Leto sa nezaobíde bez odrenín a drobných raniek hlavne u detí: Inšpirujte sa našimi tipmi a pripravte si prírodnú lekárničku

Deti sa počas letných hier nevyhnú rankám, modrinám či odreninám. Ak pôjde len o naozaj drobné poranenia, ktoré nebudú vyžadovať lekárske ošetrenie, skvelými pomocníkmi vám budú bylinky.

24.06.2024 14:00
pád, dieťa, leto, rana, odrenina, kolobežka,... Foto: ,
debata

Iste viete, že všetky, aj drobné ranky treba najskôr dôkladne vyčistiť. Opláchnuť čistou vodou od hrubých nečistôt a potom dôkladne dočistiť dezinfekčným roztokom.

Vyrobte si dezinfekciu na otvorené rany z nechtíka lekárskeho
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Na rýchle zahojenie a na minimalizovanie vzniku jaziev sa výborne osvedčili odvary z repíka lekárskeho či z kvetov nechtíka lekárskeho, rumančeka kamilkového a listov skorocelu kopijovitého. Rany nimi treba umývať pravidelne, najlepšie viackrát za deň alebo ich použiť ako mokré obklady.

Rumanček kamilkový Foto: SHUTTERSTOCK
rumanček kamilkový Rumanček kamilkový
Na mokvajúce rany vám pomôže hojivý odvar zo zmesi vyššie spomenutých druhov bylín. Všetky odvary varte 5 minút a ďalších 15 lúhujte. Aplikujte po scedení a vychladnutí.

Bylinky ako obklady

Vedeli ste, že niektoré bylinky sa dajú ako prvá pomoc použiť aj priamo? Napríklad keď sa poraníte v prírode? Na menšiu ranu si môžete priložiť čerstvú pomliaždenú vňať skorocelu kopijovitého, repíka lekárskeho alebo betoniky lekárskej, v záhrade využiť medovku lekársku. Ak si takýto čerstvý obklad na rane necháte, treba ho preväzovať viackrát počas dňa za čerstvý. Listy byliniek musia byť čisté.

Betonika lekárska Foto: SHUTTERSTOCK
betonika lekárska Betonika lekárska

Hojivá je aj šťava z čerstvých kvetov a listov divozelu veľkokvetého. Na dvojmetrovej stonke vyrastá husté strapcovité súkvetie, ktorého žlté a voňavé kvety rozkvitajú postupne počas jedného až dvoch mesiacov. Mať vlastnú rastlinu na ich zber vždy poruke je veľká výhoda.

divozel veľkokvetý Čítajte viac Najlepší liek proti kašľu, s účinkami na astmu, uvoľňuje hlieny, lieči hemoroidy: 2-metrový kolos v prírode neprehliadnete

Hojí rany a tlmí bolesť

Už jeho názov napovedá, že kostihoj lekársky je výnimočne liečivá bylina. Jeho čerstvý koreň môžete nastrúhať a tiež využiť vo forme obkladu na rany a popraskanú pokožku alebo si z neho vyrobiť masť podobne ako z nechtíka lekárskeho.

Kostihoj má pri vonkajšom používaní vo forme... Foto: SHUTTERSTOCK
kostihoj lekársky Kostihoj má pri vonkajšom používaní vo forme masti vynikajúce regeneračné schopnosti. Podporuje rast kostných, chrupkových a svalových buniek, regeneráciu tkanív a pôsobí protizápalovo.

Top 12 rastlín, vhodných pri liečbe drobných poranení

rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, skorocel väčší, čiernohlávok obyčajný, repík lekársky, nechtík lekársky, aloa pravá, medovka lekárska, betonika lekárska, kostihoj lekársky, divozel veľkokvetý, nátržník husí

Hojivá masť z nechtíka lekárskeho je skvelým... Foto: SHUTTERSTOCK
nechtík lekársky, masť Hojivá masť z nechtíka lekárskeho je skvelým podporným prostriedkom na hojenie drobných rán, popálenín, hnisavých vriedkov, pooperačných jaziev a malých zápalov kože, napríklad nechtových lôžok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #liečivé rastliny #bylinky #rumanček pravý
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december