Ak ste s chuťou, vzhľadom a zdravotným stavom pestovanej odrody spokojní, nemusíte nakupovať nové rastliny. Jahody majú skvelú schopnosť rýchleho rozmnožovania sa a tvorby dcérskych rastliniek priamo na materských. Netreba ich preto zdĺhavo získavať z výsevov. Na ďalšie pestovanie si stačí vybrať tie najsilnejšie a najkrajšie poplazy s odnožami.

Trik, ktorý sa rokmi osvedčil
Ak očakávate 100-percentnú úspešnosť ujatia vybraných jahodových sadeníc, potom ich od materskej rastliny neoddeľujte. Teda nie hneď, ale až pred samotnou výsadbou koncom augusta. Prečo? Jednoducho preto, že materská rastlina im prostredníctvom poplazov dokáže poskytnúť všetky potrebné živiny a doslova silu na to, aby vytvorili zdravý a bohato prekorenený bal. Tento fakt sadeniciam neskôr umožní, rýchlo a spoľahlivo sa na novom stanovišti ujať.

Ako na to?
- Odnože, teda mladé rastlinky vyrastajúce na poplazoch od materských rastlín neoddeľujte, ale takto spojené ich vysaďte do kvetináčov. Netreba, aby boli nádoby extra veľké, no ani príliš malé zakoreňovače nie sú ideálne, pretože zemina v nich rýchlo presychá.
- Nebojte sa sadiť aj také odnože, na ktorých ešte nevidíte vytvorené základy korienkov. Materské rastliny ich budú prostredníctvom poplazov vyživovať.
- Keď sa na mladých rastlinách začnú tvoriť nové listy, je to znak toho, že už majú vlastné, spoľahlivo fungujúce korene a môžete ich tak z poplazu odstrihnúť.

Nepotrebné poplazy pravidelne odstraňujte
To, že ste ich nepoužili na zakorenenie nových sadeníc neznamená, že materská rastlina odnože na nich rastúce nevyživuje. Práve naopak. Svoju energiu dáva do každého jedného poplazu, ktorý vytvorí. Je to pre ňu vysiľujúce, čo negatívne ovplyvňuje nielen životnosť porastu, ale aj tvorbu základov kvetov a tým budúcoročnú úrodu. Nepotrebné poplazy preto pravidelne odstrihávajte. Nikdy ich netrhajte. Mohli by ste poškodiť koreňový kŕčok materskej rastliny.

