríklad keď sa poraníte v prírode? Na menšiu ranu si môžete priložiť čerstvú pomliaždenú vňať skorocelu kopijovitého, repíka lekárskeho alebo betoniky lekárskej, v záhrade využiť medovku lekársku. Ak si takýto čerstvý obklad na rane necháte, treba ho preväzovať viackrát počas dňa za čerstvý. Listy byliniek musia byť čisté.
Hojivá je aj šťava z čerstvých kvetov a listov divozelu veľkokvetého. Na dvojmetrovej stonke vyrastá husté strapcovité súkvetie, ktorého žlté a voňavé kvety rozkvitajú postupne počas jedného až dvoch mesiacov. Mať vlastnú rastlinu na ich zber vždy poruke je veľká výhoda.
Čítajte viac Najlepší liek proti kašľu, s účinkami na astmu, uvoľňuje hlieny, lieči hemoroidy: 2-metrový kolos v prírode neprehliadneteHojí rany a tlmí bolesť
Už jeho názov napovedá, že kostihoj lekársky je výnimočne liečivá bylina. Jeho čerstvý koreň môžete nastrúhať a tiež využiť vo forme obkladu na rany a popraskanú pokožku alebo si z neho vyrobiť masť podobne ako z nechtíka lekárskeho.
Top 12 rastlín, vhodných pri liečbe drobných poranení
rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, skorocel väčší, čiernohlávok obyčajný, repík lekársky, nechtík lekársky, aloa pravá, medovka lekárska, betonika lekárska, kostihoj lekársky, divozel veľkokvetý, nátržník husí